Východoaleppská ofenzíva (září 2015 – únor 2016)

Poloha guvernorátu Aleppo v Sýrii

Ofenzíva na východě guvernorátu Aleppo je operace zahájená 14. září 2015, kdy SAA spolu s NDF a Baasistickými bataliony zahájila na jihovýchodě guvernorátu útok na jednotky Islámského státu za účelem zlomit tříleté obléhání vojenské letecké základny u vesnice Kvejrís. Tato operace byla také později doplněna výpadem na jih ze základny Kvejrís za účelem přetnutí dálnice Aleppo-Rakka, jedné z hlavních zásobovacích tras teroristů. Po úspěšném dosáhnutí základny zahájila vládní vojska novou ofenzívu s cílem rozšíření nárazníkového pásma kolem základny a přerušení zásobovacích tras teroristů z IS. Později byla část teroristů obklíčena v okolí města Rajjan.

Přípravy

Počátky plánování ofenzívy lze zpětně vysledovat až k návštěvě generála Quasema Soleimaniho v Moskvě v červenci 2015. Generál byl údajně poslán do Ruska samotným vůdcem Íránu Sajjidem Alí Chameneíem, aby se svými tamějšími partnery projednal společné zintenzivnění vojenských kroků v Sýrii. Vojenští poradci, včetně vysoce postavených íránských generálů z íránských jednotek Quds, byli poté rozmisťováni nejprve v guvernorátu Latákia a později na důležitá místa po celé Sýrii za účelem plánování ofenzívy, rozšířené o nálety ruského letectva. Tolik íránských generálů dozorujících a zkoumajících syrskou frontovou linii mělo ale také za následek, že tři z nich brzy v boji padli (killed in action, KIA). Mezi padlými byl také vysoce postavený íránský generál a Soleimaniho zástupce Hossein Hamadani.

Ofenzíva – Východ
konflikt: Občanská válka v Sýrii
Vládní ofenziva v guvernorátu Aleppo 2015–2016:      Syrská armáda      Syrská opozice      SDF      Islámský stát
Vládní ofenziva v guvernorátu Aleppo 2015–2016:
     Syrská armáda
     Syrská opozice
     SDF

Trvání14. září 2015 – 22. února 2016
MístoSýrieSýrie Sýrie, Guvernorát Aleppo
VýsledekDrtivé vítězství SAA
Strany
SýrieSýrie Sýrie

Írán

  • Jednotky Quds
  • Pozemní jednotky
  • Irácké šíitské milice
    • Kata´ib Hizballáh
    • Harakat Hizballáh al-Nujaba

Ruská federace

Islámský stát (IS)

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ofenzíva Kvejrís

15. září: Vládní vojska zahájila útok podél severozápadního pobřeží jezera al-Džabul a pokusila se teroristické jednotky zatlačit zpět k obklíčené základně u Kvejrís. Ofenzíva započala zabráním dvou kopců Tal Nám a Tal Sabín nacházejícími se na sever od jezera. I přes to se vojska ISIL dokázala brzy přeskupit a provést protiútok, ve kterém se jim podařilo získat některá ztracená území a zastavit rychlý postup SAA.

22. září: Zapojení syrských vzdušných sil změnilo situaci na bojišti a SAA znovu zahájila útok. Po těžkých bojích osvobodila vesnici Salíhija a pokračovala útokem na Tal-Rajman ve směru základny Kvejrís.

4. říjen: Ruské letectvo útočilo na IS podél úseku dálnice Dajr Hafer-Tepelná elektrárna. To umožnilo syrské armádě vstoupit do vesnice Ajn Sabil. Armádní zdroje tvrdí, že tehdy bylo za dva dny zabito 75 teroristů v důsledku bombardování letectvem RF.

16. říjen: SAA a irácké milice údajně získaly město Nasirijá a při následných bojích bylo zabito 25 bojovníků IS. Vládní vojska pokračovala do vesnice Barájeh vzdálené asi 7 km od základny Kvejrís.

17. říjen: Armáda údajně získala vesnici Huvajdža.

19. říjen: Vládní vojska dobyla 3 vesnice včetně Bkajze vzdálenou asi 7 km od Kvejrís. Získala také části města Dakvana.

20. říjen: SAA získala části vesnice Tel Sabín.

21. říjen: Vládní síly přebraly kontrolu nad celou vesnicí Tel Sabín včetně přilehlého kopce.

23. říjen: SAA získala celé město Dakvana. Přiblížila se k základně na vzdálenost 4 km.

9. listopad: Po několika dnech obléhání získala armáda město Šejk Ahmad 2 km od základny. Připravuje se na finální útok.

10. listopad: Došlo k prolomení tříleté blokády vojenské letecké základny Kvejrís. Bojovníci Islámského státu se masivně vzdávali. Syrská armáda získala vesnice Rasm Abud a Umm Arkila.

11. listopad: SAA získala vesnice Dždajde Arbín a Arbid v sousedství základny. Za posledních 24 hodin zemřelo více než 20 syrských vojáků, 13 Íránců a 8 bojovníků Hizballáhu. Zabito bylo 60 teroristů IS.

13. listopad: Vládní vojska postupovala západně o 4,5 km po dálnici Aleppo-Rakka. Obsadila chemičku a rozmístila se v továrně Sisako.

16. listopad: Po tom, co SAA obsazuje vesnici Kaskajs, je základna oficiálně prohlášena za zabezpečenou.

Následná ofenzíva SAA

18–19. listopad: Vládní vojáci obsadili vesnici Džamajlja, železniční stanici a továrnu ve městě Šejk Ahmad a kopec Tal Humajma. SAA se rozmístila jen 8 km od města Dajr Hafer – hlavní baštou islamistů v regionu.

27. listopad – 31. prosinec: Vládní vojska získala 9 dalších vesnic v okolí základny Kvejrís (hlavně severně) včetně vesnice Nadžara, získanou 31. prosince.

10. leden: SAA získala vesnici Ajša, ležící v blízkosti důležitého města Al-Bab ovládaného IS. O dva dny později dobyla SAA ještě další čtyři blízké vesnice.

13.–15. leden: Vládní vojska získala dalších 7 vesnic mezi městem Al-Bab a základnou v Kvajrís. IS po následném protiútoku dobyl jednu zpět (Aran).

23–31. leden: Syrská armáda zahájila rozsáhlý útok směrem na západ od letecké základny v Kvejrís za účelem probojovat se až k průmyslovému komplexu Šejk Nadžar (pod kontrolou SAA) a obklíčit několik vesnic ovládané bojovníky IS. Osvobodila 11 vesnic na západ od Kvejrís. Mezitím (28. 1. 2016) provedl Islámský stát protiútok s cílem získat zpět ztracené vesnice. Zabito 20 vládních vojáků a 14 teroristů. Jedním z cílů útoku armády byla Aleppská tepelná elektrárna.

31. leden: Vládní vojska přerušila zásobovací trasy do elektrárny a zaútočila na její perimetr.

3. únor: SAA obsazuje několik vesnic včetně vsi As-Sin. V noci na 4. ledna zaútočila SAA na vesnici Tajba. IS se údajně brzy vzdává a stahuje. Situace nejasná. Mezitím jiné oddíly syrské armády obešly elektrárnu kvůli velkému množství pastí, min a opevněných teroristů.

7. únor: Islámský stát v rámci protiútoku znovu dobyl As-Sin.

13. únor: Armáda získala vesnici Džub al-Kalb ani ne týden po tom, co ji v rámci protiofenzívy získal Islámský stát.

14. únor: SAA získala kontrolu nad 4 dalšími vesnicemi včetně vesnice Tajaba (asi 300 metrů od elektrárny) a vesnice Barlíja (7 km od území ovládaného SAA na západě).

16. únor: Armáda údajně dobyla elektrárnu (pravděpodobně ale až 20. 2.).

