Velká Muksalma

Velká Muksalma
Большая Муксалма (ruština)
Poustevna sv. Sergeje
Velká Muksalma (Evropa)
LokalizaceSolovecké ostrovy
StátRuskoRusko Rusko
Topografie
Rozloha17 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka6,2 km
Šířka3,7 km
Nejvyšší vrcholTábor (40 m n. m.)
Osídlení
Největší sídloPoustevna sv. Sergeje
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velká Muksalma (rusky Большая Муксалма) je se svými 17 km² třetím největším ze skupiny Soloveckých ostrovů v Bílém moři. V minulosti se zde choval dobytek pro Solovecký klášter. V současnosti je zde jediným trvale osídleným místem poustevna sv. Sergeje. Se Soloveckým ostrovem a ostrovem Malá Muksalma je propojen kamennými hrázemi.

Historie

První lidé na Velké Muksalmě žili prokazatelně již před naším letopočtem. Archeologické vykopávky přinesly nálezy keramiky z přelomu 5. a 4. tis. př. n. l., pískovcové podložky na krájení z 3. tis. př. n. l. či bronzových dekorativních předmětů z 6. - 8. stol. n. l.[1]

Mniši začali ostrov využívat v 16. století v souvislosti se zákazem chovat na hlavním Soloveckém ostrově rodící zvířata. To prakticky znamenalo, že hospodářská zvířata na Soloveckém ostrově mohla být pouze mužského pohlaví. Proto byly na Velké Muksalmě zbudovány v polovině 16. století chlévy a stáje, aby zde byl dobytek rozmnožován a aby mohl být klášter zásobován mlékem. Tehdy byly také na ostrově vymýceny lesy a zřízeny rozsáhlé louky a pastviny. K velkému rozmachu chovatelství dobytka na Velké Muksalmě došlo na počátku 20. století, kdy byly provedeny rozsáhlé meliorační práce (vznikl systém kanálů) a vysušené bažiny a mokřady byly přeměněny na pastviny.[2]

Roku 1829 sem byl přenesen starý dřevěný chrám, který byl následně zasvěcen svatému Blažeji, v pravoslaví považovanému za ochránce dobytka. V letech 1859-1866 vznikla z místních valounů kamenná hráz, umožňující i v krajně nepříznivém počasí hnát dobytek na Solovecký ostrov. Roku 1900 potom oficiálně vznikla poustevna, zasvěcená sv. Sergeji Radoněžskému (viz poustevna sv. Sergeje).

Zemědělská výroba zde pokračovala i v období Soloveckého tábora zvláštního určení, během druhé světové války zde byla zřízena přistávací dráha. Od 60. let byl ostrov opuštěn.

Stálí obyvatelé, poustevníci, se vrátili do poustevny sv. Sergeje až roku 2003. Od roku 2010 probíhají práce na obnově některých objektů poustevny.

Povrch

Velká Muksalma je třetí největší ostrov Soloveckého souostroví. Jeho délka činí 6,2 km a šířka 3,7 km. Povrch je nerovný, místy bažinatý, půda písčito-kamenitá. Jezera se zde nevyskytují, stejně jako vysoké kopce. Pouze v jihovýchodní části jsou dva vrchy, z nichž nejvyšší je nazván podle biblické hory Tábor. Husté lesy jako na Soloveckém či Anzerském ostrově se zde nevyskytují. Velkou část ostrova představují louky poskytující velmi kvalitní píci, lesní porosty jsou nízké a nepříliš husté.[3]

Hráze

Velká hráz

Symbolem ostrova Velká Muksalma jsou dvě mohutné kamenné hráze z 19. století, které jej spojují s ostrovy Soloveckým a Malou Muksalmou. Obě dvě byly zhotoveny kladením kamenů nasucho, tzn. bez použití spojovacího materiálu. Díky jejich výstavbě mohl být dobytek hnán z bahnitého ostrova Malá Muksalma na žírné pastviny Velké Muksalmy a odtud na Solovecký ostrov, kde sídlí klášter. Spojení nezávislé na lodní dopravě bylo výhodné kvůli neklidnému Bílému moři, které často znemožňovalo dopravu skotu ke klášterním řezníkům.[4][5]

Malá hráz

Spojuje ostrovy Velká a Malá Muksalma. Je starší, zbudována byla již v roce 1828, neboť ostrov Malá Muksalma neposkytoval pro chovaný dobytek dostatečné množství píce., bylo jej tak nutné hnát na pastviny Velké Muksalmy. Dlouhá je přes 300 m a široká asi 4 m. Dnes je již značně poškozena, přejít po ní suchou nohou je tak možno pouze v době odlivu.

