VK45.01 (P) Tiger (P)

Náčrt tank Tiger (P)

Tank Tiger (P) byl jedním z prototypů těžkých tanků, které Němci za 2. světové války postavili. Byl to jeden ze 3 zvažovaných návrhů na legendární tank Tiger, avšak jeho nedostatky mu zabránily dostat se do sériové výroby a na frontu

Vývoj tanku Tiger

Němci na začátku války nekladli těžkým tankům příliš velký význam, protože pro strategii bleskové války (blitzkrieg) byly tyto stroje naprosto postradatelné. Až 26. května 1941 se rozhodlo o urychleném vývoji nových těžších tanků, který však neměl ještě tak velký význam. V druhé polovině roku 1941 se Němečtí tankisté setkali s nepřátelskými tanky T-34 a KV, které ve většině ohledech naprosto převyšovaly Německé protivníky. Proto se rozhodlo, že vývoj těžších tanků než byl tehdy nejtežší Německý stroj PzKpfw IV o váze 25 tun, je naprostou prioritou. Závodu o vývoji stroje se zúčastnily 3 konkurenční firmy- Krupp, Porsche a Henschel. Tyto firmy pak ale musely pod příkazem Německé armády spolupracovat. Krupp měl dodat hlavní výzbroj a věž. Porsche a Henschel soutěžily mezi sebou, kdo vyvine kvalitnější podvozek. Původní návrh firmy Henschel VK36.01 (H) byl zamítnut kvůli nevhodné hlavní výzbroji. Později Henschel zapracoval na vývoji tanku VK45.01 (H) který se už značně podobal budoucímu tanku Tiger a který také vyhrál závod. Porsche mezitím pracoval na velmi odlišném stroji. Porscheho tank VK45.01 (P) dostal dvojici vzduchem chlazenou benzino-elektrickou dvojici motorů. Tato pohonná jednotka byla velmi poruchová a potřebovala hodně paliva, proto měl tank dojezd jenom okolo 50km v terénu. Jeho věž byla umístěna nápadně vpředu, čímž zvětšovala délku vozidla. Ve většině dalších ohledech pak byl tento tank stejný jako návrh firmy Henschel. Měl stejnou výzbroj a pancéřování. Jeden z deseti vyrobených tanků sloužil jako velitelské vozidlo.

Stíhač tanků Ferdinand/Elefant

Firma Porsche zkonstruovala celkem do roku 1943 10 strojů a 95 podvozků. Potom co byl návrh Porscheho Tigeru zamítnut, rozhodlo se, že se další stroje použijí k výstavbě těžkých stíhačů tanků. 5 strojů bylo konvertováno na vyprošťovací Bergetigery a posledních 90 kusů bylo použito k osazení těžkého protitankového děla. Stíhač tanků Ferdinand měl pancéřování od 80 do 200 milimetrů, což je zhruba 2x více, než má tank Tiger. Bylo použito těžké dělo ráže 8,8cm. Těchto 90 tanků bylo poprvé nasazeno v bitvě u Kursku, kde prokázaly velmi malou mobilitu a téměř naprostou bezzbranost proti nepřátelské pěchotě. Posledních 48 kusů bylo na konci roku 1943 přestavěno na verzi Elefant. Změny se týkaly pouze přidání kulometu MG34 a velitelské kupole z tanků Stug III. Tyto stroje byly nasazeny v Itálii a později na Ukrajině. Poslední tank byl údajně zničen až 22. dubna 1945 nedaleko Berlína.

Stíhač tanků Elefant v Ruském tankovém muzeu v Kubince

Technické údaje (Tiger (P)):

Váha: 60 000 kg

Pancéřování: 20-100 mm

Délka: 9,45m

Šířka: 3,4m

výška 2,9m

Osádka: 5

Maximální rychlost: 35 km/h

Dojezd: 50km (v terénu) a 105km (na silnici)

Primární výzbroj: 8,8cm KwK 36 L/56

Sekundární výzbroj: 2x 7,92mm MG34


Média použitá na této stránce

Wikitext.svg
wiki written in wikitext, for template use
Elefant ‘501’ - Patriot Museum, Kubinka (26555210489).jpg
Autor: Alan Wilson from Stilton, Peterborough, Cambs, UK, Licence: CC BY-SA 2.0

German WW2 era Heavy Tank Destroyer Official designation:- Sd.Kfz.184 Panzerjäger Tiger (P) Manufacturer:- Porsche GmbH Built:- March 1943 to May 1943, converted November 1943 Total Production:- 91 Main Armament:- 88mm Pak 43/2 L/71 (StuK 43/1) The Elefant was built as the Ferdinand in mid1943, using the spare hulls left over from Porsches unsuccessful Tiger Heavy Tank design which was cancelled in favour of the Henschel design. After the Battle of Kursk the 48 surviving Ferdinands were returned to Porsche and modified with increased armour, a commander cupola and the application of Zimmerit paste, among other updates. After this the type was renamed as the ‘Elefant’. They served until the end of the war, seeing action in Italy, Poland and finally in the Battle for Berlin. Only two now survive, this example was captured by Soviet forces at Kursk and taken to Kubinka for testing. Restored to an original colour scheme, it is now on display in Hall 10 of the Patriot Museum Complex. Park Patriot, Kubinka, Moscow Oblast, Russia.

25th August 2017
Tiger (P).svg
Prototype from Porsche of a Tiger I