Východní Afrika

Východní Afrika
Mapa Afriky, zvýrazněny jsou státy východní Afriky
Mapa Afriky, zvýrazněny jsou státy východní Afriky
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pojmem východní Afrika se často označuje Keňa, Tanzanie a Uganda, ale z geografického a geopolitického pohledu také zahrnuje země:

Východoafrické společenství (EAC) tvoří obchodní blok spojující Keňu, Ugandu a Tanzanii, Burundi a Rwandu.

Geografie

Geograficky je východní Afrika jedna z nejčlenitějších oblastí. Z části leží na největším africkém poloostrové – Somálském. Přírodní síly zde vytvořily takové divy jako je Velká příkopová propadlina, Kilimandžáro a Mount Kenya, dva nejvyšší vrcholy v Africe. Nachází se zde i největší Africké jezero Ukurewe, dále jezero Turkana. Z Etiopské vysočiny a Viktoriina jezera se tu stéká Nil.

Unikátní geografie a vhodnost pro zemědělství učinily z východní Afriky cíl evropských průzkumníků a kolonizace v 19. století. Dnes je pro země jako Keňa, Tanzanie a Uganda nejdůležitější součástí ekonomiky turismus.

Biosféra

Několik částí východní Afriky bylo proslulých pro množství divoce žijících zvířat na jejich území. Jsou to hlavně: slon, žirafa, lev, zebra a nosorožec, postupně byla ale jejich populace snižována hlavně co se týče slonů a nosorožců. Nejen tato zvířata jsou chráněna v národních parcích jako je Serengeti

Obyvatelstvo

Ve východní Africe žijí Somálci, Gallové a Afarové z jazykových skupin kušitských a semitských. Nejchudšími státy jsou Etiopie a Somálsko.

Těžba a zemědělství

Těží se hlavně v oblasti Viktoriina jezera a to wolfram, zlato, diamanty, měď, cín, sádrovec a vápenec. Pěstují se kávovníky, banánovníky, bavlníky a tabák.

Politika

Poslední vlády v této oblasti byly neliberální a zkorumpované a několik států bylo rozděleno politickými puči a etnickým násilím. Od dob kolonialismu region podstoupil mnoho válečných konfliktů

Keňa, Tanzanie a Uganda měly relativně stabilní vlády.

Související články

Literatura

  • KAPLAN, Robert D. Surrender or starve: travels in Sudan, Eritrea, Somalia, and Ethiopia. New York: Vintage, 2003, c1988. 222 s. Dostupné online. ISBN 1-4000-3452-3. 
  • REID, Richard J. Frontiers of violence in North-East Africa: genealogies of conflict since c.1800. Oxford: Oxford University Press, 2011. 310 s. Dostupné online. ISBN 978-0-19-921188-3. 
  • WOODWARD, Peter. The Horn of Africa: politics and international relations. London: I.B. Tauris, 2003. 230 s. Dostupné online. ISBN 1-86064-870-3. 
  • HAVELKA, Ondřej. Cesta k branám Damašku VÝCHODNÍ AFRIKOU. Praha: Akbar, 2016. ISBN 978-80-906325-0-9. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce