Velká aula Karolina

Velká aula Karolina
Aula magna: promoční síň Karolina.
Aula magna: promoční síň Karolina.
Poloha
AdresaOvocný trh 541/3, Staré Město, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velká a malá aula Karolina jsou dva hlavní slavnostní sály Karolina, nejstarší historické budovy Univerzity Karlovy v Praze. Gotické budovy pocházejí z doby založení univerzity ve 14.-15. století, jejich současná podoba gotických prostor je výsledkem stavebních úprav architekta Jaroslava Fragnera.

Velká aula

Velká aula se nachází v prvním poschodí historické budovy Karolina a je hlavním a největším sálem Karolina. Kapacita velkého sálu je 405 sedících osob a 30 míst k stání. Dalších 19 míst je určeno pro přísedící. Konají se zde slavnostní shromáždění, imatrikulace a promoce studentů a absolventů a členů akademické obce, jmenování profesorů a některé další události, např. zahajování a ukončování konferencí, či konání koncertů apod. [1]

Výzdoba

Ve středové části sálu, naproti vstupu, se nachází gotický arkýř s původní univerzitní kaplí. V arkýři je umístěn oltář - gotický obraz Panny Marie. Před ním je mramorová náhrobní deska profesora Matouše Collina z Chotěřiny z poloviny 16. století.

Téměř celou stěnu přední části sálu zaujímá tapiserie s motivem klečícího Karla IV. předávajícího zakládací listinu univerzity sv. Václavovi, podle předobrazu vyobrazeného na nejstarším pečetidle Karlovy univerzity z roku 1348 a dále některé části textu z listiny. Autorkou tapiserie je M. Teinitzerová podle návrhu V. Sychry (1948).

Nad čelní částí auly jsou umístěny znaky korunních zemí Českého království. Po levé straně sálu před gobelínem je socha stojícího Karla IV. s listinou v ruce. Socha je dílem K. Pokorného z roku 1950. [2]

V aule jsou také barokní varhany, které sem sem byly přeneseny ze zrušené jezuitské koleje v Chomutově při rekonstrukci sálu v polovině 20. století.

Malá aula

Malá aula původně sloužila jako posluchárna lékařské fakulty. V čele sálu jsou barokní obrazy sv. mučedníků Kosmy a Damiána. Dále jsou zde obrazy profesorů fakulty medicíny a barokní obrazy od Jana Jiřího Heinsche, Petra Brandla, Jan Petra Molitora ad. Malá aula také sloužila pro volby rektorů pražské univerzity.

Galerie

Reference

  1. Místnosti. is.cuni.cz [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné online. 
  2. Historické sídlo UK. Univerzita Karlova [online]. [cit. 2021-01-08]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Karolinum.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 3.0
Karolinum
Karolinum aula maxima 2.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Karolinum, velká aula
Praha Karolinum výklenek 1.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Praha, Karolinum
Karolinum aula oltář.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Karolinum, velká aula
Karolinum 1711.JPG
Autor: Packare, Licence: CC BY-SA 4.0
Model of the historical building of Charles University in Prague (Carolinum) how it looked before Baroque reconstruction in 1711.