Veverskobítýšská kotlina

Veverskobítýšská kotlina
Nejvyšší bod364 m n. m.
Rozloha8,42 km²

Nadřazená jednotkaOslavanská brázda
Sousední
jednotky
Chudčická pahorkatina, Trnovka, Hvozdecká pahorkatina, Jinošovská pahorkatina, Deblínská vrchovina

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Horninysediment
PovodíSvratka
Souřadnice
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyIID-1A-4
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Veverskobítýšská kotlina je geomorfologický okrsek na jižní Moravě, severozápadně od Brna. Je součástí podcelku Oslavanské brázdy, která je částí Boskovické brázdy.

Jedná se o kotlinu převážně vyplněnou permskými sedimenty. Jejím nejvyšším bodem je bezejmenná kóta s nadmořskou výškou 364 m.[1]

Veverskobítýšskou kotlinou protéká řeka Svratka, na níž zde začíná vzdutí Brněnské přehrady. Do Svratky se zde také vlévá Bílý potok a Kuřimka. Území kotliny je převážně bezlesé a tvoří je hlavně pole a urbanizované lokality – intravilány města Veverská Bítýška a obce Chudčice.[1] Ve východní části se nachází přírodní rezervace Břenčák; celý východní okraj kotliny je součástí přírodního parku Podkomorské lesy.

Reference

  1. a b Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 3. vyd. Brno: Mendelova univerzita v Brně, 2014. ISBN 978-80-7509-113-0. OCLC 913564995 S. 552. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“