Viavenator

Jak číst taxoboxViavenator
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída (santon), asi před 85 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce přibližného vzezření viavenatora.
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádplazopánví (Saurischia)
PodřádTheropoda
InfrařádCeratosauria
ČeleďAbelisauridae
RodViavenator
Filippi et al., 2016
Binomické jméno
Viavenator exxoni
Filippi, 2016
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Viavenator („lovec u cesty“) je rod dávno vyhynulého abelisauridního teropodního dinosaura z kladu Furileusauria, žijícího v období pozdní křídy na území současné Argentiny.

Popis

Viavenator byl středně velkým dravým dinosaurem. Měřil kolem 5,5 metru na délku a žil v období pozdní křídy (asi před 85 miliony let) na území dnešní Argentiny (geologické souvrství Bajo de la Carpa). Tento druh byl popsán roku 2016 týmem paleontologů a je považován za jakousi přechodnou vývojovou formu mezi ranými typy abelisauridů z období turonu a koňaku a pozdějšími abelisauridy z kampánu. Představuje další druh do již známé plejády jihoamerických abelisauridů. Zřejmě šlo o druh příbuzný rodům Carnotaurus, Abelisaurus nebo Aucasaurus, zejména pak ale rodům Llukalkan, Niebla a Caletodraco.[1] Jediným dnes známým druhem je V. exxoni. Jinak jej charakterizují četné typické znaky skupiny - relativně vysoká a krátká hlava a velmi krátké přední končetiny.

Paleobiologie

V listopadu roku 2020 byla publikována odborná studie o objevu fosilních kostí neidentifikovaného titanosaurního sauropoda, jevících stopy po okusu středně velkým teropodem. V rámci velikosti a umístění rýh je pravděpodobné, že původcem byl právě zástupce druhu V. exxoni, který sauropoda (ať již zdechlinu nebo ulovený exemplář) pojídal.[2]

Odkazy

Reference

Literatura

  • L. S. Filippi, A. H. Méndez, R. D. Juárez Valieri and A. C. Garrido. (2016). A new brachyrostran with hypertrophied axial structures reveals an unexpected radiation of latest Cretaceous abelisaurids. Cretaceous Research 60: 209-219.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Viavenator.jpg
Autor: Paleocolour, Licence: CC BY-SA 4.0
Life restoration of Viavenator exxoni