Výrov (hrad, okres Česká Lípa)

Výrov
skála s pozůstatky hradu
skála s pozůstatky hradu
Základní informace
Výstavbakonec 13. století
Zánikpo roce 1440
Další majiteléPancířové ze Smojna
Poloha
Adresau jeskyní Medvědí camp, Velenice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Výrov
Výrov
Výrov, Česko
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výrov (též Vejrov) je zaniklý skalní hrad, který stával poblíž ve středověku zaniklé obce Výrov (Vejrov, z německého Wether Wald) na skále nad pravým břehem řeky Svitávka mezi obcemi Svitava a Velenice.

Historie

Hrad patří mezi objekty, o kterých máme velmi málo informací. Vznikl pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století. Další osudy hradu nejsou známy. Neznáme ani jeho původní jméno, ačkoliv je možné, že jméno Výrov (či Vejrov) bylo na obec (připomínanou roku 1554) a les přeneseno právě ze jména hradu. Zdejší kraj patříval rodině pánů ze Smojna, kterou nechvalně proslul loupeživý rytíř Mikeš Pancíř ze Smojna. Jemu patřila i nedaleká velenická tvrz, která stála asi o jeden kilometr jižněji) a na severu skalní hrad Sloup v Čechách. Po roce 1440 mu byly hrady lužickým vojskem v odvetu za jeho loupeživou činnost zapáleny.

Lokalitě se říkalo také Schlossberg – Zámecký vrch.[1] Na mapách je les a rozsáhlá výšina nad hrádkem pojmenována Výrov, s nejvyšším vrcholem Spálenisko 383 m n. m.

V pozdější době byla na úpatí skály vytesána řada místností, které narušily skálu a tím způsobily nenávratné zničení části hradu. Ves je poprvé připomínána roku 1554 a je to také jediná zmínka o ní. Odborná veřejnost hrad objevila až v roce 1986.

Kamenné schody k vrcholu Vejrova

Podoba

Hrad byl vystavěn na ostrožně pískovcové skály, od jejíhož zbytku byl na jihu a západě oddělen šíjovým příkopem, jenž byl lemován opevněním, jehož drobné zbytky ve formě valu jsou stále vidět. Ze zástavby se dochovala pouze prohlubeň po budově či věži. Okraj skály je zde vysoko nad údolím vytvořeném Svitávkou.

Pod pozůstatky hradu se nacházejí jeskyně Medvědí camp.

Přístupnost

K pozůstatkům hradu žádná značená cesta nevede. Kopec, kde stával, je nad říčkou Svitávkou a cestě po jejím pravém břehu, v dohledu (asi 250 metrů) někdejší staré brusírně[2] (zvané i zrcadlárna) na břehu levém. Kolem brusírny vede silnice od Svitavy přes Velenice do Zákup, po níž je vedena cyklotrasa 3055. Nad skalami je řada lesních cest od Velenic. Vzdušnou čarou se Výrov nalézá zhruba 100 metrů od Svitávky v nadmořské výšce 300 m n. m. Obec Velenice je 2 km daleko po proudu. [3][4].

Celý skalní hřbet se nachází na pomezí katastrálních území Velenice u Zákup a Svitava. Geomorfologicky patří do Cvikovské pahorkatiny.

Fotogalerie

Odkazy

Reference

  1. GABRIEL, František; PANÁČEK, Jaroslav. Hrady okresu Česká Lípa. Praha: Argo, 2000. ISBN 80-7203-295-X. Kapitola Velenice 02, s. 144. 
  2. PEŠA, Vladimír. České hrady. Praha 3: Argo, 2002. ISBN 80-7203-434-0. Kapitola U Velenic, s. 139. 
  3. Mapa KČT 15, Máchův kraj. 4. vyd. Praha: Trasa, 2008. ISBN 978-80-7324-168-1. 
  4. Mapa Lužické hory č. 14. 6. vyd. Praha: Trasa, 2010. ISBN 978-80-7324-289-3. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Vejrov - pozůstatky hradu u Velenic (u Zákup) - příkop (5).jpg
Autor: MartinVeselka, Licence: CC BY-SA 4.0
Vejrov - pozůstatky hradu u Velenic (u Zákup) - příkop
Vejrov - pozůstatky hradu poblíž Velenic (u Zákup) - podvalí (3).jpg
Autor: MartinVeselka, Licence: CC BY-SA 4.0
Vejrov - pozůstatky hradu poblíž Velenic (u Zákup) - podvalí
Vejrov - pozůstatky zaniklého osídlení (vsi) v předhradí někdejšího hradu u Velenic (u Zákup) (4).jpg
Autor: MartinVeselka, Licence: CC BY-SA 4.0
Vejrov - pozůstatky zaniklého osídlení (vsi) v předhradí někdejšího hradu u Velenic (u Zákup), v pozadí vrch Ortel
Vejrov - pozůstatky hradu poblíž Velenic (u Zákup) (8).jpg
Autor: MartinVeselka, Licence: CC BY-SA 4.0
Vejrov - pozůstatky hradu poblíž Velenic (u Zákup) - pohled na plošinu hradu přes příkop z prostoru zaniklé vsi v předhradí
Vejrov - pozůstatky hradu u Velenic (u Zákup) - pohled na hradní skálu z údolí, od severozápadu (2).jpg
Autor: MartinVeselka, Licence: CC BY-SA 4.0
Vejrov - pozůstatky hradu u Velenic (u Zákup) - pohled na hradní skálu z údolí, od severozápadu, od trampské osady Medvědí camp
Schody na Vejrov.JPG
Schody k vrcholu hrádku Vejrov