Valknut

Varianty symbolu označovaného jako valknut, spodní zleva je ve stylu triquetry

Valknut (ze staré severštiny, valr – zabití válečníci + knut – uzel) je pozdější pojmenování symbolu či ornamentu složeném ze tří propletených trojúhelníků. Nachází se na starých severských rytinách v kamenech, často pohřebních, kde pravděpodobně znamenal symbol posmrtného života. Objevuje se také na skandinávských obrazových kamenech ve spojení s bohem Ódinem, například na Tängelgardském kameni v Gotlandu ze 7. století.

Název a význam symbolu je sporný, jelikož se jeho pojmenování nedochovalo a není asociováno s žádným textem.[1] Jeho přesný význam a funkci nelze dohledat a je předmětem dohadů dosud.

Význam

V současnosti se vykládá několika způsoby:

  • uzel padlých, srdce zabitého apod.
  • Ódinův uzel – symbol nejvyššího boha severské mytologie
  • devět světů severské mytologie – svými devíti body připomíná devět světů (a devět osudů) severské mytologie
  • Hrungnirovo srdce – po obrovi Hrungnim z islandských Edd
  • srdce Valy

Z výskytu a užití tak lze usuzovat, že znak mohl sloužit k náboženským nebo magickým účelům, ať už spojenými se smrtí nebo s padlými, či jako znak boha, který měl tyto věci na starosti. Pravý význam symbolu zůstává předmětem diskuzí a dohadů.

Galerie

Moderní užití

V moderní době symbol převzali a využívají stoupenci víry heidenismu, v prvé řadě členové hnutí Ásatrú, jako svůj důležitý náboženský znak.

Geometrie

Z hlediska geometrie je valknut topologicky roven Borromeanským kruhům, uzavřenému tříkruhému řetězu nebo triquetře, záleží na zobrazení.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Valknut na anglické Wikipedii.

  1. The "Valknútr" Does Not Exist. brutenorse.blogspot.it [online]. [cit. 2017-05-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-07-28. 

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Valknut na Wikimedia Commons

Média použitá na této stránce

Valknut-Symbol-borromean.svg

The Valknut symbol in a form topologically equivalent to the Borromean rings. Found in early medieval Germanic inscriptions. For monochrome version, see File:Valknut.svg . See also Image:Valknut-Symbol-3linkchain-closed.png and Image:Valknut-Symbol-triquetra.svg .

For a more complicated three-component Brunnian link depicted with triangles, see Image:Three-triang-18crossings-Brunnian.png .
Valknut-Symbol-3linkchain-closed.svg

The Valknut symbol in a form topologically equivalent to a closed three-link-chain. See also Image:Valknut-Symbol-borromean.svg and Image:Valknut-Symbol-triquetra.svg .

Note that this form of the Valknut probably did not occur in medieval times (as versions of the Valknut equivalent to the Trefoil knot and the Borromean Rings linked above did).
Valknut variations.svg
Autor: Enyavar, Licence: CC BY-SA 4.0
Valknut variations: Trefoil-Valknut on the left; Borromean Valknut on the right. Tight-knit on top, loose-knit on bottom