Veľký Žabí štít

Veľký Žabí štít
Severní stěna nad Vyšným Bielovodským Žabím plesem
Vrchol2263 m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko, PolskoPolsko Polsko
PohoříVysoké Tatry
Souřadnice
Veľký Žabí štít
Veľký Žabí štít
Prvovýstup1905, J. Chmielowski, K. Jordán, K. Bachleda
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velký Žabí štít (polsky Żabi Szczyt Wyżni) je výrazný pohraniční uzlový štít v severní rozsoše, vybíhající z Rysů a oddělující Bielovodskou dolinu od polské Doliny Rybího potoka. Přes vrchol prochází i hranice oblasti zákazu horolezectví, týkající se i jeho 500metrové trojúhelníkové severní stěny. Žabia Bielovodská dolina, do níž stěna spadá, je rezervací s nejvyšším stupněm ochrany. Jižní hranici oblasti zákazu tvoří spojnice Veľký Žabí štít – Ťažké (České) pleso.

Často bývá nepřesně označován jako "Vyšný Žabí štít".

Topografie

Od Malých Rysů ho odděluje Česká štrbina, od Mlynára na SV zase Mlynárovo sedlo. Druhá, pohraniční větev na SZ pokračuje přes Vyšné Bielovodské sedlo na Žabí Mnich, Malý Žabí štít a Sedem Granátov. Z nich hranice sbíhá do potoka Biela voda (Bialka).

Galerie

Horolezecké výstupy

  • 1905 První výstup, přes Vyšné Bielovodské sedlo J. Chmielowski, K. Jordán, K. Bachleda, A. Kroebl, S. Krygowski, T. Łopuszańska, J. Bachleda, J. Karpiel, J. Maruszarz a J. Stopky, Chodecká.
  • 1909 Prvovýstup S. Porebski přes Ťažkou (Českou) štrbinu, I.
  • 1959 Zimní tragédie v severní stěně: J. Biedermann, J. Panfil a M. Hensol zahynuli v lavině, která je smetla až do plesa.[1]

Horolezecky nejzajímavější byla právě 500metrová severní stěna s těžkými cestami, např. Orlowski – Żuławski VI, nebo cesta bratrů Krížových.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Veľký Žabí štít na slovenské Wikipedii.

  1. Zabi Szczyt Wyzni, Vel’ky Zabi Stit, Grosse Froschspitze, Nagy-Bekas-csucs 2259 [online]. summitpost.org [cit. 2016-06-12]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura

  • A. Puškáš, Vysoké Tatry - horolezecký průvodce, monografie, VI. díl, Sport 1979.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Relief Map of Slovakia 2.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of Slovakia
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Wyżni żabi szczyt.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Tatry assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0
Wyżni żabi szczyt widziany z nad progu Żabiego biełovodskiego stawu niżnego.My own work.2006.Władysław Suwaj
Vysny Zabi stit and Mlynar.jpg
Autor: Kristo, Licence: CC BY-SA 3.0
Vysny Zabi stit and Mlynar
Zabimnich.jpg
Autor: Andrzej Makarczuk, Original uploader was Makarczuk at pl.wikipedia, Licence: CC BY-SA 2.5
Dwa wierzchołki Żabiego Mnicha (po lewej główny, po prawej niższy, zwany też Żabim Kapucynem i Żabia Lalka doskonale widoczne na tle ocienionej chmurami ściany Żabiego Szczytu Wyżniego. Zaraz na prawo od szczytu Wyżnia Spadowa Przełączka dalej Spadowa Turniczka i ostre wcięcie Ciężkiej Przełączki. Na prawo od niej stromy uskok Kopy Spadowej (czyli piątego wierzchołka Niżnich Rysów). Jestem autorem tego zdjęcia - Andrzej Makarczuk
Niznienadczarnym.jpg
Autor: Makarczuk, Licence: CC BY-SA 2.5
Niżnie Rysy i Rysy górujące nad Czarnym Stawem. W jego progu dobrze widoczna biała nitka Czarnostawiańskiej Siklawy i na prawo od niej zakosy szlaku wyprowadzającego na próg.

W prawej, górnej części zdjęcia, na lewo od płata śniegu wierzchołek Kazalnicy, z którego zrazu w lewo a potem pionowo w dół do stawu, opada widoczny jako czarny profil, Filar Kazalnicy.

W lewej części zdjęcia zielone siodło Białczańskiej Przełęczy i z niej grań idzie w prawo przez Żabi Szczyt Wyżni (poniżej niego, słabo widoczny Żabi Mnich) i Kopę Spadową ku Niżnim Rysom.
Wyzni Zabi Staw Bialczanski.jpg
Autor: Rafik k, Licence: CC BY-SA 4.0
Veľký Žabí štít nad Vyšným Žabím Bielovodským plesom