V Luhu (přírodní rezervace)

Zdroje k infoboxu
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
V Luhu
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Vyhlášení5. března 2013
Nadm. výška415 m n. m.
Rozloha10,01 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresTábor
UmístěníFrahelž
Souřadnice
V Luhu
V Luhu
Další informace
Kód5776
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Přírodní rezervace V Luhu byla vyhlášena na jaře 2013. Nachází se v Jihočeském kraji v okrese Tábor v katastrálním území Val, nejbližší obcí je Frahelž patřící do okresu Jindřichův Hradec. Podlouhlé území rezervace je na západě ohraničeno železniční tratí spojující Veselí nad Lužnicí a Třeboň, na východě rybníky Nadějské rybniční soustavypřírodní rezervací Rod.

Předmět ochrany

V rezervaci je chráněn ekosystém střemchové doubravy s dochovanými odstavenými rameny řeky Lužnice a nivními tůněmi, ve kterém se vyskytují vzácné a ohrožené druhy živočichů a rostlin včetně jejich biotopů a také porosty představující cenný biotop a hnízdní prostředí pro druhy ptáků, pro které byla vymezena Ptačí oblast Třeboňsko.[3]

Lesní porost, jeden z posledních zbytků dříve rozlehlých lužních lesů, svým složením připomíná původní charakter tzv. tvrdého luhu.[4]

Rezervace V Luhu je ponechána svému přirozenému vývoji. Ze stromů převažuje dub letní, v menším množství tu roste olše lepkavá, topol osika, topol bílý a vrba bílá; z keřů hlavně střemcha obecná a vrba popelavá. Za zmínku stojí výskyt dřevokazné houby sírovce žlutooranžového (jinak také chorošovec sírový či choroš sírový).

Zajímavostí pro tuto přírodní rezervaci je, že se zde vyskytuje asi 19 druhů ptáků (mimo jiné strakapoud prostřední, žluna šedá a lejsek bělokrký). Obojživelníky zastupuje zejména skokan štíhlý, ropucha obecná, rosnička zelená, skokan zelený a skokan krátkonohý. Z plazů se běžně vyskytuje užovka obojková.

Mnoho bezobratlých živočichů žije v odumřelých částech stromů, z ohrožených druhů např. brouk páchník hnědý.[5]

Reference

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Nationally designated areas inventory. Dostupné online. [cit. 2021-06-26]
  3. Maloplošná zvláště chráněná území. drusop.nature.cz [online]. [cit. 2021-08-27]. Dostupné online. 
  4. Přírodní rezervace V Luhu. AOPK ČR [online]. [cit. 2021-08-27]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-08-27. 
  5. V Luhu - CHKO Třeboňsko. www.kct-tabor.cz [online]. [cit. 2021-08-27]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
No nature photo cs.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 4.0
Náhrada chybějící fotky chráněného území v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.