Venerologie

Bakterie Neisseria gonorrhoeae - původce kapavky

Venerologie je obor medicíny, který se zabývá studiem, léčbou a prevencí pohlavních chorob. Lékař - venerolog - je atestován v oboru dermatovenerologie, tedy chorob kožních a pohlavních. Spojení venerologie s dermatologií je celkem logické - prvotním projevem pohlavních chorob jsou nejčastěji kožní projevy.

Přehled pohlavních chorob

Pohlavní choroba (též venerická choroba, od latinského morbus Veneris = Venušina choroba) je taková infekční nemoc, která se přenáší převážně pohlavním stykem.

Klasické pohlavní choroby

Sexuálně přenosné infekce

Herpes genitalis

Vedle klasických pohlavních chorob se v poslední době formuje skupina tzv. STD (z angl. Sexually Transmitted Disease, česky Sexuálně přenosné choroby). Tyto choroby se mohou přenášet pohlavním stykem, ale z různých (např. historických) důvodů nejsou řazeny mezi klasické pohlavní choroby. Pratří sem velká skupina chorob, z nichž zmiňuji jen některé (více v literatuře)

Literatura

  • Jirásková, M.:Dermatovenerologie pro stomatology, Praha: Professional Publishing, 2001, ISBN 80-86419-07-X
  • Vosmík, F. a kol. Dermatovenerologie, Praha: Karolinum, 1999, ISBN 80-7184-633-3

Odkazy

Reference


Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Neisseria gonorrhoeae 02.png

Fluorescent antibody-stained image of Neisseria gonorrhoeae. In a direct fluorescent antibody test, antibodies that have been chemically linked to a fluorescent dye, i.e. the marker, are added to a specimen suspected of containing a pathogen, in this case N. gonorrhoeae bacteria. If the pathogen is present, the antibodies link to the antigen to which they are sensitive - the N. gonorrhoeae bacterial cell wall, here - and under fluorescent microscopy, emit a green signal.

Obtained from the CDC Public Health Image Library. Image credit: CDC (PHIL #6511), 1971.
SOA-Herpes-genitalis-female.jpg
Autor: SOA-AIDS Amsterdam, Licence: CC BY-SA 3.0
Herpes genitalis