Věra Roubalová Kostlánová
Ing.[1] Věra Roubalová Kostlánová | |
---|---|
Věra Roubalová během setkání k 40. výročí Charty 77 v lednu 2017 | |
Narození | 12. listopadu 1947 (76 let) Praha, Československo |
Alma mater | Fakulta strojní ČVUT |
Povolání | sociální pracovnice a psychoterapeutka |
Ocenění | Ceny Paměti národa (2010) účastník odboje a odporu proti komunismu |
Choť | Pavel Roubal[2] František Kostlán |
Příbuzní | Salomon Hugo Lieben (dědeček z otcovy strany)[3][4] Antonín Kostlán (manželův bratr)[4] |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Věra Roubalová Kostlánová, roz. Lomská, (* 12. listopadu 1947 Praha)[5] je psychoterapeutka a někdejší disidentka, jedna z poslední trojice mluvčích Charty 77.[6]
Život
Narodila se v Praze jako prostřední ze tří dětí v židovské rodině Hanuše Lomského.[7]
Řada jejích příbuzných ze strany otce i matky zahynula během holokaustu. Její babička Sofie z otcovy strany byla zavražděna v roce 1944 v Osvětimi, dědeček Salomon Hugo Lieben zemřel v listopadu 1942 na infarkt. [7] Věřin otec Löb Gabriel Lieben (1917–1983) strávil druhou světovou válku v Anglii; po válce si změnil jméno na Hanuš Lomský. Otec se v Anglii seznámil s Věřinou pozdější matkou, též českého židovského původu, oba rodiče byli idealistického levicového smýšlení.[7] V roce 1949 byl Hanuš Lomský jmenován krajským tajemníkem KSČ v Plzni, ale v následujícím roce byl zatčen, odsouzen v procesu s Marií Švermovou a krajskými tajemníky a strávil ve vězení 6 let.
Věra se z politických důvodů nedostala na gymnázium, ale pouze na střední průmyslovou školu. Poté vystudovala strojní fakultu ČVUT v Praze, kde aktivně prožila Pražské jaro i následnou invazi vojsk. Patřila též k studentským organizátorům smutečního pochodu při pohřbu Jana Palacha. Na vysoké škole se seznámila se svým budoucím manželem Pavlem Roubalem. Mají čtyři děti: Jana Roubala, Pavla Roubala, Petra Roubala a Martu Roubalovou (provdanou Kolskou).
S manželem byli mezi prvními signatáři Charty 77, podepsali ji v únoru 1977. S Chartou 77 se seznámili prostřednictvím kamaráda z vysokoškolských studií Jiřího Müllera. Na půdě rodinného domu v Praze-Strašnicích vázali samizdatové knihy, a to do začátku července 1978, kdy byla u nich provedena domovní prohlídka a zabaveno větší množství knih připravených ke svázání. Zásahy proti opozičním aktivistům tehdy Státní bezpečnost (StB) provedla v souvislosti s návštěvou Leonida Iljiče Brežněva v Československu.[8] Pavel Roubal strávil necelé tři měsíce ve vazbě, následně se v červnu 1979 stal členem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). V roce 1979 se rodina přestěhovala do severočeské obce Kytlice, v následujícím roce do Častrova na Vysočině. V roce 1981 se jim před StB, která přišla provést domovní prohlídku, podařilo v nefunkčních akumulačních kamnech ukrýt celostátně hledanou Drahomíru Šinoglovou, která byla odsouzena za rozepisování Vaculíkových fejetonů a nenastoupila do vězení kvůli těhotenství.[7] Rodina byla StB dlouhodobě sledována.
Roubalovi se také věnovali otázce životního prostředí. Během sametové revoluce v listopadu 1989 byli manželé velmi aktivní, Pavel na Pelhřimovsku organizoval protestní akce, zapojili se do práce nově vzniklého Občanského fóra.[7] V říjnu 1990 Věra ovdověla a vrátila se s dětmi z venkova do Prahy. V lednu 1992 se stala jednou ze tří mluvčích Charty 77, kterým připadla úloha ohlásit konec její činnosti.[9]
V roce 2006 se provdala za Františka Kostlána (* 1954), publicistu a hudebníka. Jeho bratr Antonín Kostlán (* 1955) je historikem raného novověku.
Další vzdělání
Od roku 1989 se začala vzdělávat v oboru sociální práce a poté v psychoterapii a v supervizi. Získala osvědčení v různých výcvikových a výukových programech.
- V letech 1997 – 2001 absolvovala výcvik v „Gestalt terapii a psychosyntéze“.
