Východočeský památník celnictví

Východočeský památník celnictví
Budova muzea na Velkém náměstí
Budova muzea na Velkém náměstí
Logo
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
Založeno2018
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Východočeský památník celnictví se nachází ve městě Králíky v okrese Ústí nad Orlicí, v budově čp. 367 na Velkém náměstí. Je tvořen stálou expozicí Muzea čs. opevnění z let 1935–38 K-S 14 „U cihelny“ Králíky. Je největší oborovou muzejní expozicí svého druhu v České republice. Pro veřejnost byl otevřen v roce 2018. Expozice moderně a živě pojednává o všech historických obdobích celnictví v širších dějinných souvislostech.

Expozice

Uvnitř je ke zhlédnutí v životní velikosti dům sv. Matouše, kancelář vyššího celního úředníka rakouského místodržitelství, hrázděnka „Finanzwache“, kancelář prvorepublikového celního úředníka, stejnokroje celnictva a finanční stráže. Dále váhy a závaží, objemové (duté) a délkové míry včetně ukázky českého i vídeňského „lokte“. Je možné se dozvědět, co je to celní libra, věrtel, lot nebo máz.

Na dobových fotografiích je ukázáno, jaká byla celní služba také za socialismu a jak se v té době pašovalo. Expozici tvoří nejen vlastní sbírkový fond Muzea K-S 14, ale exponáty byly poskytnuty také dalšími významnými institucemi, bývalými celníky a osobnostmi, se kterými muzeum dlouhodobě spolupracuje. Expozice také navazuje na památník a expozici finanční stráže, umístěné v podzemí muzea.

Při prohlídce je možné se rovněž seznámit s osobnostmi, jako byli francouzský malíř Henri Rousseau, manžel spisovatelky Boženy Němcové Josef Němec nebo také významný finanční expert a autor prvního celního zákona v samostatné ČSR Dr. Emil Martinec. Vše je doplněno unikátními zvukovými záznamy pašeráků a příslušníků finanční stráže z hor z 1. poloviny 20. století z fondu muzea.

Literatura

  • SICHA, Richard. Průvodce sbírkami a knihovnou Muzea. První. vyd. Brno: VHK Erika, o.s., 2015. 44 s. ISBN 978-80-904267-8-8. 
  • Výroční zpráva 2018 / Muzeum čs. opevnění z let 1935-38, Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny", Králíky a lehké objekty č. 111 a 112, První vyd. Brno: VHK Erika, z.s., 2019, sv., ISBN 978-80-906463-2-2.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Budova VPC.jpg
Autor: Richard M. Sicha, Licence: CC BY-SA 4.0
Budova s Východočeským památníkem celnictví v Králíkách, Velkké náměstí čp. 367.