Vísky (zámek)

Zámek Vísky
Základní informace
Slohpozdní baroko
Poloha
AdresaTrnová, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vísky jsou zámek v obci Trnová v okresu Plzeň-sever, který je od roku 1995 v soukromém vlastnictví.

Tvrz Ježlový

Na místě zámečku stávala v 16. století tvrz Ježlový. Ta náležela ke Krašovicím. První písemná zmínka o ní pochází z roku 1386 z pera Jetřicha z Ježlového, který mimo jiné založil hrad Gutštejn a svůj rod nechal nazývat pánové z Gutštejna. Od té doby náležela tvrz pánům z Gutštejna. Za husitských válek v roce 1419 byla tvrz i ves úplně zničena a už nebyla obnovena. Roku 1520 Jan z Gutštejna prodal své všerubské panství, kam spadala i tvrz Ježlový, Petrovi z Kokořova. Poté již pustá tvrz Ježlový byla v roce 1561 připojena k panství hradu Bělá, která patřila Šebastiánovi Markvartovi. Panství bylo roku 1623 Markvartům zabaveno a prodáno Vilému z Vřesovic. Až v roce 1660 se samotná tvrz konečně dostala do majetku Františka Steinbacha z Krašovic. Ten tuto pustinu začal dávat do pořádku a mezi lety 1680–1690 postavil poplužní dvůr, kravín, ovčín a myslivnu. Nová osada dostala název Vísky.

Vísky

Josef Rab koupil krašovický statek roku 1804 a nechal z něj zbudovat pozdně barokní zámeček. Byla to obdélná, patrová budova. Na východní straně bylo přistavěno obytné křídlo, hospodářské budovy a malý obytný přístavek. Budovy uzavíraly celý komplex do čtverce. Okolo se rozléhal park a před bránou do zámku stála barokní polygonální kaplička. V roce 1833 patřil ke statku ještě rybník Hamr a kovárna. Jméno Ježlový bylo zapomenuto. Po smrti Josefa zdědil zámeček jeho syn Antonín a poté jeho dcera Marie, provdaná za pána Pidolla z Anintenbachu. Její manžel se o velkostatek nestaral a ona sama se v hospodářství nevyznala. Zámek se tak začal zadlužovat. V roce 1874 došlo k rozdělení krašovického a víseckého dvora. Marie se stále snažila zámek zachránit a tak v roce 1880 založila továrnu na zpracování kaolinu. Osudu ale neunikla a byla ze statku vypuzena a odkázána na veřejnou dobročinnost.

Zámek s velkostatkem levně odkoupil obchodník z Prahy Isidor Schmiedel. Ale brzy se ukázalo, že hodnota velkostatku je mnohem vyšší, protože na pozemcích Víseckého panství byla nalezena ložiska kaolinu. Po smrti Isidora v roce 1895 přešlo panství na jeho syna Maxmiliána Schmiedla. Ten se o panství staral, a díky němu přežila vísecká továrna na zpracování kaolinu první světovou válku a konkurenci z nedaleké Horní Břízy. Maxmilián Schmiedl se těšil velké oblibě zaměstnanců a všeobecné vážnosti. Zemřel 27. prosince 1927 jako majitel kaolinové továrny a velkostatku Vísky.

Dědici velkého majetku se stali jeho synovci František, Ferdinand a Jiří Goldegg-Lindenburgové. Ferdinand a Jiří se přestěhovali do Vísek a zámek velmi nákladně opravili, čímž dostali domovské právo. Oproti Maxmiliánovi neměli velké podnikatelské ambice a kaolinku pronajali konkurenci, což vzbudilo u zaměstnanců velkou nelibost. Jiří se staral o zámek a Ferdinand se věnoval lesnímu hospodářství. Když začala druhá světová válka, Ferdinand odešel na německou frontu a Jiří zůstal ve Vískách. Jiří Goldegg byl 6. května 1945 zatčen a obviněn ze spolupráce s Němci. Celá jeho rodina byla v zámku střežena, tedy kromě Ferdinanda a Františka, kteří ve válce padli. Od 7. května 1945 bylo na zámku ubytováno ruské vojsko. Veškerý majetek Jiřího Goldegga byl zabaven a po následující desetiletí byl zámek Vísky využíván národním výborem, zemědělským družstvem, jednu dobu tam byla i dětská ozdravovna a nakonec zámek sloužil jako sklad civilní obrany. Kaplička před zámkem byla zbořena v osmdesátých letech 20. století.

V roce 1995 koupili zchátralý objekt manželé Dajbychovi, díky kterým byl zámek a hospodářské budovy postupně zrenovovány. Snažili se zámku ponechat původní podobu. V roce 2001 přibyla krytá jezdecká hala a v roce 2002 venkovní jízdárna. Zpět se vrátila kaplička, která byla 8. září 2002 vysvěcena Panně Marii. Přilehlé budovy složí k výcviku sportovních koní a chovu ovcí. Každoročně se zde také konají závody v parkurovém skákání.

Odkazy

Literatura

  • Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Příprava vydání Miloslav Bělohlávek. Svazek IV. Západní Čechy. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1985. 528 s. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Zámek Vísky.jpg
Autor: Laura.lennovaaa, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled na zámeckou budovu z východu