Vídeňská gezera

Upálení Židů ze Světové kroniky Hartmanna Schedela (1493)[1]

Vídeňská gezera německy Wiener Gesera (z hebr. גזירה) byla plánovaná likvidace židovských obcí v Rakouském vévodství v letech 1420/21 na příkaz vévody Albrechta V. Perzekuce, která začala vězněním, nucenými konverzemi ke křesťanství a vyháněním, vyvrcholila popravou více než 200 Židů. Někteří Židé uprchli do zahraničí, jiní spáchali sebevraždu. Vídeňská židovská komunita, která čítala asi 1500 lidí, fakticky zanikla a její majetek byl zabaven vévodou.[2] Wiener Gesera byl původně název židovské kroniky z tehdejší doby.

Obvinění vznesená proti Židům

Co vedlo vévodu Albrechta k pronásledování židovských obcí, se lze pouze dohadovat: mohla to být kombinace hospodářských, politických a náboženských motivů, které nejspíše s veřejně předloženými obviněními neměly mnoho společného. Pronásledování probíhalo na pozadí podezření, že Židé podporují husity, a žárlivosti na rostoucí bohatství vídeňských Židů. Vévoda Albert navíc dlužil Židům více peněz, než mohl splatit.

Svatokrádež

Ve středověku i v novověku sloužilo obvinění ze znesvěcení hostie znovu a znovu jako ospravedlnění a záminka k pronásledování Židů. Oficiálním zdůvodněním pronásledování, které začalo v roce 1420 byl údajný zločin kostelníka z Enns, který ukradl eucharistii a prodal ji Židovi jménem Israel a jeho ženě.

Legendy o rituálních vraždách

Obvinění z rituálních vražd, zejména křesťanských dětí, bylo opakovaně vzneseno proti Židům a příslušníkům různých menšin a outsiderských skupin ve středověku i novověku. Události roku 1421 jsou v řadě zpráv spojovány s obviněními z krvavých vražd. Všechny tyto zprávy jsou však podružné, ve skutečnosti nemusela obvinění z rituálních vražd hrát roli.

Kolaborace s husity

Od léta roku 1419 České království pustošily husitské války. Také sousední Rakousy byly do válek zataženy. Husitské oddíly táhly také přes severní část Dolních Rakous a došly až ke Kremži. V několika dokumentech jsou Židé obviněni z kolaborace s husity, jako např. v jednom prohlášení Vídeňské teologické fakulty z 9. června 1419. Stále znovu se opakuje obvinění z obchodování se zbraněmi. Zdali byla tato obvinění založena na pravdě, dnes již nelze zjistit. Každopádně však fanatičtí husité vůči Židům chovali jen málo sympatií. Kupříkladu židovská obec v Chomutově se po dobytí města husity 16. března 1421 bránila nucenému křtu sebevraždami.

Průběh událostí v letech 1420/21

Albert V. nařídil 23. května 1420 zatknout všechny Židy v celém Rakousku.[2] Několik Židů se snažilo vyhnout zatčení tím, že se uchýlili do synagogy Or-Sarua na Judenplatz, což vyústilo v třídenní obležení o hladu a žízni, které ukončila až kolektivní sebevražda. Soudobá židovská kronika uvádí, že rabi Jonah synagogu zapálil, aby Židé v Or-Sarua zemřeli jako mučedníci. Jednalo se o formu Kiddush Hashem, aby se vyhnuli náboženskému pronásledování a povinnému křtu.[3]

Zhruba po měsíci (některé zdroje uvádějí 21. června) byli chudí Židé vyhnáni ze země, zatímco bohatí zůstali ve vězení. Existují četné zprávy o špatném zacházení a mučení, částečně proto, aby „přesvědčili“ Židy, aby přijali křest, částečně proto, aby si vynutili informace o skrytých cennostech. Podmínky ve vězení se zřejmě ze dne na den zhoršovaly: kvůli zneužívání, sebevraždám a špatným vězeňským podmínkám – zima 1420/21 byla obzvlášť krutá – přišlo o život mnoho vězňů. Pro děti do 15 let byl nařízen povinný křest. Toto opatření vedlo k diplomatické intervenci u papeže Martina V., která byla alespoň částečně úspěšná: papež ve své bule Licet Iudeorum omnium z 1. ledna 1421 nařídil pod hrozbou exkomunikace pro křtícího kněze, že v Rakousku a Benátkách nesmí být děti mladší 12 let nuceny ke křtu proti jejich vůli a vůli jejich rodičů.

Výnosem vévody Alberta z 12. března 1421 byli Židé odsouzeni k smrti. Kromě obecné „zlovolnosti“ Židů byla hlavním zdůvodněním svatokrádež v Enns. Poprava zbývajících vídeňských Židů, 92 mužů a 120 žen, se uskutečnila ve stejný den na Gänseweide v Erdbergu (dnes součást Weißgerberviertel). V popelu zpopelněných se později hledalo zlato a další šperky.

16. dubna 1421 byl upálen i kostelník zapojený do údajné svatokrádeže v Enns, pravděpodobně na stejném místě jako předtím Židé.

Poté, co byli Židé upáleni, zabiti nebo vyhnáni, vévoda zkonfiskoval pozůstalý majetek a nechal zbourat synagogu. Kameny bývalé synagogy byly použity na stavbu vídeňské univerzity. Od té doby měli Židé zakázáno pobývat v Rakousku.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wiener Gesera na německé Wikipedii.

  1. Schedel události z roku 1421 nezmiňuje. Dřevořezba byla v knize použita třikrát a ilustruje události z let 1298, 1337 a 1492, při nichž opuštěný bědný a zoufalý lid hebrejský… byl pálen. Ve dvou případech zazněla obvinění z rouhání proti hostiím.
  2. a b Wiener Gesera, Jewish Virtual Library.
  3. Gerhard Langer, Der Wiener Judenplatz Archivováno 13. 3. 2007 na Wayback Machine., University of Salzburg: Center for Jewish Culture and History, transcription of a lecture given in 1998 in Vienna.

Média použitá na této stránce

Schedel 1493.jpg
Jews burned alive for the alleged host desecration in Deggendorf, Bavaria, in 1338, and in Sternberg, Mecklenburg, 1492; a woodcut from the Nuremberg Chronicle (1493)