Vermont

Vermont
Přezdívka: Green Mountain State
Vlajka amerického státu Vermont
Vlajka

Pečeť
Geografie
Vermont na mapě USA
Vermont na mapě USA
Hlavní městoMontpelier
Největší městoBurlington
Poloha
Časové pásmoUTC−5/−4 (letní čas)
Počet okresů14
Rozloha (45. v USA)
Celkem24 923 km²
• z toho souš23 901 km²
• z toho vodstvo1 022 km² (4,1 %)
Obyvatelstvo (49. v USA)
Počet obyvatel624 594 (odhad 2016[1])
Hustota zalidnění26 obyv./km² (30. v USA)
Úřední jazykyžádný
Nadmořská výška
Nejvyšší bod1340 m n. m.
Průměrná výška300 m n. m.
Nejnižší bod29 m n. m.
Správa státu
GuvernérPhil Scott (R)
SenátořiPeter Welch (D)
Bernie Sanders (nez.)
Přistoupení do Unie4. března 1791 (14. stát)
Oficiální zkratky
Poštovní zkratkaVT
Tradiční zkratkaVt.
ISO 3166-2US-VT
www.vermont.gov

Vermont (anglická výslovnost výslovnost [vərˈmɒnt]IPA, oficiálně State of Vermont) je stát nacházející se na severovýchodě Spojených států amerických, v oblasti Nové Anglie severovýchodního regionu USA. Vermont hraničí na západě s New Yorkem, na jihu s Massachusetts a na východě s New Hampshire. Na severu sousedí s kanadskou provincií Québec.

Geografie

Se svou rozlohou 24 923 km² je Vermont šestým nejmenším státem USA, v počtu obyvatel (620 tisíc) je druhým nejméně lidnatým státem a s hodnotou hustoty zalidnění 26 obyvatel na km² je na 30. místě. Hlavním městem je Montpelier s osmi tisíci obyvateli. Největšími městy jsou Burlington se 42 tisíci obyvateli, Essex (21 tisíc obyv.), South Burlington (19 tisíc obyv.), Colchester (17 tisíc obyv.), Rutland (17 tisíc obyv.) a Bennington (16 tisíc obyv.). Nejvyšším bodem státu je vrchol Mount Mansfield s nadmořskou výškou 1340 m, jenž je součástí horského pásma Green Mountains, které prostupuje celým státem v severo-jižním směru. Největším tokem je řeka Connecticut, jež tvoří celou délku hranice s New Hampshire. Velká část hranice s New Yorkem je vedena Champlainovým jezerem, přičemž Vermontu patří většina ostrovů na jezeře.

Historie

Na většinu území Vermontu si od 17. století činila nárok Francie, která na ostrově Isle La Motte na Champlainově jezeře zřídila roku 1666 první evropské osídlení s fortem. Teritorium bylo součástí kolonie Nová Francie. Po porážce v sedmileté válce připadlo území v roce 1763 Velké Británii. Nárokovala si ho jak newyorská, tak i newhempshireská provincie, které zde nezávisle na sobě rozdávaly půdu. Spory skončily roku 1777 během americké války za nezávislost, kdy teritorium vyhlásilo vlastní nezávislost jako republika s názvem New Connecticut. Po půl roce byl název změněn na Vermont, což pravděpodobně pochází z francouzského „les Verts Monts“ (Zelené hory – Green Mountains). Vermontská republika existovala 14 let a následně se jako první nové území po třinácti zakládajících státech připojila k USA. Vermont se 4. března 1791 stal 14. státem USA.

Demografie

Podle sčítání lidu z roku 2010 zde žilo 625 741 obyvatel.[2] Stejně jako v ostatních státech Nové Anglie je většina obyvatelstva evropského původu. Počet afroamerických a hispánských obyvatel je velmi nízký.

Rasové složení

Obyvatelé hispánského nebo latinskoamerického původu, bez ohledu na rasu, tvořili 1,5% populace.[2]

Náboženství

Přírodní poměry

Typická příroda ve Vermontu
Na břehu jezera

Přes celý stát se táhnou hory Green Mountains, s vrcholky vysokými průměrně okolo 1200 m, jen na západě území státu se nachází nížina, která je spolu s řekou Connecticut na východě přirozenou hranicí. Většina území státu spadá do ekoregionu smíšených lesů Nové Anglie a Akádie.

Osídlení

Ve Vermontu se nenachází žádná velká aglomerace, velká část obyvatelstva žije na venkově. Největší města jsou Burlington, Rutland, Colchester, Essex a Springfield, která až na Burlington nemají více než 20 000 obyvatel. Hlavní město Montpelier má 9000 obyvatel.

Vermont byl osídlen již koncem 18. století, když byli vypuzeni Irokézové francouzskými kolonisty. Vždy zde byly potíže mezi Angličany a Francouzi, kteří chtěli území pro sebe. Roku 1777 vyhlásil Vermont nezávislost jako svobodná republika. Od roku 1791 je státem USA.

Průmysl

Neoklasicistní vermontský Capitol v městě Montpelier, který byl projektovaný Ammi B. Youngem

Velká část Vermontu je zalesněná, proto je významný dřevozpracující průmysl, vyrábí se zde nábytek a vše ze dřeva a papíru. Těží se slída, azbest, stavební kámen.

Doprava

Vermont je tranzitní zemí, všichni kdo cestují z Východního pobřeží do Québecu, přesněji do Montréalu musí přes Vermont. Dálnice jsou tedy vedeny hlavně severo – jižním směrem, přes Green Mountains. Státem vede také důležitá železniční trať, která převážně kopíruje dálnici.

Odkazy

Reference

  1. Table 1. Annual Estimates of the Resident Population for the United States, Regions, States, and Puerto Rico: April 1, 2010 to July 1, 2016 (NST-EST2016-01) [online]. United States Census Bureau, Population Division, 2016-12 [cit. 2017-03-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b United States Census Bureau, sčítání z roku 2010 [online]. American FactFinder. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

1 vermont fall foliage panorama 2010.jpg
Autor: chensiyuan, Licence: CC BY-SA 4.0
Vermont fall foliage panorama waters 2010
En-us-Vermont.ogg
(c) I, EncycloPetey, CC BY-SA 3.0
Pronunciation of the term in US English
Montpelier vermont state house 20.jpg
Autor: Jared C. Benedict, Licence: CC BY-SA 3.0
Montpelier State House, Vermont, USA.
Vermont in United States (zoom).svg
Autor: TUBS Gallery, Licence: CC BY-SA 3.0
Location of state of Vermont in United States (zoom) in the United States
Vermont fall foliage hogback mountain.JPG
Autor: chensiyuan, Licence: CC BY-SA 4.0
Fall foliage autumn leaf colour Vermont Hogback Mountain one hundred mile lookout