Vazební věznice Liberec
Vazební věznice Liberec | |
---|---|
Poloha | |
Adresa | Liberec II-Nové Město, Česko |
Souřadnice | 50°46′14,5″ s. š., 15°2′57,46″ v. d. |
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de Vazební věznice Liberec | |
Kód památky | 39155/5-4856 (Pk•MIS•Sez•Obr•WD) |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Vazební věznice v Liberci stojí na Novém Městě na adrese Pelhřimovská 347/3, tvoří blok mezi ulicemi Pelhřimovská, U Soudu, Truhlářská a Valdštejnská, naproti okresnímu soudu i krajskému státnímu zastupitelství. Byla postavená v toskánském slohu v roce 1877, v období urbanistického i sociálního rozkvětu města. Jde o bývalé sídlo libereckého krajského soudu, Advokátní poradny Krajského sdružení advokátů [1] a nemovitou kulturní památku.[2] Svému nynějšímu účelu slouží nepřetržitě od 60. let 20. století.
Rekonstrukce a reprofilace
Po roce 2003 prošla vazební věznice rekonstrukcí a od července 2004 má ubytovací kapacitu 375 míst, z toho 123 pro výkon vazby a 252 pro výkon trestu odnětí svobody. Téměř 60 lůžek je určeno pro nástupní a příjmové oddělení, výstupní oddělení má 14 lůžek. V roce 2008 zde bylo zřízeno specializované oddělení pro vězně s poruchami chování o kapacitě 21 odsouzených. Většina cel je čtyřlůžková, největší mají kapacitu 6 míst.
V srpnu 2007 byly dokončeny stavební úpravy oddělení vazby se zmírněným režimem s kapacitou 12 lůžek. Celková kapacita vazby se zmírněným režimem je 42 obviněných. Slouží pro obviněné nevykazující zvýšená bezpečnostní rizika, kteří by navíc neměli být ve vazbě z důvodu možného maření probíhajícího vyšetřování nebo ovlivňování svědků. Vznik nového oddělení byl jednou z priorit vedení věznice a má přispět k omezení negativních psychosociálních vlivů souvisejících s uvězněním v době, kdy ještě není pravomocně rozhodnuto o vině a trestu.
Rekonstrukcí prošel i bezpečnostní systém vazební věznice. Má více než 90 kamer, elektronické zámky, signalizace rozbíjeného okenního skla vnější plášťovou ochranu budovy a moderní operační středisko, jehož obsluha má nepřetržitý přehled o dění v celém objektu i jeho bezprostřední blízkosti.
Reprofilace věznice znamenala významnou změnu i v práci s vězněnými osobami. Bylo třeba doplnit tým zaměstnanců oddělení výkonu vazby a trestu a rovněž vybudovat odpovídající zázemí. Odsouzení i obvinění mohou nyní využívat dvě tělocvičny, víceúčelový vycházkový dvůr, centrální posilovnu, učebnu práce s PC, dřevomodelářskou dílnu a dílnu výtvarných kroužků s hrnčířským kruhem a pecí pro vypalování keramiky. V jednom dni se tak téměř dvaceti volnočasových aktivit může účastnit na 150 vězňů.
Program
Významnou složkou dynamické bezpečnosti věznice je i smysluplné naplnění volného času vězňů, jimž jsou vedle tradičně nejoblíbenějších sportovních aktivit nabízeny i vzdělávací, rukodělné, relaxační a terapeutické kroužky. Nechybí kvalitně vybavená knihovna a videotéka. Od roku 2003 mohou vězni využívat i kapli spojenou s klubovými prostorami. Zaměstnanci věnují velkou péči podpoře získávání a udržení základních sociálních návyků a pozitivní mezilidské komunikace. V nabídce je sociální výcvik a kroužky sebeobslužných aktivit.
Nezbytné místo v socializačním procesu mají také pravidelné akce mimo věznici, které dávají odsouzeným možnost neztratit reálnou představu o životě na svobodě, což může být jedním z rozhodujících resocializačních faktorů po propuštění. V rámci výkonu vazby se nejvíce času a úsilí věnuje mladistvým a tzv. mladým dospělým vězňům do 26 let. Věznice spolupracuje i s nestátními a neziskovými organizacemi, zejména s regionálními církevními sbory, ale i Armádou spásy, charitativní iniciativou Naděje a libereckou odbočkou protidrogového K-centra.
Ve Vazební věznici Liberec pracuje více než 200 zaměstnanců, z toho přes polovinu tvoří příslušníci vězeňské a justiční stráže.
Reference
- ↑ Historie Vazební věznice Liberec [online]. Vězeňská služba České republiky, 2013-04-23 [cit. 2014-09-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-07-13.
- ↑ Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-09-08]. Identifikátor záznamu 151172 : soud. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1].
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu vazební věznice Liberec na Wikimedia Commons
- Vazební věznice Liberec, Vězeňská služba České republiky
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Znak statutárního města Liberec. Ve stříbrném štítě mezi dvěma červenými věžemi červená hradební zeď s cimbuřím, prolomená branou. Brána je otevřená, se zlatými veřejemi na stříbrných závěsech a zpola spuštěnou zlatou mříží, zakončenou stříbrnými špicemi. Každá věž má v přízemí otevřenou branku, nad ní střílnu a podlouhlé, křížem dělené okno, zakončuje ji špičatá stříška s červeným cimbuřím, zlatou makovicí a doprava vlajícím modrým praporkem. Na zdi nad branou visí modrý štít se stříbrným kolem (znak rodu Redernů), Na cimbuří mezi věžemi stojí rozkročený korunovaný zlatý lev s červeným jazykem.
Autor: FandaCZ, Licence: CC BY-SA 3.0
Budova vazební věznice v Liberci