Via Regia
Via Regia je jméno významné středověké obchodní cesty ve Svaté říši římské vedoucí od Rýna přes Frankfurt nad Mohanem, Erfurt, Lipsko, Budyšín a Zhořelec do Vratislavi a do Slezska. (Obecně je ale via regia také označení několika dalších historických cest v Evropě). V současnosti je to také mezinárodní turistická trasa v Evropě.[1]
Další informace
Poprvé ji jako takovou zmiňuje Jindřich III. Míšeňský v roce 1252, ale v praxi fungovala již od 8. či 9. století. Po úpadku centralizované královské moci začátkem čtrnáctého století, když v roce 1307 Fridrich I. Míšeňský porazil v bitvě u Lucky Albrechta I. Habsburského, se ovšem fakticky už nejednalo o cestu zaštiťovanou králem. Jednotlivé úseky spadaly například pod mohučské arcibiskupství nebo pod českého krále (Horní Lužice tou dobou patřila k České koruně). I po té si ovšem držela různá privilegia a tím i význam, o který ji připravil až Vídeňský kongres roku 1815, který omezil moc Saského království.
Kromě obchodního významu byla cesta využívána i vojsky, takže se v její blízkosti odehrála řada bitev (např. první a druhá bitva u Breitenfeldu, bitva u Lützenu, bitva u Jeny, bitva u Lipska) a rovněž fungovala jako poutní cesta, mimo jiné pro poutníky jdoucí Svatojakubskou cestu z oblasti střední Evropy.
Galerie
Odkazy
Reference
- ↑ VIA REGIA - Cultural Route of the Council of Europe. www.via-regia.org [online]. [cit. 2022-11-25]. Dostupné online.
V tomto článku byly použity překlady textů z článků Via regia na hornolužickosrbské Wikipedii a Via Regia na německé Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Via Regia na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Fry72, Karel Frydrýšek , Licence: CC BY-SA 4.0
Via Regia Droga św. Jakuba, Ojcowski Park Narodowy, okres Krakov, Polsko
Autor: Maximilian Dörrbecker (Chumwa), Licence: CC BY-SA 2.5
Verlauf der Via Regia und der Via Imperii