Výsadní mlýn

Výsadní mlýn
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Slohbaroko
Zánik1905
Poloha
AdresaPod Smetankou, původní č.p. 16, Praha 9 - Hrdlořezy, ČeskoČesko Česko
UlicePod Smetankou
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výsadní mlýn (Špitálský, Horní) je zaniklý vodní mlýn v Praze 9-Hrdlořezích, který stál na pravém břehu potoka Rokytka pod jižním svahem vrchu Smetanka.[1]

Historie

Vodní mlýn založil roku 1582 mlynář Martin Fiala na základě výsady, kterou mu udělil purkmistr a rada Starého Města Pražského. V průběhu třicetileté války byl zničen a roku 1654 je v Berní rule uváděn jako pustý. Roku 1719 se zde připomíná „mlynář Tobiáš Mlejnek na nejisté vodě“. Před rokem 1841 vyhořel. V roce 1870 jej nový majitel opravil a modernizoval na parní pohon se zachováním pohonu vodního. V letech 1902–1904 byla zrušena přiváděcí stoka k náhonu při regulaci Rokytky, rok poté opět vyhořel a již nebyl obnoven.

Objekt postupně zpustl a jeho poslední zbytky byly odstraněny při výstavbě kanalizačního sběrače vedeného z Kyjí podél Rokytky na jejím pravém břehu.

Popis

Mlýn tvořilo několik budov kolem dvora uzavřeného vjezdovou bránou, která byla zaklenuta stlačeným obloukem. Profilovaná římsa nad branou byla obloukovitě vyklenutá. Po obou stranách stály dvě přízemní budovy - stavení na levé straně mělo trojúhelníkový štít, pravé mělo polovalbovou střechu prolomenou dvěma oválnými okénky. Zadní strana severní budovy byla zdobena štukovým rámcem. Na svahu nad mlýnem stálo obytné patrové stavení, jehož průčelí tvořil jednoosý čtyřbok a jehož přízemí bylo zaklenuto plackami. Patro bylo přístupné vnějším dřevěným schodištěm s pavláčkou chráněnou přečnívající střechou.

Odkazy

Reference

  1. Výsadní, Špitálský, Horní mlýn. Vodní mlýny (vodnimlyny.cz). 2012–2017, Rudolf Šimek, Jan Škoda, 17.8.2016. [cit. 2021-06-28]. Dostupné online.

Literatura

  • KLEMPERA, Josef. Vodní mlýny v Čechách. III., Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Libri, 2001. 263 s. ISBN 80-7277-051-9. Kapitola Výsadní mlýn v Hrdlořezích. S. 96-99

Související články

Externí odkazy

  • Hrdlořezy na webu ČÚZK, Archivní mapy
  • Orientační plán Prahy a obcí sousedních. Mapový list č. 13 a Archivováno 9. 7. 2021 na Wayback Machine.. Vydáno v prosinci 1912. Měřítko 1:5000. Reprodukce Unie v Praze. Nákladem obce pražské. Nakreslil Stavební úřad odbor II. Vlastník: Národní technické muzeum

Média použitá na této stránce

No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“