Vertikální odpalovací zařízení

Vertikální odpalovací zařízení Mk 41 na americkém torpédoborci USS Chosin (CG-65)
Vertikální odpalovací systém Sylver A50 na italské fregatě Caio Duilio (D554)
Vertikální odpalovací zařízení Sylver A43 na francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle (R91)
Střela s plochou dráhou letu BGM-109 Tomahawk při odpalu z vertikálního odpalovacího systému Mark 41 na americkém torpédoborci USS Sterett (DDG-104)
Vertikální odpalovací systém Mark 36 na americké ponorce USS Santa Fe (SSN-763)
Protiletadlová řízená střela RIM-162 ESSM odpálená z australského fregaty HMAS Toowoomba (FFH 156)

Vertikální odpalovací zařízení (anglicky Vertical launching system, zkráceně VLS) je moderní systém pro skladování a odpalování raket na mobilních námořních platformách, jako jsou válečné lodě a ponorky. Každé vertikální odpalovací zařízení se skládá z několika sil, které mohou obsahovat jednu nebo více raket připravených k odpálení. Obvykle může každé silo pojmout několik různých typů raket, což lodi umožňuje flexibilně vyzbrojit se těmi nejlepšími typy střel pro danou misi. Navíc, když jsou vyvinuty nové rakety, jsou obvykle namontovány na stávající vertikální odpalovací systémy daného státu, což umožňuje stávajícím lodím používat nové typy raket bez nákladné přestavby. Po vydání povelu vyletí střela přímo vzhůru a pak se otočí na požadovaný kurz.

Charakteristika

Vertikální odpalovací zařízení umožňuje hladinovým bojovým lodím mít v daném okamžiku k dispozici větší počet zbraní připravených k odpálení ve srovnání se staršími odpalovacími systémy, jako jsou jednoramenné odpalovací zařízení Mark 13 a dvouramenné Mark 26, které byly zásobovány zezadu ze zásobníku v podpalubí. Kromě větší palebné síly je vertikální odpalovací systém mnohem odolnější vůči poškození a spolehlivější než předchozí systémy a má nižší radarový průřez. Námořnictvo Spojených států amerických nyní u svých torpédoborců a křižníků s řízenými střelami spoléhá výhradně na vertikální odpalovací zařízení.

Při instalaci na útočnou ponorku s jaderným pohonem umožňuje vertikální odpalovací zařízení nasadit větší počet zbraní ve srovnání s použitím pouze torpédometů.

Vertikální odpalovací zařízení ve službě

Mark 41 Vertical Launching System

Vertikální odpalovací systém Mark 41 je námořní víceúčelové modulární vertikální odpalovací zařízení použitelné pro různé druhy řízených střel a v současné době je nejrozšířenější systém svého druhu. Systém je využíván na více než 200 válečných lodí a využívá ho 16 námořnictev. [1]Hlavním dodavatelem systému je společnost Lockheed Martin, některé hlavní komponenty a kontejnery systému vyrábí též firma BAE Systems Land & Armaments. Základem vypouštěcího zařízení jsou dva osminásobné moduly, kterých bývá instalováno několik vedle sebe.

Sylver

Vertikální odpalovací systém Sylver je vertikální vypouštěcí zařízení řízených střel vyvinuté francouzskou společností Naval Group. Systém je využitelný pro plavidla od velikosti korvety. Původně byl navržen pro střely MBDA Aster, francouzské námořnictvo ale požadovalo, aby bylo schopné používat i americké střely Standard. Dnes systém dokáže nést několik typů různých střel a je používán na skoro 50 válečných lodích a využívá ho 9 námořnictev.

Korejské vertikální odpalovací zařízení

Korejské vertikální odpalovací zařízení je jihokorejské vertikální odpalovací zařízení použitelné pro různé druhy střel. Jediným uživatelem tohoto systému je Námořnictvo Korejské republiky. Hanwha Defense vyvíjí novější verzi tohoto systému, a to KVLS-II.

