Věznice Drahonice
věznice Drahonice | |
---|---|
Poloha | |
Adresa | Drahonice, Česko |
Souřadnice | 50°8′55,53″ s. š., 13°20′13,89″ v. d. |
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de věznice Drahonice | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Věznice Drahonice se nachází ve vesnici Drahonice přibližně tři kilometry od hlavní silniční tepny Praha – Karlovy Vary. Její historie sahá až do roku 1958, kdy se využívala jako pobočka nápravně-výchovného tábora Syrovice. Od května 1972 spadal objekt Drahonice pod Věznici Nové Sedlo a od ledna 1992 pod Věznici Oráčov. Od roku 2002 byla Věznice Drahonice samostatnou organizační jednotkou a sloužila k výkonu trestu odnětí svobody pro muže zařazené do kategorie dozor. V květnu 2006 bylo ve věznici zřízeno oddělení s dohledem.
Ubytovací kapacita byla 210 odsouzených mužů, kteří byli ubytováni v pokojích s průměrnou kapacitou 8 až 10 lůžek. Chod a činnost věznice zajišťovalo 109 zaměstnanců, z nichž zhruba polovina byli příslušníci vězeňské služby. K základnímu vybavení věznice patřila bezdrogová zóna, terapeutická místnost, krizové oddělení pro případ nutnosti řešení těžkých psychických stavů a výstupní oddělení, které usnadňovalo přechod z věznice do běžného občanského života.
Odsouzení byli zaměstnáváni ve stavebnictví, zemědělství, lesnických a dřevařských firmách, ve firmě zabývající se likvidací odpadu, při výrobě plastových oken, v kovovýrobě, při úpravě sportovních ploch, jako pomocné síly v autoopravně a v neposlední řadě také ve službách pro obce regionu – šlo zejména o údržbu a úpravu veřejných prostranství a svoz komunálního odpadu. Ve věznici bylo v srpnu 2007 zřízeno vnitřní pracoviště, vězni ve středisku hospodářské činnosti opravovali ovládací prvky tkacích strojů. Věznice zajišťovala pro odsouzené terapeuticko-vzdělávací programy a ve spolupráci se školským zařízením v regionu i rekvalifikační kurzy v několika učebních oborech. Programy zacházení byly ve věznici velmi pestré. K obvyklým aktivitám ve volném čase patřil sport a turistický kroužek, díky kterému odsouzení poznávali region s jeho historickými i přírodními zajímavostmi.
Dne 1. května 2013 byla nařízením ministra spravedlnosti č. 1/2013 ze dne 26. března 2013, kterým se mění nařízení ministryně spravedlnosti č. 4/1997 o zřízení vazebních věznic a věznic, Generálního ředitelství Vězeňské služby České republiky, Institutu vzdělávání Vězeňské služby České republiky a zotavoven Vězeňské služby České republiky, Věznice Drahonice zrušena. Generální ředitelství Vězeňské služby ČR navrhlo ministru spravedlnosti zrušení Věznice Drahonice a Ministerstvo spravedlnosti s návrhem souhlasilo. Vedení VS ČR k tomuto kroku přistoupilo na základě analýzy dopadu amnestie prezidenta republiky. V Drahonicích klesl po amnestii počet vězněných osob z 296 na 170. Další provoz věznice tak nebyl hospodárný.
Od října 2015 do konce roku 2016 využívalo objekt v Drahonicích ministerstvo vnitra k umístění cizinců zadržených při nelegálním pobytu na území České republiky. Narůstající počet odsouzených si vynutil hledání nových objektů, které by byly připraveny pojmout další odsouzené. Jedním z objektů byly i Drahonice. Proto na základě nařízení ministerstva spravedlnosti přistoupila vězeňská služba k rekonstrukci objektu s přihlédnutím, že objekt již nebude sloužit odsouzeným mužům, ale ženám. Rekonstrukce byla zahájena v měsíci březnu a na samotné rekonstrukci vedle firem se podílelo cca 200 odsouzených z dalších sedmi věznic včetně Nového Sedla. Odsouzení z věznice Bělušice, Liberec, Litoměřice, Nové Sedlo, Stráž pod Ralskem, Teplice a Všehrdy odpracovali cca 20 tisíc hodin a díky zaměstnávání odsouzených vězeňská služba ušetřila na nákladech více než milion korun. Vedle oprav, které byly zvládnuty svépomocí realizují se i investiční akce např. nové operační středisko, telefonní ústředna v objemu necelých čtyř miliónů, zpracována je projektová dokumentace kondenzační plynové kotelny v objemů více než sedmi miliónů. Připravuje se investiční záměr na rekonstrukci objektu ústavní kuchyně v hrubém odhadu za více než deset miliónu. Věznice Nové Sedlo, pobočka Drahonice přijme první eskortu odsouzených žen bezprostředně po oficiálním otevření .Pro odsouzené ženy je připraveno 24 ložnic v šesti oddílech. Ložnice jsou vybaveny standardním vybavením, zásadní změny lze zaznamenat v rekonstrukci hygienického zázemí, které s ohledem na ženy prošlo kardinální úpravou. Otevřením nového zařízení vězeňská služba se nejen snaží odlehčit přeplněnosti stávajících věznic, ale vytvoří více než sto nových pracovních míst. V pobočce Drahonice našli uplatnění jak občanští zaměstnanci, tak příslušníci. Zařízení vězeňské služby Drahonice má svou historii a znovu otevřením začala psát novodobou historii, kterou poznamená i novela trestního zákoníku a zákona o výkonu trestu odnětí svobody, která se dotkne procesu zařazování odsouzených do věznic
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic