Velvyslanectví České republiky v Paříži

Velvyslanectví České republiky v Paříži
PředchůdceVelvyslanectví Československa ve Francii
Právní formamezinárodní organizace
SídloPaříž, Francie
Souřadnice
Oficiální webwww.mzv.cz/paris
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Velvyslanectví České republiky v Paříži (Ambassade de la République tchèque à Paris) je zastupitelský úřad Česka ve Francii s diplomatickou a konzulární působností pro území Francie a Monaka. Velvyslanectví sídlí na adrese 15, Avenue Charles Floquet v 7. obvodu poblíž Eiffelovy věže.

Od ledna 2020 je velvyslancem České republiky ve Francii manažer Michel Fleischmann. Konzulární oddělení velvyslanectví sídlí v domě č. 18 v Rue Bonaparte.[1] Zde se rovněž nachází České centrum v Paříži.[2]

Budova ambasády s Eiffelovou věží

Budova

Budova je nejhonosnějším sídlem českého zastupitelského úřadu.[3] Městský palác si nechala postavit v letech 1909-1912 Elisabeth Françoise Marie de la Rochefoucauld, kněžna de Ligne. V roce 1919 si palác pronajalo Československo pro své diplomatické zastoupení v Paříži a v roce 1924 jej od kněžny de Ligne odkoupilo za více než 4 miliony franků.

Budova byla postavena v historizujícím slohu, který se inspiroval francouzskou architekturou 17. a 18. století.

Jednotlivá podlaží mají své funkce. V přízemí je hlavní reprezentační prostor, tzv. mramorový sál, jehož zdi jsou obloženy pravým i umělým mramorem zdobeným pozlacenými ornamenty. Do mezipatra byly umístěny byty domovníků a kurýrní pokoje. V prvním patře (tzv. piano nobile) se nachází velvyslancova rezidence. Ve druhém a třetím patře jsou kanceláře velvyslanectví. Budova prošla v letech 2001-2004 celkovou rekonstrukcí, při které byla na střeše vybudována terasa.

Po vypuknutí druhé světové války pokračovala činnost úřadu pod vedením Štefana Osuského dál v činnosti až do dobytí Paříže v červnu 1940, i když Československá republika od 15. března 1939 již neexistovala. Velvyslanectví se stalo jedním z prvních center československého zahraničního odboje. Od skončení války budova opět slouží svému účelu Československé, později České republice.

Reference

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech embassy Paris 6309.JPG
Autor: Krokodyl, Licence: CC BY 3.0
Velvyslanectví České republiky v Paříži - Francie
Ambassade tchèque à Paris 08.jpg
Autor: Hadonos, Licence: CC BY-SA 4.0
Velvyslanectví České republiky v Paříži