Varnsdorf (nádraží)

Varnsdorf
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký kraj
MěstoVarnsdorf
Souřadnice
Varnsdorf
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice566893
Tratě085, 089
Nadmořská výška340 m n. m.
V provozu od16. ledna 1869
Dopravní koleje4
Nástupiště (nástupní hrany)1 (2)
Prodej jízdenekNe
Návazná dopravaStanoviště autobusů před nádražní budovou
Služby ve staniciVeřejné parkoviště
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Varnsdorf je železniční stanice, která leží na kraji Varnsdorfu v okrese Děčín v Ústeckém kraji. Leží na neelektrizované jednokolejné trati č. 089. Ve městě se dále nacházejí zastávky Varnsdorf staré nádraží a Varnsdorf-pivovar Kocour. V roce 2017 proběhla rekonstrukce nástupišť a v roce 2020 byla zbourána část budovy.[1] Stanice je poslední před hranicí se Spolkovou republikou Německo.

Historie

Stanice byla otevřena 16. ledna 1869 jakožto koncová stanice na odbočné trati (vyvedena ze stanice Rybniště) od hlavní trasy dráhy společností Česká severní dráha (BNB). Ta vznikla prodloužením trati zprovozněné roku 1867 z Bakova nad Jizerou a České Lípy přes Nový Bor do Rumburku, odkud byla trať dále vedena ke státní hranici s Pruskem. Stavbu trati a železničních budov prováděla firma Adalberta Lanny, vzhledem k blízkosti státní hranice zde vznikla rozměrná staniční budova, kde mimo jiné sídlila též celní kancelář. Jedná se o hraniční železniční stanici se Spolkovou republikou Německo.

15. srpna 1873 dále společnost Saské státní dráhy dobudovala a otevřela železniční spojení z již existující trati v Žitavě, vedoucí přes Varnsdorf, do Seifhennersdorfu přes německou hranici v Sasku. Vznikla zde též roku 1876 nová železniční stanice, několik stovek metrů severně od stanice (později zastávka Varnsdorf staré nádraží).

Po zestátnění BNB v roce 1908 převzaly její trať Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy. Úseky k německým hranicím přešly pod správu ČSD až po druhé světové válce.[2]

Popis

V roce 2018 byla dokončena rekonstrukce nádraží prováděná na širším úseku trati 089. Původní jedno jednostranné a jedno ostrovní nekryté nástupiště nahradilo jedno nekryté vyvýšené nástupiště poloostrovní (k příchodu slouží přechody přes kolejiště), opraveno a nově omítnuto bylo západní křídlo budovy.[3] Střední část spolu s východním křídlem byla ke konci roku 2020 zbourána.[1]

Reference

  1. a b Dvě třetiny hlavního nádraží jdou zemi, Správa železnic nemá pro budovu využití. Město Varnsdorf [online]. [cit. 2022-02-21]. Dostupné online. 
  2. Historie železničních tratí, elektronická databáze; Sekera, Pavel
  3. Vlakové nádraží prošlo během dvou let výraznou proměnou, nabídne parkování i místo pro odpočinek. Město Varnsdorf [online]. [cit. 2023-11-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Stanice varnsdorf.jpg
Autor: R.D. - Rolf-Dresden, Licence: CC BY-SA 4.0
Bahnhof Varnsdorf von Westen. Der reduzierte Spurplan hat nur noch ein Güterzug- und drei Reisezuggleise.
Crystal Clear action button cancel.svg
Autor: Ekips39 (vectorisation), Everaldo Coelho and YellowIcon (original), Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
RWB-RWBA Parkplatz.svg
RWB/RWBA symbol: car park