Val de Ruz

Val de Ruz

StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohled do údolí s Alpami v pozadí

Val de Ruz je vysoko položené údolí v pohoří Neuchâtelský Jura ve Švýcarsku. Leží mezi městy Neuchâtel a La Chaux-de-Fonds a je odvodňováno řekou Seyon na jihu do Neuchâtelského jezera. Údolí o rozloze asi 45 km² zabírá velkou část bývalého stejnojmenného okresu a dnešní obce Val-de-Ruz v kantonu Neuchâtel.

Geografie

Geografické vymezení údolí

Val de Ruz má kosočtvercový půdorys a táhne se asi 13 km ve směru jihozápad-severovýchod; maximální šířka je 4,5 km. V centrální oblasti je dno údolí v průměru 720 m n. m., ale směrem k severozápadu se plynule zvedá až na 900 m n. m.. Údolí se táhne od Montmollinu na jihozápadě po Villiers na severovýchodním okraji. Kotlina Le Pâquier je přímo spojena s údolím Val de Ruz soutěskou Chenau, ale v užším slova smyslu již není součástí údolí Val de Ruz.

Nejdůležitějším vodním tokem údolí Val de Ruz je Seyon, který pramení u Villiers, protéká jihovýchodní částí údolní pánve a u Valanginu opouští údolí soutěskou Seyon. Na své cestě údolím Val de Ruz postupně klesá do třetihorních usazenin, takže již nad Valanginem protéká v údolí zahloubeném asi o 50 m do kotliny. Ze severozápadních svahů Val de Ruz přijímá Seyon přítoky v podobě několika krátkých bočních toků.

Val de Ruz je na jihovýchodní straně ohraničen vyvýšeninou Serroue (843 m n. m., jen o málo vyšší než kotlina údolí) a Chaumont (až 1180 m n. m.). Na severozápadě údolí se táhne jurský masiv Mont Racine (1439 m n. m.), Tête de Ran (1422 m n. m.) a Mont d'Amin (1417 m n. m.).

Osídlení

Val de Ruz má přibližně 15 tisíc obyvatel. Hlavním sídlem a největší obcí je Cernier s asi 2000 obyvateli. Údolí se skládá z 15 obcí, které od 1. ledna 2013 všechny patří do jedné politické obce Val-de-Ruz.[1]

Hospodářství

Téměř celé údolí Val de Ruz bylo brzy vykáceno, bažinaté nížiny odvodněny a přeměněny na obdělávanou půdu. Na okolních jurských výšinách byly založeny letní pastviny. S výjimkou Valanginu a Engollonu mají všechny obce stále podíl na rozsáhlých vysokohorských pastvinách v pohoří Tête-de-Ran nebo Chaumont. Vedle zemědělství byla důležitá výroba dřeva a soukenického zboží a mlynářství.

Dnes se úrodná půda v údolní nivě intenzivně využívá pro zemědělství. Vesnice ve středu a na jihovýchodě údolí Val de Ruz zůstaly zemědělské. K industrializaci došlo ve vesnicích Fontainemelon, Cernier a Chézard-Saint-Martin na severozápadním okraji údolí, jejichž sídelní oblasti se v současnosti srostly. Mezi významná průmyslová odvětví, která jsou v údolí Val de Ruz zastoupena, patří přesná mechanika, strojírenství, elektronika, výroba nábytku a stavebnictví. Kdysi významný hodinářský průmysl v současnosti hraje jen okrajovou roli.

V posledních desetiletích se vesnice v údolí Val de Ruz díky své slunné poloze stále více rozvíjejí jako atraktivní lokality k bydlení. Obyvatelé pak dojíždí za prací zejména do oblasti Neuchâtelu.

Historie

Pohled na zemědělskou krajinu v okolí Villiers (1927)

Nejstaršími doklady lidské přítomnosti v údolí Val de Ruz je sídliště z doby bronzové u Fontaines a tumulus z doby železné u Coffrane. V době římské vedla z údolí Val de Travers cesta přes Montmollin a La Jonchère do Villiers a dále do Vallon de Saint-Imier. Zda byla v římské době vybudována také stará cesta z Neuchâtelu přes Fenin do Villiers, není jasné. V každém případě se v té době ve Val de Ruz nacházela různá sídliště. V roce 1824 byl poblíž Dombressonu nalezen významný poklad mincí, které byly raženy v období od 2. století př. n. l. do roku 55 n. l..[2]

Existence farnosti Saint-Martin ès épines (dnes Chézard-Saint-Martin), která patřila převorství Bevaix, je poprvé doložena v roce 998. V roce 998 se zde nacházela i farní kaple. Údolní osídlení bylo pravděpodobně zcela rozvinuto až ve 12. století, kdy páni z Valanginu založili na kopci u horního vstupu do soutěsky Seyonu svůj hrad a systematicky vyčistili údolní kotlinu. Do údolí Val de Ruz tak přišli četní osadníci. V průběhu prvního záboru půdy vznikaly vesnice především uprostřed kotliny (Coffrane, Boudevilliers, Fontaines, Engollon, Savagnier). Další kolonisté přišli do údolí Val de Ruz ve 13. a 14. století. Založili nové osady na severozápadním okraji kotliny, konkrétně Les Geneveys-sur-Coffrane, Les Hauts-Geneveys, Fontainemelon a Cernier.

Val de Ruz je poprvé zmiňováno ve 13. století pod názvem Vaul de Ruil. Později se objevily názvy Vallem Rodolii a Vallis Rodulfi (1317) a Vaux de Roul (1512). Z roku 1386 se dochoval také německý název Rudolfsthal.