Velká hráz

Umožňuje překonat průliv Železná brána mezi ostrovy Solovecký a Velká Muksalma. Tento průliv je pro lodě velmi nebezpečný kvůli silným proudům a kamenitým břehům. S výstavbou se proto začalo již roku 1827, současnou podobu však získala až v roce 1865. Hlavní práce byly provedeny po dobu působnosti představeného Porfirije (1859-1865), na stavbě pracovali mniši, dobrovolníci a asi 400 najatých dělníků. Práce vedl mnich Feoktist, někdejší sedlák z Vologodské gubernie.

Jedná se o vskutku monumentální dílo - délka činí 1200 m, výška průměrně 4 m, v základech je široká 7-8 m, na vrcholu 5-6 m. Takovéto rozměry umožňovaly pohodlně hnát přes hráz celá stáda. Při stavbě byly použity velké valouny, prosypávané pískem. Prochází těmi nejmělčími místy průlivu (průměrná hloubka 2,7 m), je proto pětkrát zahnutá. Tyto záhyby také zároveň zvyšují odolnost hráze proti pohybujícímu se ledu. Přibližně uprostřed jsou tři obloukové propustě, které umožňují proudění mořské vody přes hráz, aniž by ji poškodilo.

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Большая Муксалма na ruské Wikipedii.

  1. Что таит в себе земля Соловков · Правда Севера. pravdasevera.ru [online]. [cit. 2017-09-25]. Dostupné online. 
  2. Сергиевский скит Соловецкого монастыря [online]. Moskevský patriarchát [cit. 2017-09-25]. Dostupné online. 
  3. ADMINISTRATOR. Большая Соловецкая дамба. www.nextroad.ru [online]. [cit. 2017-09-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-10. (rusky) 
  4. Валунная дамба между островами Большой Соловецкий и Большая Муксалма [online]. [cit. 2017-09-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-07-28. 
  5. ADMINISTRATOR. Большая Соловецкая дамба. www.nextroad.ru [online]. [cit. 2017-09-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-10. (rusky) 

Externí odkazy


Média použitá na této stránce

Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Outline Map of Solovetsky Islands.svg
Autor: Gandvik, Licence: CC0
Outline Map of Solovetsky Islands
Orthodox church pictogram.svg
Autor: Andriy Makukha, Licence: CC0
Orthodox church pictogram. Based on Flag of Bila Cerkva.svg.
Set01-church.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.0
Symbol: Church, chapel, monastery
Pont.svg
(c) User Bilou on [http://fr.wikipedia.org fr.wikipedia}, CC BY-SA 2.5
Petit logo pour le modèle Viaduc. Créé par moi-même
City locator 3.svg
City locator; level 3
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Kaht väina eraldav kivist tamm.jpg
Autor: Aleksander Kaasik, Licence: CC BY-SA 3.0
1.2 kilomeetri pikkune kivisild ühendab Solovetsi ja Muksulma saar
Bolshaya Muksalma 26.JPG
Autor: Visem, Licence: CC BY-SA 4.0
На острові Велика Муксалма
Kaht väina eraldav tamm.jpg
Autor: Aleksander Kaasik, Licence: CC BY-SA 3.0
Kivine tamm ühendamas Solovetsi saart Muksalma saarega
Bolshaya Muksalma 10.JPG
Autor: Visem, Licence: CC BY-SA 3.0
Скит Сергиево-Радонежский
Дамба45.jpg
Autor: Aepyceros melampus, Licence: CC BY-SA 4.0
This is a photo of a cultural heritage object in Russia, number:
Pot fragment from Bolshaya Muksalma Island, Solovetsky Monastery IV.jpg
Autor: Wmpearl, Licence: CC0
Pot fragment from Bolshaya Muksalma Island, late Neolithic-early Metalic period, Solovetsky Monastery
Solovki album 1900 02.jpg
Вид каменного моста соединяющего Соловецкий остров с Муксаломским.
Rootsi kukits (Cornus suecica) sügisel.jpg
Autor: Aleksander Kaasik, Licence: CC BY-SA 3.0
Rohelised pohlavarred ja punaseks värvunud rootsi kukitsa lehemättad
Europe relief laea location map.jpg
Autor: Alexrk2, Licence: CC BY-SA 3.0
Physical location map Europe; Lambert azimuthal equal-area projection
Karjala kased.jpg
Autor: Aleksander Kaasik, Licence: CC BY-SA 3.0
Suur-Muksalma saare kängunud kased
Laht Valges meres.jpg
Autor: Aleksander Kaasik, Licence: CC BY-SA 3.0
Vaade sügisesele tundravaibale
Bolshaya Muksalma 21.JPG
Autor: Visem, Licence: CC BY-SA 4.0
На острові Велика Муксалма
Poustevna svateho Sergeje.jpg
Autor: Trasprd, Licence: CC BY-SA 4.0
Poustevna svatého Sergeje na ostrově Velká Muksalma
Solovki album 1900 14.jpg
Сергиевский скит и при нём скотный двор.