Vědecký rasismus

Anatomická "kresba" ukazující že kreolský černoch je stejně příbuzný Šimpanzovi jako řeckému Apolleonovi, 1868

Vědecký rasismus (též pseudovědecký rasismus[1]) je používání vědeckých metod pro ospravedlnění rasismu nebo víry v rasovou nadřazenost. Byl populární v 19. a první polovině 20. století, zdiskreditoval se však zejména v podobě nacistické ideologie. Dnes je obvykle považován za nevědecký, nesprávný a nemorální.

Termín „vědecký rasismus“ se někdy používá jako synonymum pro současné i historické teorie, které zahrnují antropologii, antropometrii, kraniometrii a další vědní disciplíny v konstrukcích, které mají typologicky rozřazovat lidskou populaci do samostatných lidských ras, s poukazováním na nadřazenost nebo podřazenost ras vůči sobě.

Reference

  1. HORÁKOVÁ, Hana. „Rasa“ a rasismus v Jižní Africe. Sociální studia [pdf]. 2007-04 [cit. 2011-08-21]. Roč. 4. Časopis Katedry sociologie FSS MU. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-09-27. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Races and skulls.png
Scan from The Mismeasure of Man, but originally from a mid-19th century work. A scientific demonstration from 1868 that the Negro is as distinct from the Caucasian as the Chimpanzee. Josiah Nott was a polygenist who believed that the "races" of man had always been separate. Shown heads and their supposed skulls. Text: "Apollo Belvedere, Greek, Negro, Creole negro, Young Chimpansee, Young Chimpansee"