Veliký znak republiky Československé

Veliký znak republiky Československé (na území Slovenska používáno s heslem „Pravda víťazí“)

Veliký znak republiky Československé byl jedním ze státních symbolů Československé republiky v letech 19201939 a 19451960. Byl zaveden zákonem Národního shromáždění republiky Československé z 30. března 1920, číslo 252/1920 Sb. Po roce 1938 se znak užíval méně, jelikož v době druhé republiky se užíval především střední znak.

Historie a použití

Veliký znak byl zaveden, spolu s malým a středním znakem, zákonem č. 252/1920 Sb. ze dne 30. března 1920.[1] Používání tohoto znaku bylo vyhrazeno Národnímu shromáždění a prezidentu republiky.[2] Znak byl umístěn na vlajce prezidenta republiky používané v letech 19201939, ale také v poválečných letech 19451960, což je paradoxní, neboť po druhé světové válce přišla ČSR o území Podkarpatské Rusi, ale její znak byl stále součástí velikého znaku na vlajce prezidenta republiky.[3][4]

Popis

Veliký znak republiky Československé se skládá ze dvou štítů – předního a zadního.

Přední štít

Na předním štítu je znak Čech: na červeném štítě stříbrný dvouocasý lev ve skoku, se zlatou korunou a zbrojí.

Zadní štít

Zadní štít je rozdělen na sedm polí třemi vodorovnými pruhy tak, že vrchní dva pruhy jsou rozděleny na dvě pole a spodní na tři pole.

V horním pravém (heraldicky) poli je znak Slovenska: na červeném štítě tři modré vrchy, na prostředním z nichž stříbrný patriarší kříž. V levém horním rohu znak Podkarpatské Rusi: štít polcený, v pravé části modré pole s třemi zlatými břevny; v levé části stříbrné pole se stojícím červeným medvědem.

Ve středním pravém poli je znak Moravy: na modrém štítě stříbrně a červeně šachovaná orlice se zlatou korunou a zbrojí (moravská orlice). Ve středním levém poli znak Slezska: na zlatém štítě zlatě korunovaná černá orlice s červenou zbrojí a stříbrnou pružinou zakončenou jetelovými trojlístky a uprostřed zdobenou křížkem.

V dolním pravém poli je znak Těšínska: na modrém štítě zlatá orlice. V dolním prostředním poli znak Opavska: červeně a bíle polcený štít. (Takovéto pořadí barev však zavedli až Lichtenštejnové roku 1614; v předchozích staletích byl opavský znak obráceně: stříbrné/bílé pole štítu heraldicky vpravo a červené vlevo.) V dolním levém poli znak Ratibořska: polcený štít, v pravé části modré pole se zlatou korunovanou orlicí; v levé části polcené bílé a červené pole.

Štítonoši

Po pravé i levé straně zadního štítu stojí zlatý dvouocasý korunovaný lev. Štítonoši stojí na lipových ratolestech, pod nimi je stuha s nápisem „Pravda vítězí“.

Oficiální popis

Oficiální popis velikého znaku podle zákona č. 252/1920 Sb. ze dne 30. března 1920, kterým se vydávají ustanovení o státní vlajce, státních znacích a státní pečeti:[1]

Veliký znak republiky Československé skládá se ze štítu předního a zadního.

Na předním jest znak český: na červeném štítě stříbrný dvouocasý lev ve skoku v pravo hledící, úst rozžavených, s jazykem vyplazitým, drápy a čelenkou, vše zlaté barvy. Zadní štít jest rozdělen na sedm polí třemi vodorovnými pruhy tak,že vrchní dva jsou rozpůleny, třetí spodní třikráte dělen. V horním pravém poli jest znak slovenský: na červeném štítě tři modré vrchy, z nichž na prostředním vyšším vztyčen jest stříbrný kříž patriarší. V levém horním poli jest znak Podkarpatské Rusi: štít na zdél rozdělený; v pravém, modrém poli tři zlatá břevna, v levém, stříbrném poli stojící červený medvěd v pravo hledící. V pravém spodním poli znak moravský: na modrém štítě v pravo hledící orlice s čelenkou stříbrně a červeně šachovaná. V levém středním poli znak slezský: na zlatém štítě v pravo hledící černá orlice s čelenkou o červené zbroji se stříbrnou pružinou na prsou, zakončenou jetelovými trojlístky a uprostřed zdobenou křížkem. V pravém spodním poli znak Těšínska: na modrém štítě zlatá orlice v pravo hledící. Ve spodním středním poli znak Opavska: štít červeně a bíle rozpůlený. V levém spodním poli znak Ratibořska:štít rozpůlený; v pravém modrém poli zlatá orlice s čelenkou v pravo hledící, levé pole bílé a červeně rozpůlené. Po pravé i levé straně štítu stojí zlatý lev dvouocasý s čelenkou jakožto strážce štítu. Pod štítem vine se stuha, na níž se čte heslo: "Pravda vítězí."

Jednotlivé znaky

Jednotlivé znaky
Znak SlovenskaZnak Podkarpatské Rusi
Znak MoravyZnak ČechZnak Slezska
Znak TěšínskaZnak OpavskaZnak Ratibořska

Galerie

Odkazy

Reference

  1. a b http://lexdata.abcsys.cz/lexdata/sb_free.nsf/0/C12571CC00341DF1C12566D9007B131F[nedostupný zdroj]
  2. Vexilolognet.cz - Československo 1918-1939. vexilolognet.hyperlink.cz [online]. [cit. 2009-05-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2005-03-08. 
  3. Senát PČR - Státní znak České republiky, jeho předchůdci a současná podoba. www.senat.cz [online]. [cit. 2009-05-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-08. 
  4. Vexilolognet.cz - Československo 1945-1992. vexilolognet.hyperlink.cz [online]. [cit. 2009-05-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2005-03-08. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Greater coat of arms of Czechoslovakia (1918-1938 and 1945-1961).svg
Autor: Shazz, Licence: CC BY-SA 3.0
Znak Československa - veliký s českým nápisem
Znak Moravy.svg
Znak Moravy: Moravská orlice (stříbrno-červeně šachovaná orlice se zlatou korunou a zlatou zbrojí v modrém poli štítu).
Znak Slezska.svg
Znak Slezska
Teschen Silesia COA.svg
Autor: Psiŏczek, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of arms of Teschen Silesia.
Coat of Arms of Slovakia.svg
Státní znak Slovenska
Party per pale demo.svg
Created to demonstrate party per pale. Blazon: Party per pale, gules and argent. Arms primitives of family Arellano.
González-Doria Durán de Quiroga, Fernando (2000) Diccionario heráldico y nobiliario de los Reinos de España, Trigo Ediciones S.L., pp. 412−413 ISBN: 978-84-89787-17-9.
CarpathianRutheniaCoA.svg
Znak Podkarpatské Rusi, během první Československé republiky, používán dodnes.
Znak katedrala praha 2299 (02).JPG
Autor: Kirk, Licence: CC BY 2.5
Velký státní znak meziválečného Československa v katedrále sv. Víta