Vicenza

Vicenza
Vicetia
Vicenza
Vicenza
Vicenza – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška39 m n. m.
StátItálieItálie Itálie
RegionBenátsko
ProvincieVicenza
Vicenza
Vicenza
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha80 km²
Počet obyvatel111 980 (2017)
Hustota zalidnění1 399,8 obyv./km²
Správa
StarostaFrancesco Rucc
Oficiální webwww.comune.vicenza.it
Telefonní předvolba0444
PSČ36100
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Basilica Palladiana na Piazza Signori
Dóm
Teatro Olimpico, proscenium
Villa La Rotonda

Vicenza [vičenza] (v benátštině Vicenzsa či Vicensa) je italské město v oblasti Benátsko, hlavní město stejnojmenné provincie a sídlo biskupství. Leží na soutoku řek Bacchiglione a Retrone, na severním úpatí Monti Berici, přibližně 70 km západně od Benátek. Žije zde téměř 113 tisíc obyvatel, v aglomeraci pak 287 000.[1] Vicenzu proslavil především renesanční architekt Andrea Palladio; kromě jeho staveb je zde řada dalších historických a uměleckých památek, což z ní činí poměrně významný cíl kulturní turistiky. Od roku 1994 je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Dějiny

Podle Strabóna bylo území dnešní Vicenzy osídleno polomýtickým kmenem Euganei , který byl vytlačen etnikem Venetů v 3 až 2 st. př. n. l.[2] V roce 148 př. n. l. byla v vybudována římská silnice Via Postumia, která procházela Vincenzou. Původně se město pravděpodobně jmenovalo Berga, v římských dobách je nazýváno Vicetia ,Vincentia nebo Vicentia. [3] V době římské občanské války stála Vincenza jako ostatní venetská města na straně Caesara a v roce 49 př. n. l. získali obyvatelé za odměnu římské občanství. V této době byla Vincenza méně významným městem na silnici spojující Mediolanum (Milán) a Aquileiu, ve srovnání s blízkým Pataviem (Padova). Římané využívali blízké mramorové lomy a Vicetia byla známa i produkcí pálených cihel a zpracováním vlny.[4] V současné době je zachováno několik pozůstatků z římské doby, tři mosty přes řeky Bacchiglione a Retrone a izolované oblouky akvaduktu nedalo Porta Santa Croce.

Ve středověku Vicenza patřila dynastii Della Scala. Mezi lety 1404 a 1797 pak byla součástí Nejjasnější republiky benátské. V 16. století prožila Vicenza zřejmě nejslavnější období: tehdy zde působil pozdně renesanční architekt Andrea Palladio, který zde zanechal řadu slavných staveb (Basilica Palladiana, Palazzo Chiericati, divadlo Teatro Olimpico či Villa la Rotonda) a roku 1580 zde zemřel. Na palladiovskou tradici posléze navázali další architekti, zejména Vincenzo Scamozzi.

Po napoleonských válkách Vicenza připadla Rakouskému císařství, povstání roku 1848 potlačil maršál Radecký a roku 1866 se pak Vicenza s celou Lombardií a Benátskem stala součástí sjednoceného Italského království. Během 1. i 2. světové války se v okolí odehrávaly poměrně těžké boje. V letech 1944 a 1945 bylo město bombardováno: za oběť padla hned dvě divadla a o život přišlo přibližně 2000 lidí. Po válce, v době italského ekonomického zázraku, se Vicenza stala jedním z nejbohatších měst celé Itálie. Od roku 1990 zde působí některá pracoviště Padovské university.

Pamětihodnosti

Poměrně sevřené historické město protíná napříč Corso A. Palladio, od Piazza Castello na JZ až k Teatro Olimpico na SV, lemované měšťanskými domy a paláci.

  • Piazza Signori uprostřed města:
    • Basilica Palladiana je středověká radnice ze 13. století, kterou Palladio obestavěl dvojitými arkádami. Patří mezi jeho nejslavnější stavby.
    • Torre Bissara, štíhlá, 82 m vysoká věž ze 12. století, ve 14. století přestavěná na zvonici.
    • Loggia del Capitano na protější straně, kde sídlil benátský guvernér, z roku 1571 podle Palladiových plánů
  • Teatro Olimpico je patrně nejstarší kryté divadlo, dokončené 1583 rovněž podle Palladiova návrhu. Jako starověká divadla má polokruhové mramorové lavice a ozdobnou stěnu s bohatou plastickou výzdobou a se třemi průchody, která uzavírá scénu.
  • Dóm, gotické cihlové trojlodí s renesančním závěrem.
  • Gotický kostel San Lorenzo (1280-1344) na SZ okraji historického města
  • Zahrada Salvi na JZ okraji města (A. Palladio), blízko Torre del Castello, zbytku městských hradeb.
  • Villa Capra či La Rotonda, na návrší 2 km JV od města je také jedna z nejslavnějších Palladiových staveb. Přísně symetrická na čtvercovém půdorysu se čtyřmi schodišti má uprostřed kruhový sál s kopulí.
  • Mohutná barokní Basilica di Monte Berico na návrší asi 2 km jižně od města s krásnou vyhlídkou na město a Alpy

