Vidimace
Vidimace (jinak též úřední ověřování listiny, z latinského vidimus, "viděli jsme") je úřední ověření skutečnosti, že opis nebo kopie listiny se doslova shoduje s předloženou listinou. Pro ověření pouze podpisu se používá legalizace.
Vidimací se nepotvrzuje správnost ani pravdivost údajů uvedených na vidimované listině ani jejich soulad s právními předpisy. Ten, kdo provádí vidimaci, za obsah listiny neodpovídá. Vidimace se na vidimované listině vyznačí ověřovací doložkou a otiskem úředního razítka.[1]
Česká republika
V České republice provádějí vidimaci na základě zákona o ověřování tyto orgány:[2]
- krajské úřady,
- obecní úřady, úřady městských částí nebo městských obvodů územně členěných statutárních měst a úřady městských částí hlavního města Prahy, jejichž seznam stanoví vyhláška č. 36/2006 Sb.,[3]
- újezdní úřady,
- držitelé poštovní licence (např. Česká pošta, s.p.[4]),
- Hospodářská komora ČR.
Dále, na základě jiných právních předpisů, ověřování též provádí:
- notáři,[5]
- kapitáni plavidel České republiky,[6]
- konzulární a zastupitelské úřady České republiky v zahraničí.[7]
Reference
- ↑ § 6 odst. 2 a § 7 odst. 1 zákona č. 21/2006 Sb., o ověřování (dále jen „zákon o ověřování“). Dostupné online.
- ↑ § 3–5 zákona o ověřování.
- ↑ Vyhláška č. 36/2006 Sb., o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu. Dostupné online.
- ↑ Ověřování listin a podpisů (Vidimace - ověřování listin, Legalizace - ověřování podpisů) [online]. Česká pošta. Dostupné online.
- ↑ § 73 zákona č. 358/1992 Sb., notářský řád. Dostupné online.
- ↑ § 2 vyhlášky Ministerstva dopravy a spojů č. 272/2000 Sb., o ověřování pravosti podpisu nebo shody opisu nebo kopie s listinou velitelem lodě. Dostupné online.
- ↑ Legalizace a vidimace v zahraničí [online]. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, 2013-04-17 [cit. 2016-10-29]. Dostupné online.