Valles Marineris

Valles Marineris
topografická mapa systému Valles Marineris
topografická mapa systému Valles Marineris
Poloha301°E × 14°S
Max. hloubka-5,7 km
RozměrDélka: 3 800 km
Jménopo sondě Mariner 9 jako Údolí Marineru

Valles Marineris (česky Údolí Marineru[pozn. 1] – pojmenované po sondě Mariner 9, která jej v roce 1971 poprvé nasnímala[1]) je největší známý systém kaňonů ve sluneční soustavě nacházející se na planetě Mars.

Charakteristika

Údolí Marineru se vine přes více než šestinu obvodu rovníku planety východně od rozsáhlé sopečně-tektonické oblasti Tharsis. Průměrná šířka je okolo 200 km, ale místy může dosahovat až 500 km. Svahy se zařezávají do hloubky až 10 km. Valles Marineris je tvořeno množstvím vzájemně propojených kaňonů, konkrétně z Noctis Labyrinthus, regionu Chryse, Ius, Tithonium, Melas, Candor, Ophir, Coprates, Eos a Ganges Chasmata, z nichž některé mohly vzniknout dodatečně např. vodní erozí.

Dle některých vědců mohl vznik Tharsis přispět ke vzniku Valles Marineris extrémním namáháním litosféry během jejího formování. Jiná část vědců se domnívá, že Valles Marineris vzniklo výsledkem tektonických pochodů, sérií kolapsů či souběhem obou těchto procesů.[2] V roce 2017 byla vydána vědecká studie dokládající, že se na dně nejhlubšího kaňonu Coprates Chasma nachází rozsáhlé sopečné pole tvořené sypanými kužely a lávovými proudy.[2][3] Hned pod povrchem ve svrchní části stěn roklí, lze rozeznat až na desítky různých vrstev. Jsou to lávové proudy, které vznikaly asi před 3,8 až 3,5 mld. let. Původ Valles Marineris způsobený vulkanickou činností podobně jako sousední oblast Tharsis, je nejjednodušším vysvětlením. Údolí Marinerů je možné přirovnat propadlině ve východní Africe, nicméně je mnohem větší a především hlubší. Na utváření profilu se mohla podílet i tekoucí voda, ale nebyla to voda o síle řeky. Tekutá voda jako řeka měla modelovat hlavní útvar údolí, svažující se od výšin oblasti Tharsis na západě k nízko položenému konci údolí na východě.[4]

Valles Marineris na povrchu Marsu nelze přehlédnout.

Odkazy

Poznámky

  1. Valles Marineris je latinský název pro Údolí Marineru. V češtině se používá také množné číslo Údolí Marinerů, možná i pro kompenzaci latinského plurálu „valles“ (ta údolí Marineru), když čeština nedokáže v názvu postihnout rozdíl mezi množným a jednotným číslem „vallis“ (to údolí Marineru).[1]

Reference

  1. a b JAN, Veselý. Největší kaňon ve sluneční soustavě. Astro.cz [online]. Česká astronomická společnost, 2006-04-20 [cit. 2022-01-30]. Dostupné online. 
  2. a b BROŽ, Petr; HAUBER, Ernst; WRAY, James J.; MICHAEL, Gregory. Amazonian volcanism inside Valles Marineris on Mars. Earth and Planetary Science Letters. September 2017, s. 122–130. DOI 10.1016/j.epsl.2017.06.003. (anglicky) 
  3. BROŽ, Petr. Nedávná sopečná činnost v oblasti Valles Marineris na Marsu [online]. Geofyzikální ústav AVČR [cit. 2017-09-10]. Dostupné online. (česky) 
  4. POKORNÝ, Zdeněk. Planety. Česko: Aventium, 2005. 240 s. ISBN 80-86858-07-3. Kapitola Dlouhé údolí marinerů, s. 58. (český) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Valles marineris topo.jpg
Valles Marineris (Mars) topography
Mars Valles Marineris.jpeg
Global mosaic of 102 Viking 1 Orbiter images of Mars taken on orbit 1,334, 22 February 1980. The images are projected into point perspective, representing what a viewer would see from a spacecraft at an altitude of 2,500 km. At center is Valles Marineris, over 3000 km long and up to 8 km deep. Note the channels running up (north) from the central and eastern portions of Valles Marineris to the area at upper right, Chryse Planitia. At left are the three Tharsis Montes and to the south is ancient, heavily impacted terrain. (Viking 1 Orbiter, MG07S078-334SP)
Some of the features in this mosaic are annotated in Wikimedia Commons.