Slavní rodáci

Vývoj počtu obyvatel

Počet obyvatel

Hospodářství a doprava

Vicenza je bohatým městem s převládajícími malými a středními podniky. Důležitým odvětvím je kromě strojírenství také zlatnictví a šperkařství.

Vicenza leží na hlavní železniční trati PadovaVerona; odbočuje zde dvoukolejná trať do Trevisa a lokálka do městečka Schio. Město je napojeno na dálnici A4 z Turína do Terstu.

Veletrh šperků Vicenzaoro

Ve městě Vicenza se každý rok koná jeden z největší šperkařských veletrhů na světě s názvem Vicenzaoro. Můžete si tu prohlédnout nejnovější módní trendy a technologie v oboru šperkařství na následující rok. Hlavní výstava je vždy v lednu a nazývá se Vicenzaoro Winter. Další menší veletrh se stejným názvem se koná v září a má název Vicenzaoro September.

Galerie

Partnerská města

Odkazy

Reference

  1. GeoDemo – Istat.it. demo.istat.it [online]. [cit. 2017-10-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-07-28. 
  2. Pearce, M., R. Peretto, P. Tozzi, DARMC, R. Talbert, S. Gillies, J. Åhlfeldt, J. Becker, T. Elliott. Places: 393513 (Vicetia) [online]. Pleiades [cit. 2013-04-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Franco Barbieri, Renato Cevese, Vicenza, ritratto di una città, Guida storico-artistica, Angelo Colla editore, pag. 19
  4. ADAMEC, Jaromír. Palladiova Vicenza. Země světa. 1.5.2022, roč. 21, čís. 6, s. 14–19. Dostupné online. 
  5. Sister Cities International (SCI) [online]. Sister-cities.org [cit. 2013-04-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-06-13. 

Literatura

  • K. Baedeker, Northern Italy. Leipzig 1910.
  • Ottův slovník naučný, heslo Vicenza. Sv. 26, str. 646

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Italy location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Italy (Commons photos) → en-Wikipedia Italy.
Loggia Valmarana Palladio Giardini Salvi.jpg
Autor: Luciano from Roma, Italy, Licence: CC BY 2.0
Vicenza, Giardini Salvi: Loggia Valmarana (attribuibile da un allievo di Andrea Palladio).
Larotonda2009.JPG
Autor: Marco Bagarella, Licence: CC BY-SA 3.0
Picture of Villa La Rotonda in Vicenza
Basilica dei Santi Felice e Fortunato (Vicenza) - interior.jpg
Autor: Didier Descouens, Licence: CC BY-SA 4.0
The interior of the Basilica Santi Felice e Fortunato in Vicenza.
Flag of Vicenza.svg
Autor:
This vector image includes elements that have been taken or adapted from this file:
Vicenza-Stemma.svg., Licence: CC0
flag of Vicenza
Teatro Olimpico (Vicenza) - courtyard.jpg
Autor: Didier Descouens, Licence: CC BY-SA 4.0
Teatro Olimpico. Theater located in Vicenza, designed in 1580 by the architect of the Renaissance Andrea Palladio. View of the courtyard and the Coxina Tower.
Veneto Vicenza2 Madonna Monte Berico tango7174.jpg
Autor: Tango7174, Licence: CC BY-SA 4.0
Monte Berico Basilica, Vicenza, Veneto, Italy.
Interior of Teatro Olimpico (Vicenza) scena .jpg
Autor: Didier Descouens, Licence: CC BY-SA 4.0
Teatro Olimpico. Theater located in Vicenza, designed in 1580 by the architect of the Renaissance Andrea Palladio. It is generally considered the first permanent covered theater of modern times. View of the stage wall (Scaenae frons), the stage, and the orchestra pit.
Collage Vicenza.jpg
Autor: collection by DanieleDF1995 (talk), Licence: CC BY-SA 3.0
Collage di varie foto di Vicenza. In senso orario dall'alto a sinistra: villa Almerico Capra "La Rotonda", il tempietto di Parco Querini, scorcio di piazza dei Signori, la Basilica Palladiana e una vista della città da Monte Berico.