Věrchnjaja Balkarija

Věrchnjaja Balkarija
Верхняя Балкария
Огъары́ Малкъа́р, Уллу́ Малкъа́р
Pohled od jihu na obec Věrchnjaja Balkarija a soutěsku Čereku Balkarského
Pohled od jihu na obec Věrchnjaja Balkarija a soutěsku Čereku Balkarského
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška1 120 m n. m.
Časové pásmoUTC+3
StátRuskoRusko Rusko
Federální okruhSeverokavkazský
RepublikaKabardsko-Balkarsko
Věrchnjaja Balkarija na mapě
Kabardsko-balkarská republika na mapě Ruska
Věrchnjaja Balkarija
Věrchnjaja Balkarija
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha92,21 km²
Počet obyvatel4 291 (2017)
Hustota zalidnění46,54 obyv./km²
Etnické složeníBalkaři
Náboženské složenímuslimové - sunnité
Správa
Statusvesnice, středisková obec (сельское поселение Верхняя Балкария)
StarostaKemal Abdulkerimovič Tabaksoev (Кемал Абдулкеримович Табаксоев)
Oficiální webullumalkar.ucoz.ru/index/verkhnjaja_balkarija/0-67
Telefonní předvolba+7 86636
PSČ361 813
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Věrchnjaja Balkarija (rusky Верхняя Балкария, karačajsko-balkarsky Огъары́ Малкъа́р nebo Уллу́ Малкъа́р), v českém překladu „Horní Balkarie“, je obec v Čerekském okrese v Kabardsko-balkarské republice Ruské federace. Obec je zároveň správním střediskem území, které k ní administrativně přináleží (Сельское поселение Верхняя Балкария).

Geografie

Obec se rozkládá po obou březích řeky Čerek Balkarský, která vzniká o zhruba 17 km dále na jihojihozápadě soutokem horských řek Dychsu a Karasu.

Cesta z obce Věrchnjaja Balkarija do Bezengi vede přes 3000 - 3500 metrů vysoký horský hřeben

Zástavba na jižním okraji vesnice je ohraničena tokem Čereku Balkarského a jeho pravostranného přítoku Rcyvaški, severním okrajem obce protéká od západu řeka Chajnaški, která zde ústí do Čereku Balkarského z levé strany.[1] Střední nadmořská výška centra obce je 1120 metrů, výška celého území Horní Balkarie o rozloze 92,21 km2 se pohybuje v rozpětí od 1000 až do 3500 metrů. Obec se nachází 26 km jižně od městečka Kašchatau, správního střediska Čerekského okresu, a 65 km jihovýchodně od kabardsko-balkarské metropole Nalčiku. Věrchnjaja Balkarija na severu sousedí s katastry obcí Babugent a Věrchnjaja Žemtala, na severovýchodě s obcí Tašly-Tala a na západě ji odděluje horský hřeben od Bezengi. Na jihu se rozkládá chráněné území Kabardsko-balkarské vysokohorské přírodní rezervace (Кабардино-Балкарский высокогорный заповедник) a pohraniční pásmo. Státní hranice mezi Ruskou federací a Gruzií, která na jih od Horní Balkarie vede po hlavním hřebenu Velkého Kavkazu v oblasti vrcholů Pasismta (3805 m n. m.), Geze (4009 m n. m.) a Laboda (4313 m n. m.), je vzdušnou čarou od vesnice vzdálena přibližně 24 km.[1]

Klima

Podnebí odpovídá poloze obce mezi horami Severního Kavkazu v depresi Skalistého hřbetu - je mírné a vlhké, vyznačující teplým létem a chladnými zimami. Roční teplotní průměr je +6,5°С. Průměrná teplota v červenci je +17,0°С, nejchladnějším měsícem v roce je leden s průměrnou teplotou -4,5°С. První mrazíky se objevují už v září, mrazy se mohou vyskytovat až do poloviny května. Průměrný roční úhrn srážek, které připadají převážně na období od května do července, činí v horách 900 mm a kolem 600 mm na území vesnice.

Historie

Do první poloviny 20. století se na území střediskové obce nacházelo 16 vesnic a dva rodové auly. Jednalo se o vesnice Věrchnij Škanty (Верхний Шканты), Nižnij Škanty (Нижний Шканты), Tura (Тура), Věrchnij Kjunljum (Верхний Кюнлюм), Nižnij Kjunljum (Нижний Кюнлюм), Čeget-El (Чегет-Эль), Fardyk (Фардык), Sautu (Сауту), Šaurdat (Шаурдат), Kurnajat (Курнаят), Muchol (Мухол), Tjeben-El (Тёбен-Эль), Mukuš (Мукуш), Kosparty (Коспарты), Zaraški (Зарашки), Zylgi (Зылги) a auly rodin Temukujevých a Glaševých. Po Říjnové revoluci byla všechna jmenovaná sídla administrativně začleněna do dvou vesnických sovětů - Nižnjaja a Věrchnjaja Balkarija (Dolní a Horní Balkarie). V roce 1926 byl ještě vytvořen třetí vesnický sovět Srednjaja Balkarija (Prostřední Balkarie).

