Výsadková doková loď

Výsadkový člun LCU-1491 v doku výsadkové dokové lodě USS Casa Grande.
(c) Photo: Lt Max Cosby/MOD, OGL v1.0
Nejnovější třídu obojživelných přístavních lodí představuje British třída Bay. Přistávací modul pro vylodění opouští dok.

Výsadková doková loď (anglicky: Dock landing ship – LSD) je označením výsadkové lodi nesoucí na palubě bojovou techniku, vojáky a vybavené dokem s výsadkovými čluny k jejich vylodění. Výsadkové dokové lodi byly vyvinuty k podpoře obojživelných operací za druhé světové války. Britové totiž potřebovali lodě, které by výsadkové čluny s vojáky a technikou převezly oceánem, pro jehož překonání byly příliš malé, až na samotné místo výsadku.[1] Později se nad jejich dokem objevila paluba pro operace vrtulníků a nejnovější americké výsadkové dokové lodi provádějí výsadek pomocí kombinace rychlých vznášedel LCAC a těžkých transportních vrtulníků. Přímo do vody mohou vysazovat obojživelná bojová vozidla Amphibious Assault Vehicle (AAV).

Kategorií blízkou výsadkovým dokovým lodím jsou tzv. Amphibious Transport Dock (americké označení je LPD – Landing Platform Dock). Tato plavidla jsou rovněž vybavena prostorným dokem a palubou pro provoz vrtulníků, je u nich ale upřednostněna letecká složka a jsou vybaveny hangárem. Rovněž nesou méně nákladu, méně vozidel a naopak více vojáků.[2] Výsadkové lodě typu Amphibious Transport Dock jsou v současnosti značně rozšířenější, než klasické výsadkové dokové lodě.

Druhá světová válka

Konstrukce výsadkových dokových lodí byla inspirována konstrukcí plovoucích suchých doků. Lodě kategorie LSD měly v přední části nástavbu, prostory pro posádku a náklad, zatímco v jejich zadní části byl nekrytý dok, uzavíratelný velkými vraty. Díky balastním nádržím záď klesla, dok se naplnil vodou a mohly do něj vplout výsadkové čluny či vozidla. Pak byla voda vyčerpána a náklad zůstal stát na podlaze doku. V bočních stěnách doku pak byly mimo jiné dílny pro opravy menších vyloďovacích člunů.[1]

Vůbec první lodě kategorie LSD představovala třída Ashland, jejíchž osm jednotek vstoupilo do služby v letech 1943-1944.[3] Na ně navázalo 19 jednotek třídy Casa Grande dokončených v letech 1943-1946. Čtyři z nich byly předány Royal Navy.[4] U většiny lodí třídy Casa Grande bylo možné nad dokem postavit pomocné paluby, na kterých mohla být nesena především obojživelná vozidla DUKW či výsadková vozidla LVT-5, která do vody sjížděla po rampě na zádi. Pomocná paluba se vyvinula v přistávací plošinu pro vrtulníky.[1] Obě tyto třídy byly za druhé světové války nasazeny v řadě výsadkových operací a byly ceněny pro svou univerzálnost a odolnost.

Další vývoj

Třída Harpers Ferry

Stavbu a vývoj nových generací dokových výsadkových lodí nezastavil ani konec světové války. Díky své velikosti totiž byly schopny přepravovat stále těžší tanky a po instalaci přistávací paluby pro vrtulníky bylo jejich využití flexibilnější. Jelikož ale nejsou vybaveny hangárem, primárně tyto vrtulníky operují z jiných plavidel expedičního svazu. Původní lehké protiletadlové kanóny u novějších tříd nahradily 76mm kanóny a ještě později obranné systémy jako je Phalanx CIWS, RIM-116 Rolling Airframe Missile či vrhače klamných cílů SRBOC. Doplňují je 25mm kanóny a 12,7mm kulomety.

V polovině 50. let bylo postaveno osm nových lodí třídy Thomaston, na které v letech 1967–1972 navázalo pět jednotek třídy Anchorage. V současnosti americké námořnictvo provozuje dvanáct výsadkových dokových lodí tříd Whidbey Island a Harpers Ferry, navržených speciálně pro nesení vznášedel LCAC. Část starších amerických lodí přitom byla prodána do zahraničí.[2]

Jedinou zemí mimo USA, která postavila vlastní výsadkové dokové lodě, je Velká Británie. Royal Navy od roku 2006 provozuje čtyři jednotky třída Bay.

Reference

  1. a b c HANKUS, Vlastimil. Výsadková doková loď LSD - krok do budoucnosti [online]. Český rozhlas, rev. 2005-11-22 [cit. 2010-05-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-01-30. 
  2. a b Landing Ship, Dock (LSD), Amphibious Transport, Dock (LPD) [online]. Globalsecurity.org, rev. 2008-08-19 [cit. 2010-05-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. LSD-1 Ashland - Ship list [online]. Globalsecurity.org, rev. 2006-07-28 [cit. 2010-05-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. LSD-13 Casa Grande - Ship list [online]. Globalsecurity.org, rev. 2006-07-28 [cit. 2010-05-20]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura

  • PEJČOCH, Ivo; NOVÁK, Zdeněk; HÁJEK, Tomáš. Válečné lodě 5 – Amerika, Austrálie, Asie od roku 1945. Praha: Naše vojsko, 1994. ISBN 80-206-0414-6. S. 389. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

USS Casa Grande;10121302.jpg
The U.S. Navy dock landing ship USS Casa Grande (LSD-13) discharging LCU-1491 from her well deck, date and location unknown.
RFA Lyme Bay, seen here at Bioche, Dominica. MOD 45159803.jpg
(c) Photo: Lt Max Cosby/MOD, OGL v1.0
Image of RFA Lyme Bay, seen here in Bioche, Dominica.

The British support ship was tasked by the Department for International Development to offer assistance to the communities of Coulibistrie, Colihaut, Dublanc and Bioche which were severely damaged by a combination of flash flooding, mudslides, landslides and rock falls. In addition, most of the communities were left inaccessible, following the erosion of major transport routes.

RFA Lyme Bay is specifically designed to land large numbers of troops and equipment ashore into unprepared areas and was ideally suited to offer assistance to the island. As part of its tasking, the ship was equipped with disaster relief stores.

The ship’s Lynx helicopter conducted an aerial survey of the region and within hours of arriving the Commanding Officer led the disaster management team, including the Ship’s heads of the Medical and Logistics Department, on to the island to take part in a crisis briefing at the National Emergency Operations Centre.

  • Organization: Royal Navy
  • Object Name: 20150902-RFA Lyme Bay-003
  • Keywords: Royal Navy, Equipment, Ship, Royal Fleet Auxiliary, RFA, Landing Ship Dock, LSD, Bay Class, RFA Lyme bay, L3007
  • Country: Dominica
US Navy 071007-N-4014G-055 Dock landing ship USS Carter Hall (LSD 50) approaches Military Sealift Command fleet replenishment oiler USNS Tippecanoe (T-AO 199) for an underway replenishment.jpg
INDIAN OCEAN (Oct. 7, 2007) - Dock landing ship USS Carter Hall (LSD 50) approaches Military Sealift Command fleet replenishment oiler USNS Tippecanoe (T-AO 199) for an underway replenishment. Porter is conducting maritime operations in the 5th Fleet area of operations with Kearsarge Strike Group. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Patrick Gearhiser (RELEASED)