Věž větrů

Věž větrů
Το Ωρολόγιον του Ανδρονίκου Κυρρήστου στις 16 Σεπτεμβρίου 2019.jpg
Účel stavby
Základní informace
Sloharchitektura starověkého Říma a helénská architektura
Výstavba50 n. l.
MateriálPentelský mramor
StavebníkAdroníkos z Cyrrhu
Poloha
AdresaAthény, ŘeckoŘecko Řecko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Věž větrů, známá též jako hodiny (horologium) Andronika Kyrrhestese, neoficiálně zkráceně nazývaná Aerides (Αέρηδες), je antická památka v řeckých Athénách, která sloužila jako vodní a sluneční hodiny. Nachází se v areálu dřívější římské agory v centru Atén.

Historie

Věž byla postavena kolem roku 50 našeho letopočtu, nechal ji postavit syrský astronom Adroníkos z Cyrrhu. Někdy se uvádí, že jde o jednu z nejstarších meteorologickou stanici vůbec.[1] Technické mechanismy odsud ukradli Římané při plenění Athén. Někdy se uvádí, že za Osmanské nadvlády fungovala věž jako dervišský klášter. V roce 2014 zde proběhla rozsáhlá rekonstrukce.

Popis

Jedná se o kombinaci vodních a slunečních hodin, kterých je na věži celkem osm, na každé stěně jedny. Vodní hodiny stály ve věži a samotná věž sloužila jako sluneční hodiny. Stavba je 14 metrů vysoká,[2] má půdorys osmiúhelníku o průměru 8 metrů. Na čtyřech stranách jsou reliéfy s příslušnými bohy větrů – Zefyra, Eura, Borea a Nota související se směřování strany. Na vrcholku věže bývala korouhvička ukazující směr větru.

Věž větrů mapa je vystavěna ze vzácného pentelského mramoru.[3]

Odkazy

Reference

  1. Ancient Greece's restored tower of winds keeps its secrets. Ekathimerini.com [online]. [cit. 2019-10-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Věž větrů fascinuje návštěvníky, je opředena záhadami. Novinky.cz [online]. [cit. 2019-10-27]. Dostupné online. 
  3. Věž větrů v Athénách po mnoha letech znovu ožila [online]. TravelPortál.cz, 2016-09-08 [cit. 2019-10-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce