Výšina (Hanušovická vrchovina)

Výšina
Výšina od silnice Králíky - Prostřední Lipka
Výšina od silnice Králíky - Prostřední Lipka

Vrchol669[1] m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříHanušovická vrchovina
Souřadnice
Výšina
Výšina
Horninarula
PovodíTichá Orlice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výšina (starší název Horka, německy Berghöhe) je vrchol v České republice ležící na severozápadním okraji pohoří Hanušovická vrchovina.[2]

Geomorfologické zařazení

Vrch Výšina se nachází v celku Hanušovická vrchovina, podcelku Branenská vrchovina, oksku Červenopotoční kotlina a podokrsku Hedečská vrchovina[3]

Poloha

Výšina se nachází v Hanušovické vrchovině asi 5,5 km severozápadně od nejvyššího vrcholu Jeřábu a asi 1 km severně od města Králíky. Výšina je posledním vrcholem v severozápadním cípu vrchoviny. Severním směrem na ní navazuje masiv Králického Sněžníku, západním a jižním Kladská kotlina.

Významné stavby

Na svazích Výšiny se nacházejí jednotlivé objekty dělostřelecké tvrze Hůrka, která byla pojmenována podle jejího staršího názvu. Podzemní systém tvrze se nachází v nitru kopce, objekt dělostřelecké věže K-S 12 přímo na kótě. Tvrz byla vybudována v rámci československého opevnění před druhou světovou válkou proti Německu. Je provozována jako muzeum.

Vodstvo

Výšina je odvodňována pravými přítoky Tiché Orlice. Ze severu Lipkovským potokem a z jihu Králickým potokem. Jeho bezejmenný pravý přítok vyvěrá v jižním svahu vrchu v blízkosti vchodového objektu tvrze Hůrka. Vývěr je ve skutečnosti vývodem tvrzové kanalizace. Bezprostředně pod ním se nachází nevelký rybník, podle něhož nese vchodový objekt tvrze krycí název U rybníčku.

Vegetace

Na vrcholu Výšiny se nachází louka lemovaná nevelkými smíšenými lesíky a remízky. Na svazích se nacházejí pole.

Turistika

Vrcholová část je zpřístupněna pomocí naučné stezky vojenské historie Králíky. V jejím rámci zde bylo vybudováno několik informačních tabulí věnujících se problematice československého opevnění. Pod západním svahem prochází po silnici Králíky – Prostřední Lipka červená turistická značka Králíky – Králický Sněžník.

Reference

  1. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 25 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-11-19]. Dostupné online. 
  2. Výšina na Mapách.cz
  3. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Králíky, Prostřední Lipka, příkop u K-S 14 (rok 2003).jpg
Autor: User:Harold, Licence: CC BY-SA 3.0
Protitankový příkop na pravém křídle pěchotního srubu K-S 14 U cihelny, okres Ústí nad Orlicí