Výprava na Baleárské ostrovy

Výprava na Baleárské ostrovy
konflikt: Křížové výpravy
Poloha taify Mallorca
Poloha taify Mallorca

Trvání11131115
MístoBaleárské ostrovy
Výsledekvítězství křižáků, ukončení pirátství
Strany
křížová výpravakřížová výprava křížová výpravataifa Mallorcataifa Mallorca taifa Mallorca
Almorávidé Almorávidská říše
Velitelé
Pietro Moriconi
Ramon Berenguer III.
Hugo II. Emúrijský
Saltaro z Torres
Ramon I. z Baux
taifa Mallorca Abú-l-Rabi Sulajmanbílá vlajka
taifa Mallorca Abú al-Mundhir †
Síla
Pisánská republika 300 pisánských lodí,
Barcelonské hrabství 150 katalánských a provensálských lodí
neznámá
Ztráty
neznámévysoké

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výprava na Baleárské ostrovy v letech 11131115 byla vojenská expedice v podobě křížové výpravy proti muslimskému taifskému státu Mallorce. Výprava se zakládala na smlouvě uzavřené mezi Pisánskou republikou a barcelonským hrabětem Ramonem Berenguerem III., přičemž měla také podporu papeže Paschala II. a šlechty v Katalánsku a Okcitánii. K výpravě se připojily také kontingenty ze střední Itálie, Sardinie a Korsiky. Inspirací k výpravě mohla být křižákům norská křížová výprava krále Sigurda I., která roku 1108/1109 napadla Formenteru a v roce 1115 završila dobytí Baleár, avšak v křesťanském držení setrvala pouze do příštího roku. Hlavním pramenem o křížové výpravě na Baleárské ostrovy je pisánská kronika Liber maiolichinus, která byla dokončena v roce 1125.

V červnu křižácké loďstvo nejprve zaútočilo na ostrov Ibiza, která se nachází mezi Mallorkou a španělskou pevninou. Po dobytí Ibizy se křižáci vylodili na sousedním největším ostrově a v srpnu 1114 oblehli Palmu de Mallorca, nicméně křižácké obléhání se vleklo a netrpělivá katalánská hrabata z Barcelony a Empúries, jejichž hrabství se nacházela nejblíže ostrovům, zahájila s muslimským vládcem Mallorky mírová jednání, zřejmě s vidinou, že s ním mohou dojednat každoroční vyplácení tributu a zrušení pirátských nájezdů výměnou za ukončení obléhání a odchod křižáckého vojska. K tomu však nedošlo, neboť pisánský arcibiskup Pietro Moriconi rozhovory přerušil a krom toho část pisánské flotily byla napadena muslimskými posilami od Almorávidů z pevninského přístavu Dénia. Obléhané město kapitulovalo v dubnu 1115 a po něm křižáci pokračovaly v dobývání dalších baleárských měst a osvobozování křesťanských zajatců, zatímco vládce taify byl jimi zajat a odveden do italské Pisy.

Udržení Baleár však nemělo dlouhého trvání, pouze po několik měsíců. V roce 1116 Mallorku dobyli nazpět Almorávidé z Pyrenejského poloostrova. Úspěchem křižáckého tažení tak bylo pouze ukončení pirátství, které mělo základnu na Mallorce.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 1113–1115 Balearic Islands expedition na anglické Wikipedii.

Média použitá na této stránce

Royal Banner of Aragón (Early Style).svg
Autor: Tento vektorový obrázek byl vytvořen programem Inkscape ., Licence: CC BY-SA 3.0
Royal Banner of the Kingdom and Crown of Aragón (Early Style)
Bandera del Comtat d'Empúries.svg
Flag of the old county of Empúries (Catalonia)
Drapeau de Provence « ancien ».svg
Autor: Pce13, Licence: CC BY-SA 4.0
Drapeau de la Provence dit « ancien »
Flag of Morocco 1073 1147.svg
A white flag inscribed with the Shahada (in Maghrebi script).

This is supposedly a banner used by the Almoravid dynasty in Morocco (11th to 12th centuries). This claim is apparently due to an entry at the "Flags of the World" website:

"The use of the flag in Morocco as a symbol of the state dates way back to the Almoravide dynasty (1062-1125 AD). Prior to this time, white silk banners were often carried in battle,sometimes with Koranic inscriptions written on them. The Almoravides institutionalized this practice. They gave one banner to every unit of 100 soldiers; the leaders always carried one inscribed: «There is no god but god, and Mohammad is His Prophet». The two following dynasties (the Merinides and the Saadiens) continued the use of the White flag as the symbol of the State." (Dov Gutterman, 17 Apr 1999)

Note that no source is being given for this claim, the best we can do at this point is say that we heard it from Dov Gutterman in 1999. Also note that the imlied claim that the modern form of the shahada was written on the flags.

This is not only unsubstatiated but also implausible, as medieval sources tend to give a longer form of the shahada, lā ilāha illā-llāh waḥdahu lā šarīka lahu, muḥammadan ʿabduhu wa rasūluhu. It is completely unclear when the modern form is first recorded, let alone when it can first be shown to have been written on a flag (the earliest positive reference we have for this in the en-wiki's shahada article is the earliest 20th century, possibly (without explicit reference) traceable to flags used by Wahhab in the 18th century.
Vexillum Anglorum.svg
Autor: Ec.Domnowall, Licence: CC BY 3.0
Drapeau des croisés anglais
Location map Taifa of Mallorca.svg
Autor: Tyk, Licence: CC BY-SA 3.0
Taifa Kingdom of Mallorca circa 1080, location map.
Westminster Knight.jpg
A kneeling knight with his horse before setting off on the crusades. His servant leaning over the turret with his masters helmet.From the Westminster Psalter, BL Royal MS 2 A xxii f. 220
Posible bandera musulmana de Mallorca.svg
Possible flag of Majorca prior to its conquest by Christians.
Red St George's Cross.svg
Red_St_George's_Cross
Used by Archbishopric-Electorate of Trier 898–1794 (Erzbistum Trier)
Flag of the Republic of Pisa (1162-1406).svg
Autor: Ketipmaig, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of the Republic of Pisa (1162-1406)
Flag of the Papal States (1803-1825).svg
Autor: Tibetan Pop Rocks, Licence: CC BY-SA 3.0
Merchant flag of the Papal States. In use since 1803, officially adopted on 7 June 1815.
Torre Merlata del Giudicato di Torres.svg
Crenellated tower of Giudicato di Torres.
Blason d'Aragon.svg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Shield of the Republic of Pisa.svg
Autor: Gherardus, Licence: CC BY-SA 3.0
Shield of Republic of Pisa