Ostatní vertikální odpalovací zařízení

Mnoho námořnictev na světě používá vertikální odpalovací systémy a na seznam všech států, které používají tyto systémy se můžete podívat níže.

Uživatelé

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vertical launching system na anglické Wikipedii.

  1. Mk-41 Vertical Launching System (VLS) [online]. seaforces.org [cit. 2023-08-03]. Dostupné online. (angličtina) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Australia (converted).svg

Flag of Australia, when congruence with this colour chart is required (i.e. when a "less bright" version is needed).

See Flag of Australia.svg for main file information.
Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Flag of Chile.svg
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Flag of Iran.svg
Flag of Iran. The tricolor flag was introduced in 1906, but after the Islamic Revolution of 1979 the Arabic words 'Allahu akbar' ('God is great'), written in the Kufic script of the Qur'an and repeated 22 times, were added to the red and green strips where they border the white central strip and in the middle is the emblem of Iran (which is a stylized Persian alphabet of the Arabic word Allah ("God")).
The official ISIRI standard (translation at FotW) gives two slightly different methods of construction for the flag: a compass-and-straightedge construction used for File:Flag of Iran (official).svg, and a "simplified" construction sheet with rational numbers used for this file.
Flag of Indonesia.svg
bendera Indonesia
Flag of South Africa.svg

Vlajka Jihoafrické republiky

Used color: National flag | South African Government and Pantone Color Picker

     zelená rendered as RGB 000 119 073Pantone 3415 C
     žlutá rendered as RGB 255 184 028Pantone 1235 C
     červená rendered as RGB 224 060 049Pantone 179 C
     modrá rendered as RGB 000 020 137Pantone Reflex Blue C
     bílá rendered as RGB 255 255 255
     černá rendered as RGB 000 000 000
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Malaysia.svg
Flag of Malaysia – Jalur Gemilang (Stripes of Glory)
Flag of Portugal (alternate).svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
Flag of Thailand.svg
The national flag of Kingdom of Thailand since September 2017; there are total of 3 colours:
  • Red represents the blood spilt to protect Thailand’s independence and often more simply described as representing the nation.
  • White represents the religion of Buddhism, the predominant religion of the nation
  • Blue represents the monarchy of the nation, which is recognised as the centre of Thai hearts.
FS CDG aster.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
US Navy 100622-N-0775Y-043 A tomahawk missile launches off the aft vertical launching system aboard USS Sterett (DDG 104).jpg
SAN DIEGO (June 22, 2010) A tomahawk missile launches off the aft vertical launching system aboard the guided-missile destroyer USS Sterett (DDG 104). Sterett is conducting a weeklong training exercise to test its tactical weapons systems in preparation for its upcoming deployment. (U.S. photo by Mass Communication Specialist 1st Class Carmichael Yepez/Released)
VLS Caio Duilio.jpg
Autor: Gaetano56, Licence: CC BY-SA 3.0
VLS Sylver del cacciatorpediniere italiano Caio Duilio
HMAS Toowoomba (FFH 156) fires an Evolved Sea Sparrow Missile.jpg
Autor: Royal Australian Navy, Licence: CC BY-SA 4.0
オーストラリア海軍「トゥーンバ」(FFH-156)による発展型シースパローミサイル発射(RIMPAC2018)
USS Chosin (CG-65) Mark 41 Vertical Launching System.jpg
Autor: Hpeterswald, Licence: CC BY-SA 3.0
USS Chosin (CG-65) Mark 41 Vertical Launching System
USS Santa Fe (SSN-763) VLS doors openrotatedandlevels.jpg
A port bow view of the fore section of the nuclear-powered attack submarine USS SANTA FE (SSN-763) tied up at the pier. The doors of the Mark 36 vertical launch system (VLS) for the Tomahawk missiles are in the open position. Location: PORT CANAVERAL, FLORIDA (FL) UNITED STATES OF AMERICA (USA).