Od počátku 13. století patřilo celé Val de Ruz k panství Valangin. Brzy však došlo ke sporům mezi pány z Valanginu a hrabětem z Neuchâtelu. Ti si chtěli vůči Neuchâtelu zachovat nezávislost, a proto se svěřili do svrchovanosti basilejského biskupa. V bitvě u Coffrane zvítězil Rudolf z Neuchâtelu v roce 1296 nad Valanginskými. Protože se basilejský biskup poté pokusil zmocnit valanginského panství, zničil Rudolf z Neuchâtelu také vesnici La Bonneville.

Následně bylo Val de Ruz zčásti pod svrchovaností hrabat z Neuchâtelu, zčásti pod hrabaty z Montbéliardu, až nakonec v roce 1592 připadlo Neuchâtelu. V roce 1536 se obyvatelé Val de Ruz připojili k reformaci. Později Val de Ruz sdílelo osud knížectví Neuchâtel, které se v roce 1815 stalo členským státem Švýcarské konfederace.[2]

Na počátku 19. století došlo k rychlé industrializaci, zejména v obcích na severozápadním okraji údolí Val de Ruz. V hospodářské struktuře údolí se stal velmi důležitým hodinářský, nábytkářský a textilní průmysl.

Doprava

Osobní vlak nedaleko Les Hauts-Geneveys

Údolí je dobře dopravně dostupné. Údolím Val de Ruz prochází čtyřproudová rychlostní silnice H20 (napojená na dálnici A20), která byla otevřena na konci roku 1994 a vede až do Les Hauts-Geneveys a spojuje města Neuchâtel a La Chaux-de-Fonds (tunelem pod Vue des Alpes). Víceméně souběžně s ní vede stará hlavní silnice přes průsmyk Vue des Alpes.

Železniční trať z Neuchâtelu do La Chaux-de-Fonds, na níž se vlaky musí provádět úvrať ve stanici Chambrélien, je v provozu od 15. července 1860 a provozují ji Švýcarské spolkové dráhy (SBB). Obsluhuje obce Montmollin, Les Geneveys-sur-Coffrane a Les Hauts-Geneveys a poté prochází pod průsmykem Vue des Alpes, rovněž s tunelem. V letech 1874 až 1895 existovalo z této trati také přímé spojení údolím Les Convers u Renanu na železniční trať v údolí St-Imier.

V letech 1903–1948 bylo Les Hauts-Geneveys výchozím bodem tramvajové trati Les Hauts-Geneveys – Villiers, která napojovala na síť veřejné dopravy také obce Fontainemelon, Cernier, Chézard-Saint-Martin, Dombresson a Villiers. V roce 1984 ji nahradily trolejbusy, později také nahrazené autobusy. Ty poskytují služby veřejné dopravy do současnosti. Jejich provozovatelem je společnost Transports Régionaux Neuchâtelois (transN).

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Val de Ruz na německé Wikipedii.

  1. Ständige Wohnbevölkerung nach Staatsangehörigkeitskategorie, Geschlecht und Gemeinde, definitive Jahresergebnisse, 2021 [online]. Bundesamt für Statistik BFS, 2022-08-25 [cit. 2023-06-11]. Dostupné online. (německy) 
  2. a b KLAUSER, Eric-André. Val-de-Travers (Tal) [online]. Historisches Lexikon der Schweiz, 2014-03-05 [cit. 2023-06-11]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Val-de-Ruz OSM 02.png
Autor:
Popis
Tato mapa byla vytvořena na základě dat projektu OpenStreetMap, sestavených komunitou. Tato mapa může být neúplná a může obsahovat chyby. Pro navigaci se nespoléhejte výhradně na ni.
Datum (see file history)
Zdroj openstreetmap.org
Tvůrce
OpenStreetMap contributors
Svolení
(Užití tohoto souboru)

OpenStreetMap data is available under the Open Database License (details). Map tiles are licensed under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 license (CC-BY-SA 2.0).

This work contains information from OpenStreetMap, which is made available under the Open Database License (ODbL).

The ODbL does not require any particular license for maps produced from ODbL data. Prior to 1 August 2020, map tiles produced by the OpenStreetMap Foundation were licensed under the CC-BY-SA-2.0 license. Maps produced by other people may be subject to other licences.

w:cs:Creative Commons
uveďte autora zachovejte licenci
Dílo smíte:
  • šířit – kopírovat, distribuovat a sdělovat veřejnosti
  • upravovat – pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech
Za těchto podmínek:
  • uveďte autora – Máte povinnost uvést autorství, poskytnout odkaz na licenci a uvést, pokud jste provedli změny. Toho můžete docílit jakýmkoli rozumným způsobem, avšak ne způsobem naznačujícím, že by poskytovatel licence schvaloval nebo podporoval vás nebo vaše užití díla.
  • zachovejte licenci – Pokud tento materiál jakkoliv upravíte, přepracujete nebo použijete ve svém díle, musíte své příspěvky šířit pod stejnou nebo slučitelnou licencí jako originál.
Georeferencing Georeference the map in Wikimaps Warper If inappropriate please set warp_status = skip to hide.
, Licence: CC BY-SA 4.0
Carte OSM de Val-de-Ruz, Suisse
Vue sur les Alpes.jpg
Autor: Dmst, Licence: CC BY-SA 3.0
Vue sur les Alpes