Vendelské období
Vendelské období, švédsky Vendeltiden, je v dějinách Skandinávie, především Švédska, etapa mezi stěhováním národů a dobou vikinskou, tedy zhruba mezi roky 550 a 750. V této době došlo v této oblasti k výrazným společenským a materiálním změnám, vzniku centralizované moci a byl položen základ pozdějšímu švédskému, dánskému a norskému království. K nejvýznamnějším mocenským centrům patřilo dánské Lejre, norské Borre a švédské Uppåkra a Gamla Uppsala. Vznikala také obchodní a řemeslná centra, jako například dánské Ribe a Hedeby, norský Kaupang nebo švédská Birka a Åhus, byl vybudován val Danevirke a Kanhavský kanál na Samsø.[1] Skandinávci, především Švédové z Upplandu a Gotlandu na konci tohoto období, v 8. století, pronikly také do Pobaltí, kolonisté založili například osadu na místě lotyšské Grobiņy a polského Elblągu, a do oblasti Ladožského a Oněžského jezera.[2][3] Taktéž se prohloubily kontakty se Sámy, Anglové a Jutové z dánské pevniny migrovali do Británie a obyvatelé Skandinávie se počali seznamovat se západoevropskou kulturou, především s Franckou říší ovládanou Merovejci. Je možné že proměna severské společnosti v této době, především vznik válečnických elit, souvisel s pádem západořímské říše a vzniklou potřebou silné vojenské moci.
Počátek doby vendelské lze klást na konec období stěhování národů. V té době se počala skandinávská společnost více hierarchizovat a došlo k vzniku válečnické aristokratické vrstvy. Moc začala být centralizována, což se na materiální úrovni projevilo stavbou hodovních síní, které byly pokračováním starších dlouhých domů. V těch jarlové ubytovávali svůj dvůr, pořádali hostiny a prováděli náboženské obřady. Kromě vývoje ve v mocenské a válečné sféře se rozvíjela také řemesla, především výroba zlatých a bronzových artefaktů. Vendelská doba je tak chápána jako „zlatý věk“, zatímco pro dobu vikinskou bylo typické spíše stříbro. Taktéž severské básnictví má kořeny v této době, královské a legendární ságy nebo například Béowulf, nejspíše odráží, přes svůj pozdější původ, reálie tohoto věku.[4]
Období je pojmenováno podle archeologického naleziště ve švédské vesnici Vendel, v dánském prostředí se namísto toho hovoří o „germánské mladší době železné“, v norském o době merovejské.[4]
Galerie
- (c) Joe Mabel, CC BY-SA 4.0Zlacení z koňského postroje z pohřebních lodí z Valsgärde, 6-7. století
- Ozdoba ve tvaru ptačí hlavy z pokladu z farmy Åker, Hedmarken, Norsko, konec 6. století
- Zlatá fólie, Hagebyhöga, Švédsko, cca 700
Reference
- ↑ GRAHAM-CAMPBELL, James. Svět vikingů: kulturní atlas. Praha: Knižní klub, 1998. S. s. 31-35.
- ↑ ABRMAN, Holger. Vikingové. Praha: Mladá fronta, 1969. S. s. 5-7.
- ↑ BRØNDSTED, Johannes. Vikingové – sága tří staletí. Praha: Orbis, 1967. S. s. 16-17.
- ↑ a b c NICHOLS, Christopher. The Vendel Period: The Golden Age of the Norse [online]. Scandinavian Archeology, 23. 5. 2021 [cit. 2023-07-10]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Vendelské období na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Mararie, Licence: CC BY-SA 2.0
Iron helmet from Vendel era (550-793 AD) boat grave 1 in Vendel, Uppland, Sweden. Displayed at the Museum of History in Stockholm.
(c) Joe Mabel, CC BY-SA 4.0
Gold from a horse harness from Valsgärde boat graves 6 & 7, 7th century, "The Vikings Begin" exhibit, Nordic Museum, Seattle, Washington, U.S. No indication which of the two graves was the source of exactly which of the objects displayed.
Autor: Eirik Irgens Johnsen, Licence: CC BY-SA 4.0
Bird head ornament (probably ravens) from the late 500s. Designation C4903.
A helmet plate patris with a weapon dancer and a bear warrior from Björnhovda, Torslunda parish, Algutsrum district, Mörbylånga municipality, Öland, Kalmar county, Sweden. Fig. 1 from the article "Helmets and swords in Beovulf" by Knut Stjerna from a festival publication by Oscar Montelius published in 1903.
Gold foil figure from c. AD 700, found at Aska in Hagebyhöga, Sweden in 2020. It depicts a richly dressed couple standing up and embracing.