Výstřel (hlavňová zbraň)

Výstřel je pro hlavňovou palnou zbraň definován jako děj při kterém je v hlavni působením tlaku plynu urychlena střela, která je následně vypuzena ven z hlavně. [1] Vznik a tlak plynů je u palných zbraní vyvozen hořením výmetné náplně. U plynových zbraní může být stlačený plyn buď odebírán z předem natlakovaného zásobníku, nebo je použit vzduch stlačovaný až v průběhu výstřelu pohybem pístu ve válci.

Zkoumání výstřelu

Jevy při pohybu střely v hlavni až do okamžiku kdy celá střela opustí hlaveň se zabývá vnitřní balistika.[2]. Výstřel samotný je z pohledu fyziky velmi extrémní děj probíhající ve velmi krátkém čase, za vysokých teplot a tlaků a je při něm dosahováno velkého zrychlení. I proto vnitřní balistika často využívá mimo teoretického aparátu i experimentálně určené empirické podklady.

Fáze výstřelu

Výstřel je možné rozdělit do tří navazujících etap[1]:

  • odpálení (od stisku spouště po zážeh hoření výmetné náplně)
  • vývin rány (od zážehu výmetné náplně do okamžiku než se střela začne pohybovat)
  • pohyb střely v hlavni (od začátku pohybu střely do okamžiku než střely opustí hlaveň)

Jiné náhledy

Uvedené fáze výstřelu a definice pojmů vychází z názvosloví ČSN. V některých pramenech je pod pojem výstřel zahrnován i celý další let střely až do okamžiku jejího dopadu. [3] Podobně je některými autory k vývinu rány přidáván i pohyb střely v hlavni.

Hluk a zášleh výstřelu

Hluk a zášleh jsou jevy patří k přechodové balistice. [4]. Jsou to jevy které jsou až důsledkem výstřelu.

Odkazy

Reference

  1. a b ČSN 39 5002: Civilní střelné zbraně a střelivo. Termíny a definice
  2. Caras,J. : Střelivo do ručních palných zbraní, ARS-ARM Praha (1995) , ISBN 80-900833-8-2
  3. FRENZL, Ing. Jiří. Ruční palné zbraně. Uherský Brod: Střední škola - Centrum odborné přípravy technické, 2018. 241 s. (česky) 
  4. PLANKA, Bohumil; A KOLEKTIV. Kriminalistická balistika. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Pavel Čeněk, 2010. 660 s. ISBN 978-80-7380-036-9. (česky) 

Externí odkazy