- V roce 2006 obdržela certifikát k ukončení tříletého výcviku v integrativní supervizi Českého institutu pro supervizi (ČIS). Je členkou ČIS a ČAP.
Praxe
Po roce 1989 začala pracovat v Odboru pro uprchlíky Ministerstva vnitra jako vedoucí sociálních pracovnic v uprchlických táborech. Po třech letech přešla do Poradny pro uprchlíky (později SIMI), kde se až do roku 2006 věnovala psychosociální práci, hlavně vedení ženských multikulturních skupin v uprchlických táborech i v Praze. Pomáhala také uprchlíkům na Balkáně. V práci pokračovala v InBázi, kde se věnovala hlavně psychoterapii uprchlíků a založila TEP (Terapii příchozích). Od roku 2006 v rámci projektu EU jezdila po dobu pěti let jako supervizorka dvakrát ročně do Grozného v Čečensku. Supervidovala a stále superviduje práci mnoha nevládních organizací. Věnuje se také individuální psychoterapii a supervizi. Provozuje soukromou praxi. Od roku 2022 se věnuje jako psychoterapeutka a supervizorka příchozím z Ukrajiny.
Věnuje se také terapii transgeneračního přenosu traumatu holocaustu. Od roku 1997 dvacet let vedla s Helenou Klímovou klientskou skupinu „Rodiny po holocaustu“. S Doc. MUDr. Václavem Mikotou a později s MUDr. Vladimírem Singerem vedla psychoterapeutický výcvik v prevenci a léčbě traumatu v Rafael institutu. Vede Rafael centrum.
Od r. 2003 je držitelkou mezinárodního certifikátu uděleného UNHCR za přínos v posilování práv uprchlických žen a v prosazování rovnosti pohlaví (Certificate of Recognition UNHCR for Contributions towards the Empowerment of Refugee Women and the Promotion of Gender Equality).
V roce 2007 byl o jejím životě natočen díl dokumentárního seriálu Ženy Charty ’77 v režii Olgy Sommerové.[10] V roce 2010 byla oceněna v prvním ročníku Cen Paměti národa.[7]
Publikace
- Věra Roubalová: „A glance in a refugee's cooking. Pohled do hrnce uprchlíka II.. Vydalo nakladatelství G plus G Praha 2002, ISBN 80-86103-52-8; kuchařské recepty žen-uprchlic z celého světa s medailonky o jejich životě, zaznamenané během společných setkání v azylovém zařízení Červený Újezd.
- Věra Roubalová, Tereza Günterová, František Kostlán: „Příchozí“. Vydalo nakladatelství G plus G Praha 2005, ISBN 80-86103-82-X
- Marek Preiss, Daniela Vizinová (editoři) a kolektiv:„Transgenerační přenos (nejen) traumatu“ (stať Věry Roubalové). Vydal Rafael Institut v nakladatelství Irene, 1. vydání Praha 2019 ISBN 978-80-906733-5-9, [11], 2. doplněné a upravené vydání Grada Praha 2023, ISBN 978-80-271-3049-8
Odkazy
Reference
- ↑ Vydaná osvědčení > Seznam vydaných osvědčení účastníků odboje a odporu proti komunismu ke dni 6. 4. 2021
- ↑ Paměť národa. Dostupné online. [cit. 2021-04-04]
- ↑ Dostupné online.
- ↑ a b Dostupné online.
- ↑ Psychoterapeutka: Xenofobie se nesmí stát normou
- ↑ Chronologický seznam mluvčích Charty 77
- ↑ a b c d e f Věra Roubalová Kostlánová na portálu Paměť národa
- ↑ Petr Blažek: Návštěva genseka, strana 40
- ↑ Věra Roubalová Kostlánová: Šlo o to být jako ženská tak silná, aby rodina mohla fungovat dál, projekt Ženy v disentu
- ↑ Ženy Charty ’77 – Věra Roubalová
- ↑ Český rozhlas, reportáž Jany Šustové z 29.12.2019
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Věra Roubalová Kostlánová na Wikimedia Commons
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Věra Roubalová Kostlánová
- Věra Roubalová Kostlánová na portálu Paměť národa
- Věra Roubalová Kostlánová v informačním systému abART
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Ondřej Beránek, Licence: CC BY-SA 4.0
Ondřej Beránek with Tomáš Halík and awardee Věra Roubalová Kostlánová at the award ceremony Ceny Paměti národa 2010
Autor: Ben Skála, Benfoto, Licence: CC BY-SA 4.0
Setkání signatářů k 40. výročí Charty 77, Palác Lucerna, Praha, 7. ledna 2017
Věra Roubalová