Velikonoční beránek

Velikonoční beránek
Český velikonoční beránek zdobený sladkým krémem
Český velikonoční beránek zdobený sladkým krémem
Základní informace
Místo původuČesko, Německo, Polsko
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Beránek a formy na jeho pečení z alsaského města Soufflenheim

Velikonoční beránek je sladký moučník ve tvaru beránka, který se v Česku peče k příležitosti Velikonoc. Podobný beránek se peče také ve francouzském Alsasku kde se mu říká Osterlammele, Oschterlammele, Lamele nebo Lammele, v Polsku je pak znám baranek wielkanocny a v Německu Osterlamm.

Sladký beránek navazuje na židovský zvyk oběti a konzumace beránka o svátku Pesach, který ale byl opuštěn ze zničením Druhého chrámu roku 70 n. l. Beránek je také pro svou nevinnost a mírnost symbolem Ježíše Krista, což posílilo jeho sepětí s křesťanskými Velikonocemi. V Česku bylo jehněčí maso dlouho relativně dostupné a například ještě roku 1870 zmiňovala B. Stržínková že o Velikonocích byl na Hané beránek pokrmem chudších vrstev. Následně však došlo k poklesu chovu ovcí a jehněčí bylo o Velikonocích konzumováno jen v bohatších domácnostech a ve městech. Chudší lidé na venkově na místo toho začali vyrábět beránka z mazancového těsta, s rozinkou místo oka, mezi salašníky někdy namísto toho ze spařeného ovčího sýra.[1][2] Beránek má být bílý, buď díky pocukrování nebo polevě, doplněný o něco zeleného, obklopený kraslicemi a, podle nejspíše již zapomenutého zvyku, vybavený praporcem, stejně jako zmrtvýchvstalý Kristus. O svátku Zmrtvýchvstání Páně byl svěcen v kostele a poté přinesen domů, kde se stal středem ozdobeného stolu. Krájel se odzadu, aby si co nejdéle zachoval důstojnou formu.[3] Na počátku 21. století se peče také z třeného, piškotového, šlehačkového, tvarohového nebo mramorovaného těsta.[4]

Odkazy

Reference

  1. ÚLEHLOVÁ-TILSCHOVÁ, Marie. Česká strava lidová. Prah: Triton, 2011. ISBN 978-80-7387-421-6. S. 232. 
  2. POSPĚCHOVÁ, Petra. Mazanec patří mezi nejstarší druhy českého obřadního pečiva [online]. Ihned.cz [cit. 2011-04-25]. Dostupné online. 
  3. NOVÁKOVÁ, Jolana. Kde se vzal beránek jako velikonoční symbol a jak se zdobil? [online]. Český rozhlas [cit. 2024-10-31]. Dostupné online. 
  4. Velikonoční beránek [online]. Apetit [cit. 2024-10-31]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Osterlammele avril 2015.jpg
Autor: Photo Claude TRUONG-NGOC, Licence: CC BY-SA 4.0
Moules en terre cuite vernissée de Soufflenheim et Osterlammele.
Easter lamb.jpg
Autor: Chmee2, Licence: CC BY-SA 3.0
Velikonoční beránek ozdobený krémem.