Vagón z Compiègne

(c) Bundesarchiv, Bild 183-M1112-500 / CC-BY-SA 3.0
Zleva: Joachim von Ribbentrop, Wilhelm Keitel, Hermann Göring, Rudolf Hess, Adolf Hitler, v zákrytu Erich RaederWalther von Brauchitsch před železničním vozem (22. 6. 1940)

Vagón z Compiègne byl osobní železniční vůz 2419 D společnosti Compagnie Internationale des Wagons-Lits, ve kterém bylo podepsáno první i druhé příměříCompiègne.

Poté, kdy bylo podepsáno v lese u Compiègne první příměří, byl vůz umístěn na čestném místě v pařížském Musée de l'Armée. Po druhém příměří byl vůz odvezen do Berlína, aby symbolizoval německou převahu nad Francií. V průběhu druhé světové války byl těžce poškozen, zdroje se liší v názoru na to, kde a kdy se tak stalo a kdo zkázu způsobil.

Historie

Železniční vůz byl postaven v roce 1914 v Saint-Denis a jako jídelní vůz sloužil do srpna 1918. Pak byl rekvírován a upraven na štábní vůz maršála Foche, kterému sloužil od října 1918 do září 1919.[1] Foch, jako vrchní velitel jednotek Dohody na západní frontě, podepsal 11. listopadu 1918 příměří s Německem, kterým skončily boje první světové války; zbylé Centrální mocnosti ukončily nepřátelství již dříve. Vagón byl poté navrácen společnosti Compagnie des Wagons-Lits a krátce sloužil jako jídelní vůz. V září 1919 byl darován do pařížského Musée de l'Armée a mezi lety 1921 a 1927 byl vystaven na dvoře Invalidovny. Na žádost starosty Compiègne a s podporou Američana Arthura Henry Fleminga byl vůz restaurován a navrácen do Compiègne. Zde byl umístěn v muzeu postaveném na Mýtině příměří (Clairière de l'Armistice), v areálu zbudovaném na místě podpisu dohody.

Památník u obce Crawinkel (2007)

Během druhé světové války nařídil Hitler navrátit vůz na stejné místo, aby tu mohlo být 22. června 1940 podruhé podepsáno příměří; tentokrát s Německem vítězícím. Vagón byl vytlačen z budovy a umístěn o pár metrů dále, poté byl odvezen do Berlína a o týden později vystaven v Berlínském dómu. V roce 1944 byl převezen do Durynska, odtud do Ruhly nakonec se ocitl poblíž rozsáhlého tunelového komplexu u obce Crawinkel v okrese Gotha. Před postupujícími americkými vojsky byl v březnu 1945 zapálen či vyhozen do povětří. I když očití svědkové z řad veteránů SS i civilistů tvrdí, že viděli letecký útok v dubnu 1944 nedaleko Ohrdrufu, má se za to, že vůz zničili příslušníci SS v roce 1945.

Spodek vozu se zachoval a v 70. letech byl využit pro stavbu pracovního vozu. Definitivně byl sešrotován po poškození v roce 1986.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Compiègne Wagon na anglické Wikipedii.

  1. LEHRER, Steven. Compiègne [online]. [cit. 2019-05-19]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Crawinkel-Gedenkstein-2.JPG
Autor: CTHOE, Licence: CC BY-SA 3.0
Crawinkel, Gedenkstein-Plakette
Bundesarchiv Bild 183-M1112-500, Waffenstillstand von Compiègne, Hitler, Göring.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-M1112-500 / CC-BY-SA 3.0
Pro dokumentární účely německý Spolkový archiv často ponechal původní popisky obrázků, které mohou být chybné, neobjektivní, zastaralé nebo politicky extrémní.
This description has been identified as biased or incorrect: General Keitel was forgotten, who is seen half turned, the second from the left ; the same for Erich raeder between Hitler and Brauchitsch in the rear (erl.)
ADN-ZB, II. Weltkrieg 1939-1945

Frankreich:

Waffenstillstand mit Frankreich im Wald vom Compiègne am 22.6.1940.

A. Hitler (2.v.r.) im Gespräch mit Generalen und anderen Führern des faschistischen deutschen Reiches. Links neben Hitler sein Stellvertreter R. Hess u. H. Göring, (links außen) J. v. Ribbentrop, Außenminister des faschistischen Staates, (rechts außen) Generaloberst W. v. Brauchitsch. [Anm. In der Originalbeschreibung fehlen: W. Keitel (vorn mit dem Rücken zum Betrachter), Erich Raeder (kaum sichtbar rechts hinter Hitler)].