18. únor: Vládní vojska obnovila kontrolu nad vesnicemi As-Sin a Džub Gapša (jižně od As-Sin).

Obklíčení

19–20. únor: SAA provedla útoky směrem na západ k vesnicím Tel Aljam, Blat a Fah. Poslední vesnicí dobytou vládními vojáky je Turajkíja. Od této chvíle je oblast v okolí města Rajjan odstřihnuta od zbytku Islámského státu. Uvnitř zůstalo obklíčeno asi 800 bojovníků teroristické organizace. Dále byla oficiálně osvobozena i Aleppská tepelná elektrárna.

21. únor: Podle dostupných informací se většině teroristů (asi 700) podařilo obklíčenou oblast opustit. Uvnitř zůstalo až asi jen 100–150 teroristů. Syrská armáda rychle postupovala a obsadila většinu všech vesnic v oblasti, obrana islamistů se zcela rozpadla. Poslední centra odporu se nacházejí ve vsích Mulfisíja a Kasúr Al-Vurud. I ty byly však o několik hodin později osvobozeny vojáky SAA. Probíhá dočišťování, jinak je oblast oficiálně zabezpečena.

Související články

Média použitá na této stránce

Flag of the United Arab Republic.svg
Flag of Egypt (1958-1972) and flag of Syria (1958-1961) in the United Arab Republic. It also became the official flag of Syria since 1980.
Flag of the United Arab Republic (1958–1971).svg
Flag of Egypt (1958-1972) and flag of Syria (1958-1961) in the United Arab Republic. It also became the official flag of Syria since 1980.
Flag of Iran.svg
Flag of Iran. The tricolor flag was introduced in 1906, but after the Islamic Revolution of 1979 the Arabic words 'Allahu akbar' ('God is great'), written in the Kufic script of the Qur'an and repeated 22 times, were added to the red and green strips where they border the white central strip and in the middle is the emblem of Iran (which is a stylized Persian alphabet of the Arabic word Allah ("God")).
The official ISIRI standard (translation at FotW) gives two slightly different methods of construction for the flag: a compass-and-straightedge construction used for File:Flag of Iran (official).svg, and a "simplified" construction sheet with rational numbers used for this file.
Seal of the Army of the Guardians of the Islamic Revolution.svg
The emblem of the Revolutionary Guards of Iran Edit this at Structured Data on Commons
Syrian Air Force Flag.svg
Flag of the Syrian Arab Air Force. Possibly adopted post-2007.
Northern Aleppo offensive (2016).svg
Autor: MrPenguin20, Licence: CC BY-SA 4.0
Map showing the course of the 2016 Northern Aleppo offensive. Dotted red line show government frontline before offensive, dotted orange line shows YPG frontline before offensive (Offensive began 1 February 2016).
 
Syrian Government control
 
Opposition control (including al-Nusra)
 
Kurdish control
 
Islamic State of Iraq and the Levant
 
Contested
Kata'ib Hezbollah sans logo.JPG
Autor: Tan Khaerr, Licence: CC BY-SA 4.0
Drapeau du Kata'ib Hezbollah (sans logo)
Aleppo in Syria (+Golan).svg
Autor: TUBS Gallery, Licence: CC BY-SA 3.0
Location of governorate Aleppo in Syria
Flag of the Russian Air Force.svg
flag of the Air Force of the Russian Federation (Военно-воздушные силы Российской Федерации).
Flag of the Syrian Arab Army.svg
Flag of the Syrian Arab Army. Text: “القوى البرية” (Ground Forces).
Flag of the Ba'ath Party.svg
Flag of the Arab Socialist Baath (or, more accurately, Ba'th) Party (Arabic:
حزب البعث العربي الاشتراكي
Ḥizb al-Baʿth al-ʿArabī al-Ishtirākī)
Syrian commando.png
Autor: Jakednb, Licence: CC BY-SA 3.0
Patch/Symbol of the Syrian Special Forces.

Top caption: A homeland of honor and sincerity
وطن شرف إخلاص

Bottom caption: Special units
الوحدات الخاصة