Výmola

Výmola
Výmola u Tlustovous
Výmola u Tlustovous
Základní informace
Délka toku33,1 km
Plocha povodí124,1 km²
Průměrný průtoku ústí 0,35 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-04-07-048
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Středočeský kraj - Mukařov, Babice, Březí, Sluštice, Květnice, Úvaly, Vyšehořovice, Kozovazy, Mochov, Císařská Kuchyně)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výmola je potok ve Středočeském kraji, levostranný přítok řeky Labe, který odvodňuje středovýchodní část okresu Praha-východ. Délka toku je 33,1 km. Plocha povodí měří 124,1 km².[1]

Popis toku

Výmola pramení v nadmořské výšce 425 m na severním okraji obce Mukařov, kde je její voda jímána trojicí rybníků. Celkový směr toku je na sever, i když s četnými výchylkami. Nejprve potok míří přes Babice, Březí a Sluštice k severozápadu, u obce Květnice se pak stáčí směrem severovýchodním. Poté Výmola přijímá Sibřinský a Dobročovický potok, protéká městem Úvaly, kde zprava ústí Škvorecký potok a Přišimaský potok, za Úvaly se zprava přidává Tuklatský a zleva Jirenský potok. Výmola směřuje přes Vyšehořovice k severovýchodu, následně několikrát cik cak střídá severozápadní a severovýchodní směr. Protéká okolo Mochova, mezi obecní čistírnou odpadních vod a Císařskou Kuchyní vytváří romantické meandrovité údolí. V těchto místech je část protékající vody využívána k doplňování hladiny zatopeného pískového lomu Cucovna. Říčka dále teče okolo Louky u Císařské Kuchyně, Arazimových tůní a lužního lesa Netušil, za kterým dospívá k řece Labi, do níž ústí zleva u Sedlčánek (část města Čelákovice) v nadmořské výšce 172 m. Těsně před tím, než se Výmola vlije do Labe, vlévá se do ní zprava Zámecký potok.[2]

Obecně tok Výmoly probíhá převážně mírně zvlněnou krajinou, pouze u obce Březí, v Úvalech, a zejména u Vyšehořovic vytváří výrazně zahloubená údolí se zalesněnými prudkými, místy skalnatými svahy, především na pravém břehu. Na Výmole jsou četné menší rybníky.

Větší přítoky (levý/pravý)

  • Sibřinský potok (L)
  • Dobročovický potok (P)
  • Škvorecký potok (P)
  • Přišimaský potok (P)
  • Tuklatský potok (P)
  • Jirenský potok (L)
  • Zámecký potok (P)

Vodní režim

Průměrný průtokústí činí 0,35 m³/s.[3]

Mlýny

Mlýny jsou seřazeny po směru toku potoka.

Odkazy

Reference

  1. Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR [online]. [cit. 2015-04-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-05. 
  2. Mapy.cz. mapy.cz [online]. [cit. 2019-09-22]. Dostupné online. 
  3. Vladimír Vlček. Zeměpisný lexikon ČSR. Vodní toky a nádrže. Praha: Academia, 1984. 316 s. S. 302. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Oblast mezi sídly Tlustovousy a Úvaly, Výmola.jpg
Autor: Dezidor, Licence: CC BY 3.0
Oblast mezi sídly Tlustovousy a Úvaly, Výmola po soutoku s Tuklatským potokem