Varroáza

Varroóza (též varoáza,[1] Varroasis apium)[pozn. 1] je parazitární onemocnění včel způsobené roztočem Varroa destructor (Anderson a Trueman, 2000)[3], původně označovaný jako Varroa jacobsoni (Oudemans, 1904). Tento roztoč pochází z Indie, kde jsou tamní včely vůči němu rezistentní, na rozdíl od včel evropských. V Česku je rozšířen od 70. let 20. století. Napadá především plod, ale i dospělé jedince, živí se jejich tkání tukového tělíska[4] Velkým problémem jsou virová onemocnění, která roztoči přenášejí.[5]
Historie
První roztoč se na území tehdejší ČSSR objevil v roce 1978. Přes tvrdá restriktivní opatření (utracení včelstev) a monitoringu zimní měli se kleštík včelí rozšířil po celém území republiky. Léčba varroózy, prováděná po sběru medu v podzimních měsících, je nedostatečná. V zimě na přelomu let 2007–2008 zahynula v důsledku varroózy přibližně třetina včelstev v Česku.[6] Stále se hledají postupy účinné a včasné diagnostiky, varroamonitoring a preventivní opatření.
Klinické příznaky
Včelstvo postupně slábne, líhnou se včely s nedokonale vyvinutými křídly, zakrnělýma nohama či menším počtem noh. Dochází k výraznému zkrácení délky života včel, přičemž včely hynou často během zimy, v případě masivního napadení i na podzim. Jsou-li již ve včelstvu zjevné příznaky varroózy, na léčení bývá zpravidla pozdě.
Diagnostika varroózy
Mrtvé roztoče, kteří jsou viditelní pouhým okem, můžeme objevit na dně úlu. Při diagnostice varroózy je zaměřena pozornost kromě klinických příznaků zejména na identifikaci původce.
- Vyšetřuje se měl z varroa dna (adspekční, flotační metodou)
- Vyšetření trubčího plodu (adspekcí či vyplavením)
- Vyšetření dospělých včel (termická, smyvem). Bez usmrcení včel je možné využít metodu narkotizace CO2 nebo posypu a oklepu moučkovým cukrem. Diferenciálně diagnosticky je třeba odlišit včelomorku obecnou (Braula coeca).
Léčení
Léčbu lze Česku provádět jen přípravky registrovanými ÚSKVBL[7] , ve shodě s jejich příbalovou informací (pak není ohrožen med jako potravina) a dále podle Metodického pokynu Státní veterinární správy pro chovatele včel k prevenci a tlumení varroázy a podle Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace, kterou vydává ministerstvo zemědělství. Existují prostředky a postupy na bázi:
- syntetických akaricidů - tau-fluvalinát, flumethrin, amitraz. (Jednoduchost použití x rezistence[8], kontaminace vosku)
- přírodních látek - kyselina mravenčí, kyselina mléčná, kyselina šťavelová, tymol. (Absence reziduí x větší pracnost)
- zootechnických opatření - celoroční varroamonitoring, tvorba oddělků, dělení včelstev, odběr plodu, přemetení na mezistěny, klíckování matek a
- ostatní metody, například teplotní,[9] která se používá od 70. let.[10] Hledají se také genetické možnosti boje s parazitem.[11] Řada týmů se snaží podchytit a selektovat přirozenou odolnost včel (například varroasenzitivní hygiena VSH).[12] Problémem ale zůstává nízká dědivost těchto vlastností.
Odkazy
Poznámky
Reference
- ↑ Internetová jazyková příručka [online]. Praha: Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i, 2008–2025. Heslo varoáza.
- ↑ Ivo Antušek; Milan Kořínek. BioLib.cz – Varroa destructor (kleštík zhoubný) [online]. BioLib.cz [cit. 2019-10-13]. Dostupné online.
- ↑ http://varroamonitoring.cz/showArticle.do?id=Biologie&key=varroaBiology
- ↑ PROKOVÁ, Helena; KALENDA, Jiří. Mysleli jsme si, že kleštík Varroa destructor je upír, ale on je spíš vlkodlakem. Fotografie František Weyda. Moderní včelař. 2018-12-10, roč. 2018, čís. 12, s. 18-20. ISSN 1214-5793.
