Vasja Bajc
Vasja Bajc | |
---|---|
(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0 | |
Narození | 19. ledna 1962 (62 let) Lublaň |
Povolání | skokan na lyžích, trenér skoků na lyžích a běžec na lyžích |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Vasja Bajc (* 19. ledna 1962 v Lublani) je slovinský skokan na lyžích, reprezentant Jugoslávie a skokanský trenér.
Sportovní kariéra
Jako skokan Vasja Bajc nedosáhl žádného oslnivého výsledku. Jeho největším úspěchem bylo 5. místo v závodě Světového poháru v Planici (1980) a 9. příčka z Harrachova (1984). Zúčastnil se i olympiády v Sarajevu (1984), kde obsadil solidní 15. místo na můstku K-90 a 17. místo na můstku K-70. Ve Světovém poháru se naposledy objevil začátkem roku 1988.
Trenérská kariéra
Svou trenérskou kariéru začal v roce 1990 ve Španělsku, v zemi, která je pro skoky velmi exotická. Prestiž si vybudoval až při svém následném angažmá: jako kouč japonských skokanů, k nimž přišel v roce 1994, a jako individuální trenér excelentního skokana Kazujoši Funakiho. S japonskou reprezentací získal celkem 22 medailí, na olympiádě v Naganu (1998) jeho svěřenci získali čtyři medaile, z toho dvě zlaté.
Na následující olympiádě v Salt Lake City vyšli Japonci medailově naprázdno a Bajc podepsal smlouvu s nizozemským týmem. Rok poté působil u dalšího skokanského „trpaslíka“ - ve Švédsku.
Angažmá v ČR
S dalším angažmá přišel i Bajcův druhý velký trenérský úspěch. V roce 2004 se stal trenérem českého A-týmu, probudil skokanský talent v Jakubu Jandovi a udělal z něj jednoho z nejlepších skokanů své doby i české historie.
Výchozí pozici neměl snadnou. České skoky se nacházely v hluboké krizi a zmítaly jimi osobní spory. Když se uvažovalo o Bajcově angažmá, na serveru skoky.cz se psalo: „Představa, že by naši skokané začali praktikovat 'pavoučí' styl mladého Švéda (narážka na švédského skokana Eriksona, kterého Bajc trénoval), nechává naskakovat husí kůži. Vasja Bajc není akceptovatelný v ČR téměř pro nikoho! A to ani za cenu, že by pracoval za plat českého trenéra! Zpackanou práci kolem českého skoku musí napravit zase Češi, kteří za současný stav mohou.“[1]
Janda však velmi rychle výkonnostně vyrostl. Solidní zlepšení naznačovala již letní Grand prix a hned v druhém závodě Světového poháru obsadil třetí místo. Následovaly velké úspěchy v závodech i na mistrovství světa. Poté, co svaz splnil podmínky, které si Bajc kladl pro setrvání v ČR, podepsal trenér novou smlouvu a český tým měl vést minimálně do olympiády v Turíně. Před olympiádou však vypukly spory mezi „Jandys Teamem“, lidmi okolo Jakuba Jandy, a Svazem lyžařů ČR. Vasja Bajc se přiklonil na stranu Svazu. Šéf skokanského úseku Leoš Škoda řekl médiím, že Bajc je rozhodnut kvůli kritice nejet do Turína. To rozhodilo Jakuba Jandu a na olympiádě měl k medailím daleko. Závěr sezóny si však již pohlídal a Bajcův svěřenec vyhrál Světový pohár. Další působení v ČR však již Bajc vyloučil. O Jandově otci dokonce řekl: „Je to negativní faktor ve skoku. Jak se to česky říká. To je hnus, napište, že je hnus, jde mu jen o peníze a sám Jakub z toho bude mít problémy.“[2]
Trenérská angažmá
- 1990–1994: Španělsko
- 1994–2002: Japonsko
- 2002–2003: Nizozemsko
- 2003–2004: Švédsko
- 2004–2006: Česko
- 2006–2006: Slovinsko
- 2006–? : Turecko
Ocenění
- Stal se vítězem trenérské části ankety Král bílé stopy 2005.
Zajímavosti
- Bajcovým trenérem byl Zdeněk Remsa, a proto umí Bajc solidně česky.
- Bajcův syn z prvního manželství Lovro je hokejista, zajímal se o něj i liberecký extraligový tým
- Má zálibu v knihách z mafiánského prostředí
Odkazy
Reference
- ↑ Utajených sedm statečných a drahý Vasja. skoky.cz [online]. 2004-04-24. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2005-01-18.
- ↑ Bajc řekl, že končí, zuří skokanská válka. Sport.cz [online]. 2006-03-20. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Vasja Bajc na Wikimedia Commons