Věčný návrat

Uroboros

Věčný návrat, také uváděno jako Věčný návrat téhož, je filosofická myšlenka, podle které se celek světa v nekonečném čase opakuje. O věčném návratu se už zmínil Hérakleitos,[1] nejvíce však myšlenku rozšířil do povědomí Friedrich Nietzsche ve svém díle Tak pravil Zarathustra z roku 1883.

Myšlenka věčného návratu svým konceptem odporuje křesťanství, neboť v dosavadní tradici je lidský život kontinuum nedokonalých a pomíjivých okamžiků.[2] Nietzsche však v této teorii nachází kladné a produktivní poznání, podle kterého je člověk vystavěn překážkám, kterým nelze uniknout a které musí překonat. Tím způsobuje jeho zrání.[3]

Proti paralyzujícímu pocitu všeobecného zániku... jsem vyslovil ideu věčného návratu.
— Friedrich Nietzsche, Vůle k moci, aforismus 417.

Ideji věčného návratu připisuje Nietzsche mimořádný význam.[4] Nesmyslný chaos vznikání vytváří podle Nietzscheho velký, avšak přece konečný počet kombinací, které se znovu opakují v obrovských časových intervalech. Všechno, co se dějě nyní, dělo se již dříve mnohokrát a bude se i nadále opakovat.[5]

Odkazy

Reference

  1. Olšovský.
  2. KRIST, Jan. Zarathustra a věčný návrat stejného (Nietzschovství II.). Electronic Journal for Philosophy [online]. [cit. 2017-06-09]. Roč. 94. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-01-07. ISSN 1211-0442. 
  3. LUKŮVKOVÁ, Lenka. Výuka filozofie Friedricha Nietzscheho. Brno, 2011 [cit. 2017-06-09]. 117 s. diplomová práce. Masarykova univerzita v Brně. Vedoucí práce Erika Vonková. Dostupné online.
  4. Melvil, s. 513.
  5. Melvil, s. 513–514.

Literatura

Související články

Média použitá na této stránce

Ouroboros.png
an alchemy manuscript. cf: [1]

The two-dimensional work of art depicted in this image is in the public domain in the United States and in those countries with a copyright term of life of the author plus 100 years. This photograph of the work is also in the public domain in the United States (see Bridgeman Art Library Ltd. v. Corel Corporation).

For drawing in original Greek manuscript context, see Image:Serpiente alquimica.jpg