- ↑ Kolektiv autorů. Včelařství Svazek I.: Zootechnika včelařství, Nemoci včel - prevence a terapie. 1. vyd. [s.l.]: PSNV, 2016. 179 s. ISBN 978-80-260-9090-8.
- ↑ Třetina včelstev přes zimu uhynula, škody jsou přes 100 miliónů. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2008-06-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-06-07.
- ↑ O ÚSKVBL. www.uskvbl.cz [online]. [cit. 2018-12-28]. Dostupné online.
- ↑ Rezistence roztoče Varroa destructor k tau-fluvalinátu. www.svscr.cz [online]. Státní veterinární správa [cit. 2025-01-17]. Dostupné online.
- ↑ https://worldwide.espacenet.com/publicationDetails/biblio?CC=US&NR=2014134920&KC=&FT=E&locale=en_EP - US2014134920 METHOD OF A THERMAL TREATMENT OF BEE COLONIES AND A DEVICE FOR PURSUANCE OF THIS METHOD
- ↑ https://www.ars.usda.gov/ARSUserFiles/64133000/PDFFiles/301-400/384-Harbo--Heating%20Adult%20Honey%20Bees.pdf - John R. Harbo (2000). "Heating Adult Honey Bees to Remove Varroa jacobsoni" (PDF). Journal of Apicultural Research
- ↑ http://news.bbc.co.uk/earth/hi/earth_news/newsid_9306000/9306572.stm - Genetic weapon developed against honeybee-killer
- ↑ http://vigorbee.cz/files/Hradok2013a.pdf - MOŽNOSTI ŠLECHTĚNÍ VČEL NA VARROATOLERANCI - Ing. Květoslav Čermák - Včelařská šlechtitelská stanice Petrušov
Literatura
- KAMLER, František; VESELÝ, Vladimír; TITĚRA, Dalibor. Celý rok proti varroáze. 6. přepracované vydání. Dol : Výzkumný ústav včelařský, 2014. ISBN 978-80-87196-15-1.
Související články
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu Varroáza na Wikimedia Commons
Slovníkové heslo varroáza ve Wikislovníku
- Český svaz včelařů
- NAŘÍZENÍ č. 3/2007 Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj, mimořádná veterinární opatření při výskytu a k zamezení šíření nebezpečné nákazy – varroózy včel
- Taševská, Barbora. Vynález olomouckých vědců pomůže v boji se včelím parazitem. In: iDnes.cz, 2014-04-28.
- Tauberová, Daniela. Olomoučtí vědci vyvinuli lampu pro jednoduchý a šetrný boj s varroázou. In: Olomoucký deník, 2014-05-12.
- Mašín, Daniel. Ugrilujeme varroázu?, 2016-09-29.
Média použitá na této stránce
"Honey bees are important as honey producers and as pollinators of agricultural crops. They are estimated to provide "value added" pollination worth approximately $14 billion per year in the USA. Varroa mites threaten agricultural pollination directly by weakening and destroying bee colonies. They also mandate more regular management of hives that is both labor intensive and expensive.
"The first varroa species, Varroa jacobsoni, was described from Indonesia in 1904 parasitizing the local bees (Apis cerana). New research studies by Drs. D. L. Anderson and J. W. H. Trueman, (CSIRO, Australia) indicated that V. jacobsoni is a species complex containing 18 different genetic variants that belong to 2, possibly 5 different species of varroa mites. Anderson and Trueman indicated that they were unable to find morphological differences to distinguish the genetic types. The varroa associated with the European honey bee (Apis mellifera) was described as a new species, Varroa destructor by Anderson & Trueman, 2000.
The Systematic Entomology Laboratory, Bee Research Laboratory and the Electron Microscopy Unit in the Soybean Genomics and Improvement Laboratory are examining the morphology of varroa mites. They expect that some morphological differences will be found to distinguish the newly discovered species of Varroa. If this is the case, this research will facilitate the scientific community's ability to study the ecology, biology, and control of these important pest mites.