Vápenný vrch (Frýdlantská pahorkatina)

Vápenný vrch
Vápenný vrch od východu z úbočí Pekelského vrchu
(c) Jan Polák, CC BY-SA 3.0
Vápenný vrch od východu z úbočí Pekelského vrchu
Vrchol423,5 m n. m.
SeznamyHory Frýdlantské pahorkatiny
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříFrýdlantská pahorkatina / Raspenavská pahorkatina
Souřadnice
Vápenný vrch
Vápenný vrch
Horninarula
svor
PovodíSmědá
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vápenný vrch (423,5 m n. m.) je vrchol Raspenavské pahorkatiny, podcelku Frýdlantské pahorkatiny ve Frýdlantském výběžku na severu České republiky. Nachází se jižně od města Raspenava ve vzdálenosti jednoho kilometru.

Popis

Vrch je tvořen rulou a chlorit-muskovitickým svorem. Během starších čtvrtohor jej ve dvou obdobích zasáhl pevninský ledovec. Současně je vrch významnou mineralogickou lokalitou. V několika kamenolomech se zde těžil vápenec a dolomit, ale tyto lomy jsou již – kromě Wildnerova – opuštěny. Ve Wildnerově lomu se nachází malá Hliněná jeskyně,[1] která byla objevena až roku 1990.[2]

Vápenný vrch je zalesněn smrkovými a bukovými porosty.[1]

Odkazy

Reference

  1. a b DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter; BALATKA, Břetislav, a kol. Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, 2006. 580 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Vápenný vrch, s. 476. 
  2. VINKLÁT, Pavel Déčko. Jizerské hory: Skrytá tajemství – Valhala. Krkonoše – Jizerské hory [online]. 2011 [cit. 2016-07-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-18. ISSN 1214-9381. 

Literatura

  • DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter; BALATKA, Břetislav, a kol. Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, 2006. 580 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Vápenný vrch, s. 476. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Raspenava, Vápenný vrch od Luisina slunečního kříže (1).jpg
(c) Jan Polák, CC BY-SA 3.0
Vápenný vrch zachycený od Luisina slunečního kříže na Pekelském vrchu.