Veselý vrch (Benešovská pahorkatina)

Veselý vrch
Veselý vrch od severozápadu
Veselý vrch od severozápadu
Vrchol489 m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříStředočeská pahorkatina / Benešovská pahorkatina / Dobříšská pahorkatina / Jílovská vrchovina
Souřadnice
Veselý vrch
Veselý vrch
PovodíVltava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Veselý vrch (488,9 m n. m.) se nachází v geomorfologickém okrsku Jílovská vrchovina, podcelku Dobříšská pahorkatina, celku Benešovská pahorkatina; přísluší do katastrálního území Prostřední Lhota obce Chotilsko. Na jeho západním úbočí leží vesnice Mokrsko, východní svahy strmě spadají do Slapské přehradní nádrže na řece Vltavě a jsou zčásti součástí přírodní rezervace Vymyšlenská pěšina.

Rozhledna na Veselém vrchu

V 90. letech 20. století byla na vrchu vybudována rozhledna, která slouží rovněž pro šíření signálu jednoho z mobilních operátorů. Stavba má kovovou konstrukci, je vysoká 42 m a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 25,5 m.

Zásoby zlata a spor o těžbu

V útrobách vrchu se nachází jedno z největších známých ložisek zlata v Evropě (odhady hovoří až o 120 tunách kovu). Průzkum ložiska a úsilí o jeho vytěžení začaly už v 80. letech 20. století (ústí průzkumné štoly se dodnes nachází poblíž nedaleké Čeliny), po roce 1990 zájem o další průzkum a případnou těžbu projevila společnost Rio Tinto Zinc. Protože však je zlato víceméně rovnoměrně rozptýleno ve velkém objemu horniny v nepatrných částečkách, bylo by nutno použít povrchovou těžbu, která by vedla mimo jiné k likvidaci osady Mokrsko na západním úbočí vrchu, a k separaci kovu by bylo nutno využít kyanidové loužení, které je značně rizikové pro okolní životní prostředí.[1],[2] V důsledku občanského odporu a změny vládní garnitury po roce 1996 se pravděpodobnost zahájení těžby snížila.

V roce 2013 došlo k dalšímu pokusu získat povolení k těžbě zlata, tentokrát ze strany kanadské důlní společnosti.[3]

Fotogalerie

Přístup

Nejkratší přístupová cesta na Veselý vrch a na rozhlednu na jeho vrcholu vede ze vsi Mokrsko. Od autobusové zastávky Chotilsko, Mokrsko na tase autobusové linky Praha - Sedlčany je rozhledna vzdálena cca 800 metrů.[4] Kolem úpatí Veselého a Ostrého vrchu je vyznačena okružní naučná stezka Zlaté Psí hory, jejíž značení je však značně nepřehledné.[5]

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Rozhledna na Veselém vrchu u Mokrska (3).jpg
Autor: Dirillo, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled na rozhlednu ze středu obce Mokrsko
PrLhota-a-Mokrsko-2006-08-12.jpg
Autor: Miloš Hlávka, Licence: CC BY-SA 3.0
Veselý vrch, vlevo Prostřední Lhota, vpravo Mokrsko
Vesely vrch PB CZ 03 view towards W Mokrsko.jpg
Autor: h3jl, Licence: CC BY 2.0
Pohled z rozhledny na Veselém vrchu západním směrem, vpravo při úpatí vrchu vesnička Mokrsko, součást obce Chotilsko, okres Příbram.
Lookout tower on the Vesely kopec (2).jpg
Autor: Huhulenik, Licence: CC BY 3.0
Rozhledna na Veselém kopci nad řekou Vltavou u Mokrska, okres Příbram (ČR)
Lookout tower on the Vesely kopec (3).jpg
Autor: Huhulenik, Licence: CC BY 3.0
Rozhledna na Veselém kopci nad řekou Vltavou u Mokrska, okres Příbram (ČR)