Vachš

Vachš
Základní informace
Délka toku786 km
Plocha povodí39 100 km²
Průměrný průtok660 m³/s
SvětadílAsie
Zdrojnice
Ústí
Protéká
TádžikistánTádžikistán Tádžikistán (Centrálně spravované okresy, Chatlonský vilájet‎)
Úmoří, povodí
bezodtoká oblast, Aralské jezero, Amudarja
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vachš (rusky Вахш) je řekaTádžikistánu (Centrálně spravované okresy, Chatlonský vilájet‎). Celková délka řeky je 786 km. Na horním toku se nazývá Surchob (rusky Сурхоб). Povodí má rozlohu 39 100 km² a jeho převážná část se nachází v Pamírsko-alajské horské soustavě.

Průběh toku

Vzniká soutokem řek Kyzylsu a Muksu a nejprve teče pod jménem Surchob na západ. Pod levým přítokem Obichingou se již nazývá Vachš a mění směr na jihozápad. Teče převážně v úzké dolině, která má tvar písmene V a místy má charakter soutěsky. Ve vzdálenosti 170 km od ústí vtéká do Vachšské doliny, kde se rozděluje na ramena. Po soutoku s řekou Pjandž, vytváří Amudarju, jejíž je pravou zdrojnicí.

Vodní režim

Zdrojem vody jsou sněhové srážky a horské ledovce a v menší míře také dešťové srážky. Nejvyšších vodních stavů dosahuje od května do září. Průměrný průtok vody činí 660 m³/s, maximální v červenci 3120 m³/s a minimální v únoru 130 m³/s. Voda v řece se vyznačuje vysokou kalností, jež dosahuje 4,16 kg/m³.

Využití

Na řece byly vybudovány Golovná a Nurecká vodní elektrárna, za jejichž hrázemi vznikly přehradní nádrže (Nurecká). Voda se v široké míře využívá na zavlažování, k čemuž slouží také zavlažovací kanály (Vachšský, Šuroabadský). Na dolním toku je možná vodní doprava. Na řece leží města Nurek, Kurgan Tube (v dolině), Kalininabad.

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce