Vandalismus

Náhrobek na brtnickém hřbitově poničený vandaly

Jako vandalismus se označuje svévolné poškozování a ničení veřejného i soukromého majetku či podobných statků, které nepřinášejí pachateli žádné materiální obohacení a pro které pachatel zpravidla nemá žádný motiv – většinou tak koná jen pro vlastní potěšení či pro potřebu odreagovat se.

Vandalismus jako trestný čin

Z právního hlediska se jedná o trestný čin poškození cizí věci, který může být v případě velkého rozsahu potrestán odnětím svobody na dvě léta až šest let.[1]

Původ slova a vývoj významu

Slovo je odvozeno od jména germánského kmene Vandalů, kteří roku 455 dobyli velkou část Itálie a vyplenili Řím. Slovo vytvořil Henri Grégoire, konstituční biskup v Blois, během Francouzské revoluce, když jako vandalisme popsal některé stránky chování republikánské armády.[2]

V pojetí Henri Grégoira byl vandalismus ničení historických a uměleckých památek; tento užší význam přejala i čeština.[3] Ve 20. a 21. století se jako vandalismus označuje poškozování cizího majetku obecně.

Nejčastější projevy vandalismu

Počmáraná tramvaj T6A5 v ochranném pásmu dálnice D1 u Průhonic.
  • graffiti na veřejných plochách a dopravních prostředcích
  • demolování veřejných objektů či městského mobiliáře (např. ničení laviček, telefonních automatů, rozbíjení zastávek či výloh, ničení soch, náhrobků, značek apod.)
  • poškozování soukromého majetku (zvonků, poštovních schránek, oken, plotů apod.)

Častým projevem vandalismu je i poškozování veřejné zeleně. Formou vandalismu může být i úmyslné narušování nočního klidu, resp. jakékoli hlučné, agresivní chování na veřejnosti, kterým jedinec, nebo skupina jedinců, napadá a poškozuje práva ostatních.

Vandalismus dopravního značení

Krádež silničního značení nastává, když je dopravní značení odcizeno ze svého původního místa, kam bylo přiděleno státem, policií či zodpovědnou organizací v tomto oboru.

Ačkoli se krádež značení jeví jako nahodilá, zařízení s neobvyklým, vtipným či zajímavým textem je častěji odcizováno než značení jiné. Podobný žert ale může být pro vlastníka nejen nákladný, ale i nebezpečný.

Postih v zákoně

Obvykle je krádež silničního značení posuzováno jako každá jiná krádež.[zdroj?] Pokud je důsledkem krádeže zranění, zloději mohou za ně také být také trestně zodpovědní.

Prevence

V některých místech[kde?] dávají na značení nálepky, které varují před trestem za odcizení. Některá města (např. Toronto) používají pro připevnění značení speciální šrouby. Pro některé velmi známé značky, rozhodly úřady o kompletní změně jména. Určitá města[kde?] se stejným problémem se rozhodla místo reálných značek nasprejovat jméno či značení na uliční zdi. Jiné obce nabízení ke koupi repliky značení.[zdroj?]

Fotogalerie

Vandalismus ve Wikipedii

Za vandalismus ve Wikipedii se považuje taková změna, která ji úmyslně poškozuje. Nejčastějšími druhy vandalismu jsou tzv. dětinský vandalismus a hloupé vtípky. Autory takových redakcí bývají nejčastěji anonymové nebo redakce pocházejí z loutkových účtů. Vandalismus též často vzniká na školních počítačích. Díky obranným mechanismům Wikipedie bývají vandalské redakce odstraňovány v řádu minut po vzniku, ve vážnějších případech jsou jejich autoři blokováni a do Wikipedie nemohou přispívat.

Nejedná se sice o trestný čin poškození cizí věci, jako je tomu u běžně chápaného vandalismu, protože právo upravovat Wikipedii má každý. Vandalské činy však poškozují kvalitu a důvěryhodnost internetové encyklopedie; Wikipedie se jim proto účinně brání.

Odkazy

Reference

  1. Trestní zákoník, Část druhá, Hlava V., § 228 [online]. Zákony.Centrum.cz, 2009, rev. 2015-09-17 [cit. 2022-02-11]. Dostupné online. 
  2. Savez-vous quel mot doit-on à l’abbé Grégoire ?. L'Est républicain [online]. 2020-02-17 [cit. 2022-02-11]. Dostupné online. (francouzsky) 
  3. RIEGER, František Ladislav. Slovník naučný 9.. Praha: Ladislav Kobr, 1888. Dostupné online. Kapitola Vandalismus, s. 893. 

Literatura

  • Malá československá encyklopedie ČSAV, VI. svazek, písmeno Š–Ž, vydala Academia, Praha 1987

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Vandalised LTN planters in tooting.jpg
Autor: Secretlondon, Licence: CC BY-SA 4.0
Vandalised Low Traffic Neighbourhood planters in Tooting. Someone has unbolted the planter and moved it so cars can still drive through
Poniceny nahrobek.jpg
Autor: Jedudedek, Licence: CC BY 2.5
Poničený náhrobek na brtnickém hřbitově
Odstavená tramvaj T6A5 v ochranném pásmu dálnice dálnice D1 u Průhonic Vlcsnap-2020-08-10-18h36m32s693.png
Autor: GALAXY 2018 A7, Licence: CC0
Odstavená tramvaj T6A5 u dálnice D1, v ochranném pásmu dálnice u obce Průhonice - objevila se zde 14 května 2019. Řešil to i ministr dopravy Vladimír Kremlík. Podle serveru iRozhlas.cz byla tramvaj zakoupena společností Domo Development, která má v úmyslu v okolí dálnice vybudovat obchodní zónu.

https://www.idnes.cz/praha/zpravy/odstavena-tramvaj-u-dalnice-d1-posprejoval-vandal.A190515_082631_praha-zpravy_rsr

https://zdopravy.cz/odlozenou-tramvaj-u-d1-v-pruhonicich-resi-uz-i-ministr-dopravy-nekdo-ji-posprejoval-28179/