VIDA! science centrum
VIDA! science centrum | |
---|---|
Údaje o muzeu | |
Stát | Česko |
Zeměpisné souřadnice | 49°11′11,1″ s. š., 16°35′2,4″ v. d. |
Některá data mohou pocházet z datové položky. | |
VIDA! science centrum je zábavní vědecký park pro popularizaci a podporu vědy v Brně se stálou interaktivní expozicí, která představuje desítky vědeckých fenoménů ve čtyřech základních oblastech – Planeta, Civilizace, Člověk a Mikrosvět. Doprovodný program zahrnuje představení s vědeckými pokusy a speciální programy pro školy i veřejnost. Science centrum sídlí v prostorách bývalého pavilonu D na brněnském výstavišti. Pro veřejnost bylo otevřeno 1. prosince 2014.[1] Na konci ledna 2019 navštívil VIDA! miliontý návštěvník.
Provozovatelem VIDA! je Moravian Science Centre Brno, příspěvková organizace Jihomoravského kraje. Kromě Jihomoravského kraje se k financování provozu science centra zavázalo i statutární město Brno, a to po dobu udržitelnosti projektu. Zábavní vědecký park VIDA! je součástí České asociace science center.
Vznik a založení
VIDA! science centrum je realizováno díky projektu „Moravian Science Centre Brno“, jehož příprava začala v roce 2009. Zřizovatelem projektu je Jihomoravský kraj, jenž podal žádost o dotaci v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Dotace byla poskytnuta a 28. června 2013 tak započala výstavba samotného VIDA! science centra.
V souvislosti s provozem nově vznikajícího parku VIDA! byla Jihomoravským krajem založena příspěvková organizace Moravian Science Centre Brno. VIDA! science centrum má za cíl popularizaci vědy mezi širokou veřejností, rozvoj cestovního ruchu v Jihomoravském kraji a posílení image regionu v oblasti podpory vědy, výzkumu a inovací.
Slavnostní otevření pro realizátory a partnery projektu proběhlo 28. listopadu 2014, pro veřejnost se brány VIDA! science centra otevřely 1. prosince 2014.[2]
Expozice VIDA! parku
Na ploše téměř 6000 m² se nachází přes 175 interaktivních exponátů (např. oceán v lahvi, kolo na laně, rotující místnost, zemětřesná deska, model srdce v nadživotní velikosti). Stálá expozice je rozdělena do 4 částí:
- Planeta
- Civilizace
- Člověk
- Mikrosvět
Součástí je také dětské science centrum pro nejmenší návštěvníky do 6 let. Součástí návštěvy jsou i pravidelná představení plná zábavných pokusů, které se konají v Divadle vědy, a speciální programy pro školy. Ve 3. patře je prostor o velikosti 1500 m², určený pro dočasné výstavy.
V červnu 2019 otevřela VIDA! venkovní expozici, která je přístupná v letních měsících.
V každé sekci VIDA! science centra jsou přítomní vidátoři – lektoři, průvodci, kteří mají na starost vědecké pokusy a pomoc při obsluze exponátů.[3]
Odkazy
Reference
- ↑ www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/Zabavny-vedecky-park-Vida-v-Brne.aspx
- ↑ Tisková zpráva o otevření. vida.cz [online]. [cit. 2015-03-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-02.
- ↑ http://vida.cz/
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu VIDA! science centrum na Wikimedia Commons
- Oficiální stránky
- VIDA! science centrum na Facebooku
- VIDA – Toulavá kamera [online]. Česká televize, 2015-02-22 [cit. 2019-05-09]. Dostupné online.
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Ijon, Licence: CC BY-SA 4.0
A view from the second floor of the Vida! Science Centrum in Brno, Czech Republic.
Autor: BíláVrána, Licence: CC BY-SA 4.0
Pavilon D, Vida! science centrum, Brněnské výstaviště