Vandalismus
Jako vandalismus se označuje svévolné poškozování a ničení veřejného i soukromého majetku či podobných statků, které nepřinášejí pachateli žádné materiální obohacení a pro které pachatel zpravidla nemá žádný motiv – většinou tak koná jen pro vlastní potěšení či pro potřebu odreagovat se.
Vandalismus jako trestný čin
Z právního hlediska se jedná o trestný čin poškození cizí věci, který může být v případě velkého rozsahu potrestán odnětím svobody na dvě léta až šest let.[1]
Původ slova a vývoj významu
Slovo je odvozeno od jména germánského kmene Vandalů, kteří roku 455 dobyli velkou část Itálie a vyplenili Řím. Slovo vytvořil Henri Grégoire, konstituční biskup v Blois, během Francouzské revoluce, když jako vandalisme popsal některé stránky chování republikánské armády.[2]
V pojetí Henri Grégoira byl vandalismus ničení historických a uměleckých památek; tento užší význam přejala i čeština.[3] Ve 20. a 21. století se jako vandalismus označuje poškozování cizího majetku obecně.
Nejčastější projevy vandalismu
- graffiti na veřejných plochách a dopravních prostředcích
- demolování veřejných objektů či městského mobiliáře (např. ničení laviček, telefonních automatů, rozbíjení zastávek či výloh, ničení soch, náhrobků, značek apod.)
- poškozování soukromého majetku (zvonků, poštovních schránek, oken, plotů apod.)
- přesouvání veřejných objektů na jiná místa, jejich otáčení či ohýbání, např. dočasných dopravních značek tak, aby směřovaly jinam, než bylo původně zamýšleno
- odstraňování částí veřejných objektů, např. kusy laviček, židlí a stolů, písmen na podnicích apod.
- lepení nálepek na veřejné objekty, např. dopravní značky, lavičky apod.
Častým projevem vandalismu je i poškozování veřejné zeleně. Formou vandalismu může být i úmyslné narušování nočního klidu, resp. jakékoli hlučné, agresivní chování na veřejnosti, kterým jedinec, nebo skupina jedinců, napadá a poškozuje práva ostatních.
Vandalismus dopravního značení
Krádež silničního značení nastává, když je dopravní značení odcizeno ze svého původního místa, kam bylo přiděleno státem, policií či zodpovědnou organizací v tomto oboru.
Ačkoli se krádež značení jeví jako nahodilá, zařízení s neobvyklým, vtipným či zajímavým textem je častěji odcizováno než značení jiné. Podobný žert ale může být pro vlastníka nejen nákladný, ale i nebezpečný.
Postih v zákoně
Obvykle je krádež silničního značení posuzováno jako každá jiná krádež.[zdroj?] Pokud je důsledkem krádeže zranění, zloději mohou za ně také být také trestně zodpovědní.
Prevence
V některých místech[kde?] dávají na značení nálepky, které varují před trestem za odcizení. Některá města (např. Toronto) používají pro připevnění značení speciální šrouby. Pro některé velmi známé značky, rozhodly úřady o kompletní změně jména. Určitá města[kde?] se stejným problémem se rozhodla místo reálných značek nasprejovat jméno či značení na uliční zdi. Jiné obce nabízení ke koupi repliky značení.[zdroj?]
Příklady projevů vandalismu
- Potagovaný prostor pražského metra
- Psaní "básniček" po zábradlí
- Vylomený veřejný odpadkový koš
- Vypuštěný rybník s odpadky
- Počmáraná kniha z veřejné knihovny
Vandalismus na webových stránkách
Vandalismus je rovněž označení pro nežádoucí změny poškozující obsah webových stránek. Nejčastěji se týká webů umožňujících volnou editaci jejich obsahu všem návštěvníkům, např. Wikipedie, Fandom, OpenStreetMap a jiné.
Vandalismus na Wikipedii
Za vandalismus ve Wikipedii se považuje taková změna, která ji úmyslně poškozuje. Nejčastějšími druhy vandalismu jsou tzv. dětinský vandalismus a hloupé vtípky. Autory takových redakcí bývají nejčastěji anonymové nebo redakce pocházejí z loutkových účtů. Vandalismus též často vzniká na školních počítačích. Díky obranným mechanismům Wikipedie bývají vandalské redakce odstraňovány v řádu minut po vzniku, ve vážnějších případech jsou jejich autoři blokováni a do Wikipedie nemohou přispívat.
Nejedná se sice o trestný čin poškození cizí věci, jako je tomu u běžně chápaného vandalismu, protože právo upravovat Wikipedii má každý. Vandalské činy však poškozují kvalitu a důvěryhodnost internetové encyklopedie; Wikipedie se jim proto účinně brání.
Odkazy
Reference
- ↑ Trestní zákoník, Část druhá, Hlava V., § 228 [online]. Zákony.Centrum.cz, 2009, rev. 2015-09-17 [cit. 2022-02-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-02-05.
- ↑ Savez-vous quel mot doit-on à l’abbé Grégoire ?. L'Est républicain [online]. 2020-02-17 [cit. 2022-02-11]. Dostupné online. (francouzsky)
- ↑ RIEGER, František Ladislav. Slovník naučný 9.. Praha: Ladislav Kobr, 1888. Dostupné online. Kapitola Vandalismus, s. 893.
Literatura
- Malá československá encyklopedie ČSAV, VI. svazek, písmeno Š–Ž, vydala Academia, Praha 1987
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu vandalismus na Wikimedia Commons
- Stanislav Dekoj: Kde pramení vandalismus na Internet Archive (2009-06-06)
Média použitá na této stránce
Autor: 01x07x2022000, Licence: CC0
Mezi projevy vandalismu se dá zařadit i počmárání knih z veřejných knihoven. / Vandalism can also include the defacing of books from public libraries.
Autor: GALAXY 2018 A7, Licence: CC0
Odstavená tramvaj T6A5 u dálnice D1, v ochranném pásmu dálnice u obce Průhonice - objevila se zde 14 května 2019. Řešil to i ministr dopravy Vladimír Kremlík. Podle serveru iRozhlas.cz byla tramvaj zakoupena společností Domo Development, která má v úmyslu v okolí dálnice vybudovat obchodní zónu.
Autor: 01x07x2022000, Licence: CC0
Mezi nejčastější projevy vandalismu patří čmárání po veřejných prostorech. Toto je například počmáraný výtah pro osoby se sníženou pohyblivostí (https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Florenc_(metro_station_of_B_line)).