Victor Nováček

Victor Nováček
Nováčkův kvartet
Nováčkův kvartet
Základní informace
Narození1875
Temešvár
Rakousko-Uhersko
Úmrtí3. března 1914 (ve věku 38–39 let)
Helsinky
Finské velkoknížectví
Povoláníhudební pedagog a houslista
Nástrojehousle
RodičeMartin Nováček
PříbuzníRudolf Nováček, Karl Nováček a Ottokar Nováček (sourozenci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Victor Nováček, psán též Viktor[1] (1875? Temešvár3. března 1914 Helsinky) byl český houslista a hudební pedagog.

Život

Victor Nováček byl nejmladším synem hudební rodiny Nováčků. Jeho otec, Martin Nováček, pocházel z Horažďovic, vystudoval Varhanickou školu v Praze, ale usadil se v Temešváru, kde byl sbormistrem v pravoslavném chrámu, dirigentem Filharmonické společnosti a ředitelem místní hudební školy. Jeho bratři, Rudolf, Otakar a Karel se stali také hudebníky. Hudební vzdělání tak získal v rodině. Stal se členem rodinného kvarteta. Ve svých 13 letech, 9. prosince 1888, hrál jako první houslista tohoto kvarteta v rámci 15. filharmonického matiné Haydnův kvartet op. 2, č. 5, Trio op. 15 pro housle, violoncello a klavír Bedřicha Smetany a Smyčcový kvintet op. 87 Felixe Mendelssohna- Bartholdyho. O rok později hrál již s orchestrem 1. houslový koncert Niccola Paganiniho.

Studoval na Pražské konzervatoři a na Vysoké škole hudební a divadelní v Lipsku. Za své houslové mistrovství zde získal cenu Roberta Schumanna. Krátce studoval i v Berlíně u Josepha Joachima.

Hodlal v rodném Temešváru otevřít houslové interpretační kurzy, ale dostal nabídku stát se koncertním mistrem Helsinské filharmonie, takže na realizaci tohoto projektu nedošlo. V Helsinkách působil také jako profesor houslové hry na tamní Akademii. Dne 8. února 1904 měl tu čest uvést premiéru Houslového koncertu d-moll op. 47 Jeana Sibelia pod taktovkou autora.

Zemřel v Helsinkách 3. března 1914.

Reference

  1. Různé zprávy/Lipsko. S. 94. Dalibor [online]. 1891-03-07 [cit. 2020-09-07]. S. 94. Dostupné online. 

Literatura

  • Franz Metz: Die Kirchenmusik in Südosteuropa: historische und typologische Studien zur Musikgeschichte südeuropäischer Regionen. H. Schneider, 2003.
  • Československý hudební slovník osob a institucí II. (M–Ž), 1965, Státní hudební vydavatelství, Praha

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Nováček Quartet.jpg
The Nováček Quartett (from left: Karl Nováček, Ottokar Nováček (seated, with violin), Victor Nováček, Martin Nováček (seated, with cello))