Tzv. Čerekská tragedie

Pozůstatky vyvražděné osady Kjunljum, v pozadí věž Abajevých

Během druhé světové války, více než rok před vysídlením Balkarů, došlo v oblasti Horní Balkarie k událostem, které vstoupily do historie jako tzv. Čerekská tragédie.

Poté, kdy v listopadu roku1942 německá vojska obsadila Nalčik, dostaly se sovětské jednotky na Kavkaze pod tlak a snažily se uniknout přes hory do Gruzie. Přitom je napadly ozbrojené bojůvky, paradoxně vedené někdejšími místními představiteli sovětské moci - například bývalým předsedou vesnického sovětu v obci Věrchnjaja Balkarija nebo někdejším propagandistou z čerekského okresního výboru Komunistické strany Sovětského svazu. Odpovědí na tyto akce byl rozkaz NKVD o trestné výpravě proti místnímu obyvatelstvu.

Příslušníci 11. střelecké divize NKVD pod velením kapitána N. F. Nakina ve dnech 27. až 30. listopadu 1942 povraždili ve vesnicích Sautu, Glaševo, Kjunljum a Věrchnij Čeget více než 1500 starců, žen a dětí (prakticky všichni muži v produktivním věku byli na frontě).

Deportace

Na základě rozhodnutí nejvyšších stranických představitelů Sovětského svazu byly na začátku roku 1944 všichni Balkaři spolu s příslušníky některých dalších národů (např. Čečenci, Karačajové, krymští Tataři) nařčení ze spolupráce s německými fašisty a hromadně vysídleni do Kazachstánu a Kyrgyzstánu. Vysídlení Balkarů proběhlo 8. března 1944, návrat so vlasti těm, kdož přežili deportaci, byl povolen až po 13 letech v roce 1957. Po návratu vysídlenců byla vytvořena jediná velká obec Věrchnjaja Balkarija, z ostatních horských vesnic a menších sídel zůstaly jen ruiny.

Na počátku 21. století

Jedna z místních ulic

V obci Věrchnjaja Balkarija jsou dvě mateřské školy, dvě základní a dvě střední školy, zdravotní středisko s menší spádovou nemocnicí, kulturní dům a dvě mešity (druhá, starší mešita, zrušená v době sovětské vlády, byla obnovena v roce 2016). Těžiště ekonomiky spočívá v zemědělství - ať už je to sadařství, pěstování zeleniny nebo chov skotu a ovcí. Z řemesel se stále udržuje tradiční zaměstnání balkarských žen - pletení různých vlněných výrobků. Věrchnjaja Balkarija má co do bohatství horské přírody i kulturních památek předpoklady pro rozvoj turismu, avšak podmínky pro něj ještě v druhé dekádě 21. století nebylo možno označit za dostatečné.

Obyvatelstvo

Během 15 let, od roku 2002 do roku 2017, vzrostl počet obyvatel Horní Balkarie z 3957 na 4291. Podle výsledků všeruského sčítání obyvatelstva z roku 2010 bylo 99,6 % obyvatel obce balkarské národnosti. Tito Balkaři náležejí k turkickým národům a vyznávají sunnitský islám. Věkový průměr obyvatel obce Věrchnjaja Balkarija byl v době uvedeného sčítání 33,6 let, 52,4 % z celkového počtu obyvatel tvořily ženy.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Верхняя Балкария na ruské Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Verkhnyaya Balkaria 2011 (28).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Obec Věrchnjaja Balkarija, Čerekský okres, Kabardsko-Balkarsko
Балкария.jpg
Autor: GSakinat, Licence: CC BY-SA 4.0
Черек-Балкарская теснина: В ущелье одноименной реки ниже с. Верхняя Балкария,Верхняя Балкария,Черекский район, Кабардино-Балкария
Outline Map of Kabardino-Balkaria.svg
Autor: Виктор В, Licence: CC BY-SA 2.0
Позиционная карта Кабардино-Балкарской Республики
  • Проекция — равноугольная.
  • Параметры шаблона (координаты краёв):
|top    = 44.1
|bottom = 42.7
|left   = 42.2
|right  = 44.6
Paths in Verkhnyaya Balkaria (11).jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Cesty v horách kolem obce Věrchnjaja Balkarija. Cesta přes hory do Bezengi
Map of Russia - Kabardino-Balkar Republic (2008-03).svg
Autor: Marmelad, Licence: CC BY-SA 2.5
Autogenerated image to indicate Russian subjects as of 2008-03. Subject as indicated by filename.